Zatímco dnes se na Riviéru jezdí hlavně v létě, v 19. století tu začínala hlavní sezona v listopadu a končila v dubnu.
Trávit zde zimní měsíce se stalo hitem vyšších vrstev z celé Evropy a také Severní Ameriky. Oblast proslavil především anglický lékař James Henry Bennett, který vydal roku 1861 knihu Zima a jaro na pobřeží Středozemního moře. Publikace inspirovala zámožné turisty k cestám tam. Chválila zdejší klima jako ideální k léčbě tuberkulózy a propagovala především městečko Menton. Od roku 1882 sem začala pravidelně jezdit britská královna Viktorie, doprovázena právě dr. Bennettem. Zavítala sem i ruská carevna Marie Fjodorovna, bývalá francouzská císařovna Evženie a také rakouská císařovna Sisi. Ta trávila v letech 1894 až 1897 na Riviéře každoročně několik zimních měsíců. Během těchto pobytů ji tam také na pár dní i týdnů přijížděl navštívit císař. Udělal si krátkou dovolenou, aby se alespoň na chvíli viděl se svou věčně nepřítomnou manželkou. „Každý, kdo zná tento rajský kus Evropy, pochopí, proč právě toto místo se stalo zamilovaným pobytem romantické rakouské císařovny. Divoké rozeklané skály spadající strmě do věčně azurového moře, bujná subtropická květena oživuje zasmušilost skal šťavnatou zelení a všemi možnými barvami. Štíhlé palmy a groteskní tvary kaktusů skýtají tomuto rajskému koutku jedinečný ráz, jenž je doplňován věčně smějícím se sluncem,“ takto líčil Riviéru ve svých pamětech císařův osobní komorník Evžen Ketterl.
Související články
Cap Martin – Sisi, Le Corbusier a Churchill
Císařští manželé pobývali na Riviéře na zalesněném mysu Cap Martin v Grand Hôtelu du Cap nedaleko Mentonu. Dnes jsou v jeho prostorách (po rekonstrukci v roce 2020) luxusní soukromé byty. Cap Martin je součástí obce Roquebrune. Místo si později oblíbil i slavný architekt Le Corbusier, který ve zdejších vlnách v důsledku infarktu utonul, a také britský politik Winston Churchill. Můžeme se vydat jak po stopách Sisi, tak po stopách těchto významných mužů, slunit se na fantastické pláži v Roquebrune a vykoupat se v průzračně čistém moři. Roku 1899, tedy rok po Alžbětině zavraždění, byl nedaleko budovy grandhotelu odhalen pomník císařovny, jehož tvůrcem je dánský architekt Hans-Georg Tersling. Ten projektoval na Riviéře celou řadu hotelů a vil. Druhý pomník, který na Riviéře připomíná Sisi, je malý Alžbětin můstek přes říčku Gorbio, pocházející ze stejného roku.
Související články
Menton a slavnosti citronů
Město Menton, sousedící s mysem Cap Martin, bývá pokládáno za perlu Riviéry. Panorama vysokých úzkých domů, zářících barvami a tísnících se v okolí baziliky sv. Michala na svahu nad mořem, se stalo kulisou mnoha filmů. Obzvlášť úchvatné a fotogenické je od přístavu Garavan při západu slunce. Botanická zahrada Val Rahmeh na kopci představuje ráj subtropické vegetace. Hřbitov na skále nad mořem (Cimetière du Vieux Château) jako memento mori připomíná příběhy mladých lidí z vyšších vrstev, kteří si sem jezdili v 19. století a na začátku 20. století léčit tuberkulózu, avšak místo záchrany je tu často čekala smrt. Nabízí se odtud strhující výhled na celé pobřeží. Město proslavily únorové slavnosti citronů, které se konají už od roku 1876 a v posledních letech přilákaly každoročně okolo 200 tisíc diváků. Letos festival probíhá od 11. do 26. února. Citrony jsou poskládány do podob zvířat i nejrůznějších tvarů a obrazců.
