Asi nikoho nepřekvapí, že po celý rok má své brány otevřené Pražský hrad nebo brněnský Špilberk. Vyrazit ale můžete i na další místa, která se těší na návštěvníky a v zimě se oblékají do romantického hávu se sněhovou přikrývkou.

Zdroj: Youtube

Asi do věží…

Výlet na hrad Karlštejn je oblíbeným cílem nejen českých turistů. Dojedete sem pohodlně i vlakem a procházkou k hradu můžete zavzpomínat na oblíbený film a melodie z Noci na Karlštejně. Přes zimu je sice zavřená velká věž nebo hradní kaple, ale venkovní prostory si můžete projít kdykoliv. Otevřený je také prohlídkový okruh Císařská rezidence Karla IV., který vás zavede do Rytířského sálu s kaplí sv. Mikuláše, do interiérů Císařského paláce nebo do Hodovní síně.

Dva renesanční zámky po rozsáhlé rekonstrukci

V letošním roce se po rozsáhlé rekonstrukci otevřely na Vysočině dvě významné renesanční památky: zámky Telč a Červená Řečice. Kromě obnovených interiérů i exteriérů je novinkou také jejich otevírací doba, navštívit je můžete celoročně. Zámek Telč patří k nejlépe dochovaným renesančním komplexům a je zapsán na seznamu UNESCO. V zimním období si můžete prohlédnout expozice Zámecká muzea a depozitář. Krásnou francouzskou zahradou a anglickým parkem se dá projít kdykoliv. Zámek Červená Řečice byl dříve prakticky ruinou, v letošním roce byla po rozsáhlé opravě zpřístupněna první část objektu. Opravené jsou interiéry, fasády i střechy. V současné době si mohou návštěvníci projít celý areál v rámci komentované prohlídky, jejíž součástí je i videomapping. Výstavní síň s místními archeologickými nálezy lze navštívit kdykoliv i mimo prohlídkové časy.

Za Santinim do Žďáru a Želivu

Zámek, který nikdy nezavírá, to je zámek ve Žďáru nad Sázavou. Původně cisterciácký klášter ze 13. století je možné navštívit kdykoliv. Obdivovat zde můžete dílo slavného architekta Santiniho, jehož stavby se vepsaly do místní krajiny. Areál zámku si projděte v rámci několika komentovaných prohlídkových okruhů nebo sami pomocí aplikace Skryté příběhy. Nezapomeňte navštívit také Muzeum nové generace, které je držitelem ocenění za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Na dohled od zámku je památka UNESCO, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. V zimním období do 31. března 2024 je pro návštěvníky připravena komentovaná prohlídka interiéru kostela, který v loňském roce prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dveře v těchto týdnech nezavírají ani v areálu Kláštera Želiv. K dispozici jsou prohlídky kláštera i expozice v Trčkově hradě. Možné je objednat se na prohlídku a exkurzi v klášterním pivovaru nebo zavítat na některou z kulturních akcí. V sezoně 2023 až 2024 bude přes zimu probíhat také hraná hra Vánoční příběh.

Na zámek i pod zámek

Do zámku, a dokonce i pod zámek se můžete podívat i v Kladně, současný barokní areál byl původně tvrzí, poté prošel rozsáhlou přestavbou. Nenechte si ujít návštěvu kaple sv. Vavřince, barokní interiér patří k nejvýznamnějším v regionu. Stropní fresky vznikaly současně s rozsáhlou výzdobou břevnovského kláštera. Raritou zámku je expozice Důlní štola, kde se seznámíte s hornickou historií města. Ve sklepení je umístěno simulované důlní pracoviště se strojním zařízením a hornickým nářadím.

Další otevřené památky

Přes zimu má otevřeno například zámek ve Světlé nad Sázavou, Lednicko-valtický areál, zámek Sychrov, zámek Třeboň, Telč, zámek Valeč či zámek Mělník.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články