Kanárské ostrovy čítající sedm obydlených ostrovů leží v Atlantském oceánu pouhých 115 kilometrů od afrického pobřeží. Největším z těchto sopečných útvarů, které se začaly vynořovat z hlubin Atlantiku před miliony let, je právě Tenerife s rozlohou něco přes 2000 km². Za jasného dne jsou všechny ostrovy vidět z vrcholu tenerifské sopky El Teide, která je se svými 3718 metry nejvyšší horou Španělska.
Příjemné počasí po celý rok
Tenerife je rájem jak pro milovníky pláží a oceánu, tak i překrásné přírody a horské turistiky i koloniální historie a městského života. Díky svému stálému příznivému klimatu je navíc Tenerife vhodnou destinací pro návštěvy po celý rok. Průměrná roční teplota 22 °C nepodléhá žádným větším výkyvům. Mohutný masiv sopky El Teide rozděluje ostrov na dvě odlišné klimatické zóny, severní a jižní. Sever ostrova výrazně ovlivňují pasáty, které sem přinášejí více oblačnosti, a tím pádem i více srážek, nicméně pro pobřeží je typické konstantně teplé subtropické počasí. Jih ostrova, na kterém vyrostlo mnoho přímořských resortů, je horký a suchý. Mraky jsou tu vzácností a srážek je velmi málo.
Díky neobvyklým klimatickým a geologickým podmínkám se na ostrově vyskytuje celá řada unikátních rostlin a živočichů. Co se týče druhové pestrosti, dají se Kanárské ostrovy svou jedinečností přirovnat ke Galapágám. Najdete tu na 650 původních druhů, 40 procent území je pod nějakým stupněm ochrany. Jen na Tenerife je z celkového počtu 2000 ve volné přírodě se vyskytujících rostlinných druhů 400 čistě endemických, tedy neobjevujících se nikde jinde na světě než právě tady.
Nejlépe po vlastní ose
Nejlepší cesta, jak objevit krásy zdejšího ostrova, je samozřejmě půjčit si auto, pokud možno obytné, a vyrazit jakýmkoli směrem vpřed.
Tenerife je ke kempování velmi vstřícné, téměř všude se dá parkovat zadarmo a spát v autě. Neměli jsme problém najít místo na spaní a nejlepší na tom je svoboda – zastavit se kdykoli a kdekoli a na jak dlouho chcete. Půjčili jsme si dodávku a vyrazili objevovat!
Ostrov Tenerife není velký, což je jeho obrovská výhoda. Všude je to blízko. Za jeden jediný den ho s přehledem objedete celý podél pobřeží, a ještě si stihnete zajet do vnitrozemí k sopce Teide. Vše v pohodovém tempu i se zastávkami a koupáním.
Převážná část turistů míří na jih ostrova, do letovisek Playa de las Américas a Los Cristianos. Vstupní branou pro většinu z nich je letiště Tenerife Jih. I my jsme začali tady. Podél pobřeží vyrůstají nové a nové hotelové komplexy, apartmány a vilky, díky nimž se kdysi smutná sopečná krajina mění v oázy zeleně. Nyní ale většina hotelů zeje prázdnotou. Pro nás je absence turistů beze sporu velká výhoda, pro místní je to naopak pohroma. Covid zasáhl Kanárské ostrovy závislé na turismu obzvláště silně…
Turistický jih
Kousek od letiště se nachází nejdelší pláž na ostrově, která se táhne kolem sopečné vyvýšeniny Montaña Roja, vypínající se z okolní fádní a poněkud depresivně působící vyprahlé pustiny. Zdejší úsek pobřeží začíná u nudistické pláže La Tejita a končí v malém přístavu El Médano, který si oblíbili windsurfaři kvůli kvalitním vlnám a stabilně vanoucím severovýchodním pasátům. Letovisko Los Cristianos jižně od Playa de las Américas původně bývalo čistě přístavním městem. Oba resorty od sebe sice odděluje kužel sopky Montaña Chayofita, ale jinak v podstatě splývají v jeden a z jednoho do druhého se pohodlně dostanete po sedmikilometrové, palmami lemované promenádě poseté pizzeriemi a obchůdky se suvenýry.