Související články
Skok do Itálie
Menton, připojený k Francii teprve roku 1861, sousedí s italskou hranicí. Nedaleko odtud leží městečka Ventimiglia a Bordighera, která proslavil impresionista Claude Monet svými nesmrtelnými plátny s palmami. I tato místa byla oblíbeným cílem výletů císařovny. Ačkoli si císař nepřál, aby jeho žena překračovala hranice do Itálie, protože v té době byla tato země rájem anarchistů, Sisi toho nedbala a velmi často se, především do Ventimiglie, vypravila. Měla tam i svou oblíbenou lavičku s nádherným výhledem na moře. V pozdějších letech si císařovna zamilovala San Remo, kam také často vyrazila a kde pobývala i delší dobu.
Související články
Květinový trh v Nice
Sisi na Riviéře také často navštěvovala její mladší sestra Matylda, hraběnka Trani. Chodily spolu na dlouhé procházky a jezdily na výlety. Všude vzbuzovaly pozornost. Byly vysoké, štíhlé, rovné, v černých šatech, měly dokonalé postavy, stejný styl chůze a byly si hodně podobné. Všechny čtyři císařovniny sestry po celý život Sisi napodobovaly. Jeden ze společných výletů Alžběty a Matyldy na Riviéře na začátku roku 1895 popisuje ve svých pamětech císařovnina dvorní dáma hraběnka Sztárayová. Z Mentonu se dámy vypravily vlakem do Nice. Míjely Roquebrune, Monte Carlo, Beaulieu-sur-Mer, Villefranche-sur-Mer. Po příjezdu si Sisi se svou sestrou prohlížela město. Dvorní dáma byla pověřena zajít zatím ke slavnému cukráři Rumpelmayerovi objednat na odpoledne Alžbětinu oblíbenou zmrzlinu. Navzdory svým proslulým dietám si zákusky a zmrzlinu ráda dopřála. Cukrárnu Rumpelmayer dnes už v Nice nenajdete, zato každé úterý se na náměstí Cours Saleya koná úžasný květinový trh. Staré město Nice se spletí úzkých uliček s pestrobarevnými vysokými domy a bezpočtem kostelů dýchne stejnou atmosférou jako za časů císařovny a luxusní hotely na přímořské Promenade des Anglais dají pocítit něco ze své dávné slávy. Na kopci nad městem, který skýtá fantastický výhled, se můžete osvěžit v parku s vodopádem. Císařovna se vracela z Nice do Mentonu vlakem, a to druhou třídou, protože první třída byla vyprodaná, ale vůbec jí to nevadilo. Pokud nejste na Riviéře autem, můžete nasednout na autobus č. 100, který spojuje Menton a Nice (a cestou staví mj. v Monaku). Jezdí každých 15 až 30 minut, v neděli 20 až 45 minut. Jízdenka stojí 1,50 eura.
Související články
Vesničky zavěšené na skále
Velice často se Alžběta vydávala jen s hraběnkou Sztárayovou na túry do okolních kopců. Vyrazila vždy ostrým tempem a doprovod jí měl co stačit. Po cestě se posilnila obvykle pouze mlékem, které jí nalili venkované. Oblíbeným cílem jejích výletů byla pitoreskní horská vesnička Gorbio na úpatí nad Mentonem. Zamilovala si i vesnici Roquebrune s tisíciletým olivovníkem a s domky přilepenými ke skalní stěně jako vlaštovčí hnízda. Zavítala také do mimořádně krásné nejvýše položené vesničky nad pobřežím Sainte- -Agnès a do celé řady dalších horských vesniček nazývaných villages perchés (v překladu: vesničky zavěšené na skalách). Sisi navštívila během svých náročných túr Peille, Peillon, Castillon, Castellar, Saorge, Tende a mnoho dalších osad. Dokonce se učila i místní dialekt. Všechna tato místa stojí za vidění i dnes. Kamenné domky a tichá stinná zákoutí dají člověku možnost odpočinout si od ruchu letovisek u moře. Můžete se sem vydat autem nebo autobusem. Sisi navštívila i svatyni Notre-Dame de Laghet, která je ale od pobřeží velice vzdálená.
