KVÍZ: Znáte nejvyšší hory světa?

Jste vášnivými turisty, kteří do přírody vyrážejí za každého počasí? Pak je třeba si připomenout zákonitosti pro bezpečný pohyb v horách, abyste si túru užili a procházka nepřipomínala spíše boj o přežití. Co vše si sbalit do batohu?

Nastudujte trasu, přibalte mapu

Znalost předpovědi počasí a pečlivě nastudovaná trasa, kterou je vhodné si nahrát do plně nabitého telefonu, je základem pro každého dobrodruha. Pro všechny případy se pak doporučuje přibalit i klasickou papírovou mapu.

Není totiž nic horšího, než když se ztratíte, změní se počasí, začne pršet, je vám zima a váš mobil nemůže uprostřed lesů či horských vrcholků chytit signál. „Absolutním základem pro jakýkoli pohyb v horách je také stažená aplikace pro volání záchranné služby, která funguje i offline," upozorňuje horský záchranář a vůdce Lukáš Benický.

Do batohu sbalte vše potřebné

V létě člověk nepotřebuje tolik výbavy, jako je tomu v zimě, přesto nezapomeňte na nepromokavé oblečení, případně náhradní vrstvy na převlečení, pokud se chůzí do kopce zpotíte. Ve vyšších horách se pak může hodit i alufolie, určitě powerbanka s nabíjecím kabelem, v případě delšího výletu také čelovka, lékárnička a pochopitelně svačina a dostatek pití. Cennou výbavou jsou také turistické hůlky, které usnadní chůzi do kopce a odlehčí kolenům z kopce.

Zdroj: vlasta.cz salewa.com wikipedia.org

Související články