Právě kolem Los Cristianos se nachází množství různých zábavních parků. Jednou z atrakcí, která nadchne děti i dospělé, je Monkey park, tedy opičí park. Opice je možné nejen pozorovat, ale dokonce si i s některými druhy hrát. Aqualand Costa Adeje, vodní park s mnoha skluzavkami a vodními dráhami, je ideálním místem pro děti a jejich zábavu. Navíc tam můžete zhlédnout delfíní show. My měli bohužel smůlu, delfíni program bojkotovali, a tak bylo vystoupení zrušeno. Jako kompenzaci však na pokladně rozdávali vstupenky na kterýkoli jiný den, což bylo víc než férové. V roce 2008 tu byl otevřen nový vodní park Siam. Mimo jiné tam najdete mořské akvárium, prostor pro lachtany, a především stavby ve stylu thajské (siamské) vesnice, kde lze koupit řadu zajímavých exotických pokrmů a nápojů.
V sopečné krajině
Vnitrozemí ostrova je spojeno především s národním parkem Teide a mnoha dalšími zajímavými místy, která tento park návštěvníkům nabízí. Byl založen v roce 1954 a svou rozlohou 20 000 hektarů patří k největším španělským národním parkům. Připadá mi neuvěřitelné, že po pár kilometrech ze sopečné a nehostinné krajiny vjedeme do borového lesíka. Borovice kanárská je mohutný jehličnatý strom, který se přirozeně vyskytuje pouze na Kanárských ostrovech.
A pak vyjedeme ještě výš a opět se ocitneme v jiném světě. Majestátní sopka El Teide a její okolí je po všech stránkách nejdůležitější zajímavostí, kterou musíte na Tenerife vidět. Tento národní park je zařazen na seznamu UNESCO a jde o nejoblíbenější národní park Španělska. Zdejší příroda je opravdu nepopsatelná – tvoří ji měsíční krajina tvořená sopečnými horninami a jejich formacemi, tajemné jeskyně i rozervané vrcholky. Je tu množství krátkých i dlouhých tras, ze kterých si vybere každý. I na samotnou sopku vede nádherná trasa, počítejte však s devíti hodinami (jen cesta tam). Komu se nechce šlapat, může se na vrchol vydat lanovkou, za větrného počasí ovšem nejezdí.
Několik kilometrů od sopky El Teide leží neobvyklá skalní formace zkroucených lávových vrcholků s názvy jako Boží prst nebo Katedrála. Jsou výsledkem eroze dávných vzestupných proudů magmatu. Roques de Garcia patří k nejnavštěvovanějším místům tohoto parku a kolem dokola vede pohodlná asi čtyřkilometrová trasa. Na západ se rozkládají planiny jako z jiného světa, známé jako Llano a Ucanca.
Útesy obrů
Spát se tu dá zadarmo v místních kempech. Když se dostatečně pokocháme touto neskutečnou krajinou, sjedeme opět k pobřeží. Pobřežní vody severu ostrova jsou divoké a nebezpečné, proto je zde méně pláží a mají často červenou vlajku. Dá se tu ale koupat ve skalních přílivových bazénech. Z těch jsou děti úplně nadšené. Největší atrakcí severozápadního pobřeží Tenerife jsou však bezesporu obří útesy. Jde o skaliska, která se nazývají Acantilados de los Gigantes, tedy Útesy obrů. Jejich délka přesahuje 10 km a výška jednotlivých útesů dosahuje mnohdy až 600 metrů.
Ve stejnojmenném zdejším městečku jsou hotely a apartmány natěsnány na sebe vysoko na úbočích. V jachtařském přístavu Puerto Deportivo kotví nádherné elegantní čluny a zástupci turistických společností tu nabízejí výlety lodí. Ani my jsme neodolali a na jeden se vydali. A stálo to za to, navzdory tomu, že jsme neviděli velryby, které se tu údajně vyskytují. Zato jsme viděli hejna delfínů skákajících před přídí našeho člunu a nad námi tyčící se útesy spadající kolmo do moře.
Cesta na sever
Další „nutno vidět“ atrakcí je bezesporu Masca. Tato s vesnice nejvyšší ve výšce horou jednou z nejkrásnějších na celém ostrově. Několik usedlostí je přilepeno ke skalám a obklopeno subtropickou zelení. Člověk si tu najednou připadá jako někde v Jižní Americe. Než sem pronikli turisté, dalo se sem dojít pouze pěšky nebo dojet na mezkovi. Dnes sem vede úzká silnice plná serpentin a cesta po ní je značně dobrodružná a „vyplivne“ vás v severní části ostrova. Ta je spojena především s významným historickým i turistickým městem Puerto de la Cruz.
