Marta Kubišová se do srdcí veřejnosti zapsala jako bojovnice za demokracii. V komunistickém režimu to neměla vůbec jednoduché a jeden čas jí bylo dokonce zakázáno zpívat. Ona se však nevzdala a v boji aktivně pokračovala i přesto, že jí hrozil vysoký trest. Ani soukromý život ale nebyl bez mráčku, což také přiznala ve své autobiografické knize.

Zdroj: Youtube

Narodila se 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. Její tatínek byl povoláním kardiolog, maminka po několika letech strávených v domácnosti začala pracovat jako prodavačka v hudebním studiu Supraphonu. V roce 1952 se její rodina rozhodla přestěhovat do Poděbrad, kde byly pro Martu mnohem lepší podmínky ke studiu. Po maturitě na gymnáziu získala Marta práci v poděbradských sklárnách. Třikrát se pokoušela dostat na medicínu, ovšem neúspěšně.

Má za sebou dvě nevydařená manželství

Poprvé se vdala ve svých 27 letech, ale dle jejích slov to nebylo manželství zalité sluncem. Jak zpěvačka přiznala ve své autobiografii, kterou pojala jako osobní zpověď, manžel jí byl nevěrný. O jeho nevěře se dozvěděla zcela nečekaně, když doma našla podprsenku jeho milenky. „Byl velmi vtipný a říkával mi například: Kdybys někde v bytě narazila na podprsenku, která není tvoje, zachovej klid, jen jsme zkoušeli záběr, no a tu jsem také jednoho dne našla,“ vzpomíná na manželství s režisérem Janem Moravcem, se kterým má dceru Kateřinu.

Související články

„Když jí byl asi rok, zazvonil telefon: Gratuluji k další dceři. Tak jsem se za Moravcem rozjela. A on mi řekl, že scenáristku z Barrandova už uložili do postele těhotnou. Představte si to! To už jsem nebrala jako vtip,“ popsala Marta Kubišová ve své knize další nepříjemnou situaci.

Rozhodla se pro okamžitý rozvod, s čímž ale režisér nesouhlasil. Testy nicméně prokázaly, že otcem dítěte dotyčné scenáristky skutečně je, a soud žádosti Marty Kubišové vyhověl.

S dcerou má skvělý vztah

O to pevnější pouto má zpěvačka se svojí jedinou dcerou Kateřinou. Ta několikrát přiznala, že je na svou maminku neskutečně pyšná, ačkoliv se po jejím boku na veřejnosti moc neukazuje. Kateřina totiž nechce, aby se o ní vědělo víc, než je nutné. „Nevím, co vše mám se svou dcerou společné, ale přinejmenším to, že jsem její maminka. Pak mě napadá třeba láska ke zvířatům. No a jinak bych řekla, že v mnoha ohledech, i těch profesních, je v dobrém slova smyslu Kačenka jako buldoček. Když se pro něco rozhodne, zakousne se do toho a už to nepustí,“ prozradila v jednom z rozhovorů pro časopis Vlasta Marta Kubišová, jejíž dcera dlouho nevěděla, že její maminka bývala slavnou zpěvačkou (předtím, než dostala od tehdejšího režimu zákaz).

Sdělila jí to až její babička. „Když jednou byla mamča v práci, pustila mi na gramofonu její písničku Dobrodružství s bohem Panem a chtěla slyšet můj názor. Nepoznala jsem její hlas. Prý jsem se babičky zeptala: ‚Babi, jakej pán to zpívá?“‘ směje se při té vzpomínce.

„S Kačenkou jsem svoji pěveckou minulost nikdy nerozebírala, dlouho jsem žila v domnění, že o ní vůbec neví, ale pak došlo ke kurióznímu překvapení. V dobách mého zákazu, ale to už byla Kačenka větší, jsme spolu jednou cestovaly rychlíkem a v kupé s námi seděla paní s maltézáčkem. Klábosily jsme, probraly jsme všechno možné. Ta paní se před Čáslaví chystala vystoupit a v takovém napjatém, trochu nervózním okamžiku z Káti vypadlo: „A víte, že moje maminka byla slavná zpěvačka?“ Paní ustrnula, já taky. Pak zareagovala slovy, že si to myslela, každopádně ji ale Kačenka uvedla asi do velkých rozpaků, protože spěšně vystoupila,“ vzpomíná Kubišová dále v rozhovoru.  

Konec kariéry a prezidentské vyznamenání

V roce 2015 Marta Kubišová začala avizovat, že už se zpěvu věnovat nechce. Tato činnost ji naplňovala téměř celý život a naznala, že stačilo. V roce 2017 pak oznámila konec kariéry, čemuž předcházelo i několik zdravotních komplikací, včetně infarktu.

Tento rok si za svou činnost pro stát odnesla Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Marta Kubišová se od roku 2017 na veřejnosti objevuje jen zřídkakdy. Jak sama přiznala, na své narozeniny žádné velké oslavy neplánuje. Má rada svůj domov, přátele, rodinu a společenské akce už delší dobu nevyhledává.

Zdroje: časopis Vlasta Vlasta.cz (kafe.cz) Radiožurnál Deník Marta Kubišová - Životopis | OSOBNOSTI.CZ

Související články