Nachystejte si pohodlné boty a pár stovek zlotých, víc toho potřebovat nebudete.
V nejnavštěvovanější metropoli Polska je nejenom krásně, ale i levně – bez problémů si tu dáte oběd v přepočtu za necelých dvě stě a v útulném penzionu kousek od centra přespíte za pět set. V dnešní době, kdy za potraviny i služby vydáváme v Česku nemalé peníze, je to jasná výhra. A platí to i v případě, že trpíte potravinovou alergií. Objednat si bezlepkové pečivo? Bez problémů! Sójové, mandlové či kokosové mléko do kávy? Samozřejmost. A pozor, bez příplatku! Poláci milují jídlo i turisty a jsou velmi pohostinní, což mimo jiné poznáte i na velikosti porcí. Zajít si tu do kavárny či restaurace znamená dobře se najíst a užít si skvělý servis. Ve všech podnicích, které jsem navštívila, převažovali mladí lidé – usměvaví, energičtí, komunikativní a kreativní. Nabízeli nejenom tradiční bigos (pokrm z kysaného zelí, masa, špeku, hub a klobásy), žurek (polévka z žitného zákvasu) a pirohy (nekynuté knedlíky s různou náplní), ale třeba i bramborové placky moskole, které servírovali na různé způsoby. Mohla jsem jsi je vychutnat se škvarky, ovčím sýrem, houbami (moje oblíbené), česnekovým máslem, masem nebo tvarohem. Prostě gastronomický ráj…
S drakem v zádech
Jak je to v Krakově s potravou pro oči a duši, tedy s památkami? Zní to neuvěřitelně, ale na třech stovkách kilometrů čtverečních tu najdete více než šest tisíc historických objektů. Vyhlášenou dominantou je vrch Wawel na levém břehu řeky Visly, kde se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století (je dokonce zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO) a katedrála sv. Stanislava a Václava. Tohle místo doslova přetéká historií, a to díky tomu, že bylo po více než pět set let sídlem polských králů. Tak jako my s úctou a hrdostí navštěvujeme Pražský hrad, stejně tak jezdí Poláci na Wawel a ve wawelské katedrále pyšně chodí kolem hrobek svých králů, světců a biskupů. I ve všední den tu běžně potkáte početné rodiny, které nikdy nevynechají ani sestup po 135 schodech a kuriozitu jménem Dračí jeskyně, v polštině Smocza Jama, s kovovou sochou draka chrlícího z tlamy oheň. K té se váže pověst o sedmihlavé příšeře konzumující nejenom místní panny, ale také zásoby obyvatel. Její řádění zastavil až kníže Krak, který jí naservíroval ovčí kůži naplněnou sírou. Ta mu rozežrala vnitřnosti – a bylo vyhráno. Aby svůj čin i nově nabitou svobodu udatný šlechtic oslavil, založil na bývalém dračím území město a dal mu svoje jméno.
Rynek jako malovaný
V případě Krakova platí, že kdo nenavštívil Hlavní náměstí neboli Rynek Glowny, jako by nebyl. Nacházejí si tu totiž samé skvosty – ve východní části se tyčí nepřehlédnutelná bazilika ze 14. století. Je zasvěcená Panně Marii a má nádherný bohatě vyřezávaný oltář. Zajímavé je, že z její severní věže se každou hodinu ozývá melodie, kterou troubí profesionální trubač. Podle tradice ji nedokončí, protože při jedné z válek jeho předchůdce zasáhl šíp a on už tak skladbu nezvládl dohrát… Jen o kousek dál stojí další kostel. Ten je sice o hodně menší než bazilika, ale vznikl už v 11. století a je zasvěcený sv. Vojtěchovi, který tu prý sloužil mše.
Ze světských památek si určitě nenechte ujít Radniční věž, z níž je parádní výhled. Dále tržnici Sukiennice, kde se prodávají výhradně polské suvenýry a speciality. A pak pomník oblíbeného spisovatele a básníka Adama Mickiewicze a taky duté torzo bronzové hlavy Eros Bendato, jejímž autorem je polský umělec Igor Mitoraj. Až vám dojde energie, posaďte se do jedné z mnoha zahrádek a objednejte si pivo s rybízovým nebo malinovým džusem, je to velmi osvěžující. Anebo si dejte horkou čokoládu, která vás vynese do nebes. Přímo v centru města pak stojí čokoládová výrobna Krakowska manufaktura czekolady, kde se dají jako dárek koupit ručně dělané pochoutky.
V centru židovské kultury
Celý den, nebo alespoň celé odpoledne, si vyhraďte pro starou čtvrť Kazimierz, kterou tvoří bludiště uliček s magickou atmosférou. Po staletí tu bydlela největší židovská komunita v Evropě. Po odsunu a vyvraždění v nacistických táborech ale zůstala opuštěná – domy i synagogy se pomalu rozpadaly a nikdo už nevěřil v jejich záchranu. Situace se změnila v roce 1993, kdy tady, konkrétně v ulici Szeroka, natočil slavný režisér Steven Spielberg snímek s názvem Schindlerův seznam – později za něj získal sedm Oscarů. Od té doby je čtvrť v kurzu a stalo se z ní vyhledávané alternativní centrum Krakova s řadou muzeí, antikvariátů, galerií, kaváren a hotelů.
Zpřístupněný je i dům Heleny Rubinstein, která odsud kdysi vyrazila do světa s receptem na omlazující krém a stala se z ní královna kosmetického impéria… Je to prostě místo, kde to ve dne i v noci žije. Pokud ho navštívíte mezi 26. červnem a 2. červencem, zažijete tradiční Festival židovské kultury s řadou koncertů, filmových promítání a besed.
Můj tajný tip
Co byste řekli relaxaci na písečné pláži? I to je v Krakově možné. Pouhých třicet minut od centra leží jezero Zalew Bagry, perfektní místo pro grilování, plavání, jízdu na kajaku nebo plachtění. Nosit s sebou nic nemusíte – veškeré vybavení vám půjčí a k obědu či svačině v místní restauraci naservírují skvělé čerstvé ryby. Je to prostě dokonalá oáza, navíc nebývá přeplněná. Zkuste a uvidíte…
Zdroj: časopis Vlasta