Císař prohrál v kasinu
Oblíbeným výletním cílem císařovny bylo také Monako, od Mentonu vzdálené jen coby kamenem dohodil. Do kasina v Monte Carlu, které je součástí Monackého knížectví, ale se svou dvorní dámou nechodila. Procházely se v nádherném parku v jeho blízkosti a pokračovaly ke knížecímu paláci na monacké skále. Do kasina ovšem jednou zavítal císař, kterého přemluvil jeho pobočník. Štěstí ve hře ale neměl, a tak mu peníze musel půjčit dokonce komorník. Do kasina se můžete také vydat, vyžadováno je společenské oblečení.
Monako proslavil hlavně závod Formule 1. Po monackém přístavu Port Hercule můžete plout unikátním přívozem zvaným bateau- -bus (lodní autobus), který je na solární pohon, a obdivovat jachty miliardářů. Plavba stojí pouhá dvě eura. Provoz byl zahájen roku 2007 z iniciativy vládnoucího knížete Alberta II. Abyste nemuseli do kopců Monte Carlo a Monako pěšky, můžete se z obou stran přístavu vyvézt na skály výtahem zdarma. Slavné je Oceánografické muzeum, které bylo založeno již v roce 1910. Vynechat byste neměli ani knížecí palác, který je rovněž přístupný veřejnosti. V monacké katedrále najdete náhrobky kněžny Grace i knížete Rainiera III., rodičů současného knížete.
Výhled na celé pobřeží
Jednou, když bylo oblačno, vypravila se Sisi se svou dvorní dámou na velkou túru do kopce do La Turbie. Toto místo je proslavené monumentem Trophée des Alpes, připomínajícím vítězství římského císaře Augusta nad ligurskými kmeny. Nabízí se odtud strhující výhled na Monako, na celé pobřeží a nekonečné moře, které má za slunečného počasí skutečně azurově modrou barvu. Tři panoramatické silnice se dnes klikatí ve třech úrovních nad sebou. La Turbie leží na Grande Corniche, která je z nich nejvýše položená. Byla vybudována Napoleonem a navazuje na antickou cestu Via Julia Augusta. Tragickou smrt při autonehodě tam v jedné ze zatáček nalezla roku 1982 monacká kněžna Grace (bývalá hollywoodská herečka Grace Kelly).
Afrika a dvě slavné vily
S císařem a jeho doprovodem se Sisi vypravila v březnu 1895 na výlet do Beaulieu-sur-Mer. Celá společnost zašla na jídlo do restaurace Réserve na skále vybíhající do moře. Usadili se na terase omývané ze tří stran vlnami a za zpěvu italských umělců si pochutnali na typické rybí polévce bouillabaisse a na dalších pokrmech z ryb. Po krátké procházce se vydali kvůli hrozivým dešťovým mrakům urychleně vlakem zpět. Pokud byste se dnes vydali do Beaulieu-sur-Mer, nevynechte písčitou pláž Petite Afrique (Malá Afrika) a dvě naprosto unikátní vily. První z nich je Kerylos, napodobenina antické vily na skalním výběžku nad mořem přímo v Beaulieu. Byla vybudována začátkem 20. století, takže ji císařovna nemohla navštívit. Určitě by ji jinak nadchla, protože Sisi milovala antiku a sama si nechala postavit napodobeninu antické vily na ostrově Korfu – slavný palác Achilleion. Druhou slavnou vilu na Riviéře představuje vila Ephrussi de Rothschild, růžový klenot uprostřed exotické zahrady se zpívajícími vodotrysky v nedalekém Saint-Jean-Cap-Ferrat. Dostat se tam můžete opět autobusem č. 100 z Mentonu nebo z Nice.
ZDROJ: časopis Vlasta, Dagmar Beňaková, kniha Toulky po stopách císařovny Sisi