Fajtův kopec

Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí je zajímavá tím, že má tvar lidského DNA. Na bílo natřená železná konstrukce ční do výšky 36 metrů. Na vrchol vystoupáte po 175 schodech, odkud pak za jasné viditelnosti můžete pohlédnout do krajiny. Stavení bylo slavnostně otevřeno roku 2015, výjimečnou podívanou je pak její noční osvětlení.

Zdroj: Youtube

Špulka

Mezi středočeskými městy Benešov a Divišov stojí již od roku 2014 volně přístupná rozhledna Špulka. Tato originální věž byla postavena ve výšce 533 m. n. m. na kopci Březák. Vyhlídková plošina, na niž vede 150 schodů, poskytuje tři sta šedesáti stupňový výhled do okolní krajiny. Za pěkného počasí lze vidět na Šumavu i na Sněžku.

Jurkovičova rozhledna

A nyní tu máme jedno starší stavení, Jurkovičovu rozhlednu, které bylo postaveno na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle více než sto let starých plánů architekta Dušana Jurkoviče. Rozhledna je veřejnosti přístupná od roku 2012. Zajímavostí je, že veškeré klempířské a kovářské práce na rozhledně byly prováděny ručně za použití starých, dnes jich nevyužívaných, postupů.

Kobylí vrch

Unikátní spirálovitou rozhlednu můžeme najít na Kobylím vrchu na Břeclavsku. Nachází se na vinicemi osázeném kopci a to ve výšce 334 m. n. m. Výjimečná je zejména svým tvarem, který citlivě vystupuje nad vinařské okolí. Stavba byla postavena roku 2018 a je kompletně bezbariérová. Za dobrého počasí lze údajně dohlédnout až na dvě stě kilometrů vzdálené zasněžené vrcholky rakouských Alp.

Salaš

Moderní rozhledně Salaš se často přezdívá hasák, protože svým tvarem – do sebe dvou zaklesnutých sedmiček – připomíná právě instalatérské kleště. Byla vystavěna roku 2015 a tvoří ji především ocelová konstrukce obložená modřínovým dřevem. Z jejího vrcholu lze spatřit například Baziliku Cyrily a Metoděje či vzdálený hřeben Bílých Karpat.

Zdroj: vlasta.cz wikipedia.org rozhledna Salaš (rozhlednasalas.cz) Rozhledna Špulka - Unikátní projekt mikroregionu CHOPOS (rozhlednaspulka.cz) Rozhledna Fajtův kopec - Ski klub Velké Meziříčí (skivm.cz) Rozhledna Kobylí - unikátní spirálová stezka nad vinohrady (rozhledna-kobyli.cz) Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm – Kudy z nudy