V předloňské zimní návštěvy tohoto místa jsem byla hodně nadšená, kilometry a kilometry perfektních sjezdovek, nevíte, kam dřív. No, a v létě je to podobné. Návštěva na tři dny se rovná těžkému dilematu, jakou túru či cyklotrasu vybrat. Skočit do přírodního jezera, do luxusního bazénu, či se vyvalovat v saunách a párách.

Přestalo pršet, vyrážíme

Při našem pobytu koncem června zpočátku počasí lákalo spíše do spa, ale nakonec jsme si užili letní horskou přírodu, výhledy, strmé i laskavější kopce, voňavé louky i nádherné lesy. Samozřejmě také dobroty z tamních zdrojů. Ono to máslo, mléko a sýr od farmáře, jehož krávy, ovce a kozy si žijí a chodí volně, chutná i v té nejobyčejnější formě fantasticky, k tomu jejich skvělá zelenina, též vlastní, a vše kombinováno s voňavými bylinami, a máte na talíři delikatesy.

Tamní trend využívání regionálních potravin vidíte všude. Potvrzuje to i mladý a kreativní kuchař a malíř Albert Dschulnigg, který se stará o hosty restaurace Ess:enz – Garden of eating v resortu Puradies. A také o jejich estetické zážitky, neboť je celý hotel vyzdoben jeho obrazy.

„Suroviny čerpáme z vlastního statku, kde se vše pěstuje a chová v biokvalitě,“ vysvětluje spolumajitel resortu Michael Madreiter. A byliny si Albert pěstuje ve vyvýšených truhlících přímo u kuchyně. Takže jen vyběhne ven, nastříhá rozmarýn, šalvěj, bazalku, meduňku, kopr, koriandr či co zrovna potřebuje a vy si šmáknete.

Ale nemusíme pořád jen debužírovat. Skoro přestalo pršet, hurá ven. „Vybrat si můžete z 400 kilometrů turistických cest a stezek, dalších 120 kilometrů s mnoha výškovými trasami ocení vyznavači nordic walkingu a vysokohorského běhu. A pro ty, jimž nechybí dostatek odvahy, je tu tisíc sportovních lezeckých tras, 10 ferrat a také nejdelší a nejrychlejší skluzavka na světě na ocelových lanech s názvem Flying Fox XXL, dlouhá 1600 metrů!“ nabízí program pro milovníky klidu i adrenalinu odbornice na turistiku v Rakousku Natascha Kames. Unikátní je prý i novinka tohoto roku – stezka Knappentrail, která byla celá postavena ručně a je vybavena výhradně přírodními materiály a dřevěnými konstrukcemi. Nenudí se na ní ani teenageři. Zábavu s menšími dětmi zaručí hora Asitz, kde je na střední stanici lanovky zážitkový park. Nebo otevřené biostatky.

Prudké kopce i mírné stezky

A pokud jste opravdu milovníci horské turistiky, mrkněte na novou dálkovou turistickou trasu vysokohorskou přírodou Pinzga Hatscha, která má patnáct etap, takže si můžete naplánovat pořádnou horskou dovolenou nebo jenom víkend.

My jsme vyrazili na pár příjemných túr, třeba tu kolem hory Asitz, kam se dá samozřejmě vyjet lanovkou, výstup nahoru trvá zhruba 2,5 až 3 hodiny, ale cesta stojí za to, kromě přírody vám ji zpestří i pozorování šílených cyklistů řítících se děsivou rychlostí po speciálních trasách Epic Bike Parku. Pokud nejste milovníkem prudkého stoupání a klesání, nechte se nahoru vyvézt technikou a užijete si trasy po vrstevnicích. Je jich také dost. Záleží vlastně jen na tom, kolik času a energie máte. Ať žije léto v horách, a už se těšíme na zimu.

Epic Bike Park : Hlavně se nezabijte!

Samostatnou kapitolou v Leogangu je asi nejznámější a největší rakouský bikerský ráj zvaný Epic Bike Park. Epický je tedy doslova. Obří areál Parku Leogang nabízí tratě ve třech stupních obtížnosti, stejně jako u sjezdovek si nadšenci strmých přírodních tras vybírají modrou, červenou či černou. Nechtěla bych vyzkoušet ani tu nejjednodušší, viděla jsem úseky cestou na vrchol hory Asitz, a když se (většinou) chlapci řítili dolů, zavírala jsem oči, zvláště u přibližně pěti- šestiletých mrňousů. Nejvíc nabito bylo na startu černé tratě, která začíná příšerným můstkem, ze kterého adrenalinoví nadšenci skáčou rovnou na boulovatou prudkou dráhu. Na té se konají i světové poháry ve sjezdu. Začátečníci a méně odvážní mohou trénovat na Riders Playgroundu u dolní stanice lanovky, mají tam dokonalý servis a zázemí. Na rozmanité tréninkové a zábavní tratě je vyveze pás (nahoru na start sjezdů vyváží cyklisty speciálně upravené kabiny lanovky). V zázemí mají samozřejmě půjčovny všeho potřebného, speciální myčky na kola, protože zvláště po dešti nechcete vidět, jak jezdci a kola vypadají, servisní pohotovostní vozy, a pochopitelně i zdravotnickou službu Bike Ambulance. Také parkoviště pro obytné vozy a stany, ve kterých borci bivakují a chystají se na další šílené jízdy.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články