Připravit psa i sebe na cestování vyžaduje určitou znalost poměrů, a také zručnost. Na dovolené si chtějí všichni odpočinout a neřešit trable, které mohou právě kvůli neznalosti některé majitele psů potrápit.
Zajděte s ním na veterinu
Při cestování se čtyřnohým kamarádem je potřeba nepodcenit přípravu. Ať už cestujete autem, letadlem či vlakem, je před odjezdem vhodná nebo dokonce nutná veterinární prohlídka. Musíte se předem ujistit, že váš kamarád transport hravě zvládne. Jestliže cestujete do zahraničí, vezměte v úvahu i klimatické podmínky v zemi, kam se chystáte vycestovat. A především si ověřte, zda může vaše plemeno vstoupit na území bez omezení. Na stránkách Státní veterinární správy si ověřte aktuální informace.
Co vás může na dovolené s mazlíčkem potkat?
- Některé země nemusejí vůbec povolit vstup tzv. bojových plemen. To platí nejen pro cílové, ale také tranzitní země.
- Co se týče požadavku na očkování při cestách po EU, je povinná pouze vakcína proti vzteklině. Řešte ji v dostatečném předstihu, očkování je totiž platné až za tři týdny po provedení vakcinace.
- Do některých států, jako je například Malta, musí být pes i odčerven.
- Zaměřte se i na vhodnost ubytování, která také mohou mít pro psy speciální pravidla.
Pozor na cestovní dokumenty
Stejně jako ostatní členové rodiny, i ten čtyřnohý s sebou musí mít doklad, a to konkrétně Evropský pas neboli Petpas. Ten je nezbytný pro cestování mezi zeměmi Evropské unie. Jedná se o dokument s potvrzením o provedených očkování. Součástí dokumentace je jméno a adresa majitele a číslo čipu, jímž je pes označen. Některé chovatelské stanice jej sice vystavují standardně, ale automatické to není. Vystaví a orazítkuje vám ho veterinární lékař.
Psí lékarnička nutná!
Pozor si dejte v případě, kdy se zvířetem cestujete, ale nejste právoplatný majitel. V takovém případě je nutné Petpas přepsat na aktuálního majitele nebo písemně danou osobu pověřit, aby se psem mohla cestovat. Kromě dokumentů nepodceňte také výbavu. Mimo nezbytného vodítka a náhubku a třeba pelíšku pro jeho pohodlí je potřeba mít s sebou dostatečně vybavenou lékárničku. Ta by měla obsahovat dezinfekci, obvazy, pinzetu na klíšťata, teploměr, léky proti průjmu a nevolnosti a další veterinářem případně předepsaná léčiva.
A jak to bude s jídlem?
„Chystáte-li se na delší cestu, vyvarujte se krmit psa těsně před odjezdem nebo odletem. Plný žaludek by mohl způsobit nevolnost. Jestliže musíte vyrazit brzy ráno a váš pes je zvyklý dostávat krmivo právě ráno, přivstaňte si a nakrmte ho s přibližně dvouhodinovým předstihem. Doporučuji jeho obvyklý příděl rozdělit a druhou část krmiva mu dát v cílové destinaci, pokud pochopitelně necestujete na extrémně dlouhé vzdálenosti,“ říká Pavel Ropek z D-barf. Na cesty si s sebou vezměte pro svého psího parťáka krmivo, na které je zvyklý. Nespoléhejte se, že například v zahraničí nebo někde na malém městě seženete právě vaši značku. Změna, ať už suchého či mokrého krmiva, může přinést vašemu psovi zažívací problémy, jako je zvracení, nechutenství, zácpa, průjem nebo krmivová alergie.
V případě, že psa krmíte suchým krmivem případně krmivem v konzervách, tak jste relativně bez starostí. „Granule a neotevřené konzervy či kapsičky odolávají i vyšším teplotám. Pozor, otevřená konzerva vyžaduje uskladnění v chladničce max. po 2 dny a v misce by nemělo psí krmivo zůstávat déle než 15 minut. Díky obsahu vody, které může být až 80 %, podléhá obsah konzervy rychlé zkáze,“ upozorňuje Pavel Ropek.
Je váš pes zvyklý na mražené a chlazené maso?
Pokud je pes zvyklý na krmení tzv. barfem, tedy syrovým masem, budete mít na cestách možná trochu problém. Mražené a chlazené maso totiž vyžaduje optimální skladovací podmínky. „Mrazák musí mít rozpětí teplot -14 až -24 °C, cestovní lednice by měla udržet chlazené maso v teplotě 0 – 8 °C. Pokud chcete dodržet barfování, musíte si zajistit na převoz výkonnou lednici a v místě pobytu lednici či mrazák,“ říká Pavel Ropek. „Pomyslný trn z paty vám může vytrhnout sterilované krmivo, které je barfováním inspirované. Psí zažívací trakt tak nedostane šok, jako v případě, že byste u psa krmeného barfem podali granule. Díky sterilaci a speciálnímu obalu odpadnou starosti s vhodným skladováním syrového masa, krmivo je možné bezpečně skladovat při teplotě do 25 °C. Sáček po otevření může zároveň posloužit díky stojnému dnu jako miska. Další, někdy ale složitější variantou, je nákup čerstvého masa v místě dovolené.“
Aby se vám dovolená nečekaně neprodražila
Cesta může zvířeti způsobit různé zdravotní problémy, jako jsou zažívací potíže, dehydratace nebo i zranění. Proto je vhodné psímu mazlíčkovi sjednat pojištění, která pomůže pokrýt náklady na akutní veterinární léčbu. „Uzavírá se současně s komplexním cestovním pojištěním majitele zvířete a využít ho lze pro zdravé zvíře ve věku od 3 měsíců do 10 let. Pojistná částka činí až 15 tisíc korun. Podmínkou pro pojistnou ochranu je splnění podmínek platných pro držení psa v konkrétní zemi,“ vysvětluje Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA pojišťovny.
Přestože máte doma poslušného psa, vlivem stresu z cestování se může přihodit, že se v novém prostředí zatoulá. Pro takový případ by měl proto být jeho obojek opatřen nejen známkou, ale také kontaktem na vás. Dalším rizikem při dovolené se psem jsou škody na cizím majetku. „Zmíněné cestovní pojištění se vztahuje i na případné způsobené škody, a to až do výše sjednaného limitu pro pojištění majitele psa,“ doplňuje Svobodová.
Zdroj: Vlasta.cz, D-barf.cz, Uniqa.cz