Město je s 32 000 obyvateli šestým největším na Tenerife, co do rozlohy se ale jedná o nejmenší obec. Město nabízí spoustu příjemných míst k odpočinku, například v parku Parque del Taoro, který má rozlohu 10 ha, nebo v tropické vodní zahradě Jardín Acuático Risco Bello. Navíc tu najdete výborné restaurace, krásné pláže, ale také zábavu pro malé i velké, a to v jednom z nejznámějších parků nejen Kanárských ostrovů, ale celého Španělska – v Loro Parque. Tato zoologická zahrada je proslavená nejen show s papoušky, ale i představením s kosatkami, delfíny nebo lachtany. Navíc tu uvidíte zvířata z celého světa i nejrůznější rostliny, takže člověk tu má dojem, že se ocitl v obrovské rajské zahradě.
Severovýchodní cíp
Severní výběžek ostrova tvoří pohoří Anaga, které patří k nejstarším geomorfologickým útvarům ostrova. Nejvyšší vrcholky dosahují nadmořské výšky kolem 1000 metrů. Svahy jsou porostlé mlžnými lesy, kde žije mnoho endemických rostlin. Národní park Anaga je chráněná přírodní oblast a v roce 2015 prohlášena za biosférickou rezervaci UNESCO. Je až neuvěřitelné, jak je ostrov Tenerife rozmanitý. Od písčitých pláží přes sopečnou krajinu a borovicové háje až po mlžný les… celá oblast je posetá miradory, tedy vyhlídkami v rozličných nadmořských výškách. Jedna z vyhlídek, Mirador El Bailadaro, která leží ve výšce 760 metrů umožní výhled na vesnici San Andrés. Tato původně rybářská vesnice se postupně změnila v turistické letovisko. Nedaleko odsud leží jedna z nejslavnějších pláží Playa de Las Teresitas. Dva kilometry dlouhá pláž je lemována palmami a na rozdíl od ostatních ostrovních pláží není pokryta černým sopečným pískem. Jde o umělou pláž, která byla upravena jemným pískem přivezeným přímo ze Sahary. Šlo údajně o jeden z nejdražších projektů na Tenerife. Výsledek ale stojí za to a i tady se dá přímo na pláži zadarmo parkovat.
Svatý kříž
Z pláže Teresitas je to do hlavního města Santa Cruz de Tenerife coby kamenem dohodil. Tato bývalá rybářská vesnice se během 16. století stala přístavem pro původní hlavní město La Lagunu. Za své jméno vděčí svatému kříži conquistadorů, který vztyčil po přistání na pláži Anazo v roce 1494 Alonso Fernández de Lugo. Santa Cruz je kombinací majestátního centra s historickými budovami, bujných subtropických parků a obchodních ulic plných chodců. Bary a restaurace s venkovními zahrádkami, které lemují malebná náměstí, přispívají k pohodové atmosféře, zatímco opodál čeká mnoho kulturních zajímavostí. Ve městě najdete některá z nejlepších muzeí na ostrově i výstavní galerie. Většinu je možné navštívit zadarmo, až člověk neví, co si vybrat a kam zajít. Nejlepší je začít na náměstí Plaza Espańa, kde sídlí informační centrum.
Na Kanárských ostrovech prostě najdete všechno. Už Alexandr von Humboldt, vědec, badatel a slavný cestovatel, který tu přistál na své první cestě do Latinské Ameriky, byl Tenerife okouzlen. Procestoval severní část ostrova a vystoupil na vrcholek sopky Teide. Před vyplutím z ostrova popisoval své nadšení v dopise bratrovi do Berlína: „Jaká to podívaná! Jaký to požitek! ... Panebože, jaký je to pocit být v této výšce 3700 metrů, třikrát tak vysoko jako na Vesuvu! Nad námi modrá klenba, u našich nohou staré proudy lávy, kolkolem obraz spouště a zkázy. Tři tisíce čtverečných metrů pemzy, věnčených divokými křovisky vavřínu, níž potom vinice, mezi nimi trsy banánovníků táhnoucí se až k moři. Na břehu přívětivé vesničky a pak moře a všech sedm ostrovů, z nichž Palma a Gran Canaria mají každý vysoké sopky. Takový obraz pod námi leží jako mapa. Chtěl bych se zde usadit, a přece jsem teprve opustil půdu Evropy. Ty role a lučiny, tisícileté lesy vavřínů, hrozny, ty růže! Odjíždím odsud skoro v pláči.“
Víc netřeba dodávat…
Zdroj: časopis Vlasta