Kdy jindy vyrazit na návštěvu zoologické zahrady nebo zookoutku než teď na jaře? Příroda se probouzí, rodí se mláďata, vše je hravé a natěšené na teplé dny. Kromě těch tradičních zoo si ale můžete udělat výlet i do méně exponovaných, které jsou ale výjimečné, ať už jde o krokodýlí zoo nebo park s lamami.
1. Lamacentrum Hády
Mají tady lamy, kozy, ovce a králíky. Ale hlavně ty lamy. Některé přátelské a drzé, jiné bojácné, ale všechny hebké, inu lamí srst je lamí srst. A všechny mají ty kouzelné velké lamí oči, prostě učenlivé, sympatické a klidné zvíře, jako stvořené pro výukové a školní pořady a vedení dětí k lásce k přírodě, vyrazit sem ale samozřejmě můžete i jen s rodinou. Několikrát denně pořádají komentovaná krmení a hlazení, během kterého se můžete dozvědět od ošetřovatelek spoustu podrobností z lamího života.
Třeba že nejstarší Čert se narodil už v roce 2005 v pražské zoo, že kulhavý Čenda překvapil se svojí vrozenou vadou i veterináře tím, že čile chodí po třech nožkách – a taky to, že plive po každém, kdo by mu chtěl vzít krmení. Za šedesát korun vstupného super odpoledne pro celou rodinu (pozor, nedá se platit kartou!), navíc v místech, kam vede báječný výlet z konečné na Červeném písku nebo z Velké Klajdovky. A až vás lamy omrzí, můžete zaskočit mezi nudisty do Růženina lomu nebo nahoru k vysílači, seběhnout se dá i na Obřanskou stráň.
Lamacentrum najdete v lokalitě bývalého vápencového lomu na okraji Brna. Jeho hlavní náplní jsou výukové programy, jejichž prostřednictvím si nacházejí městské děti cestu k přírodě a zvířatům. Otevřeno je od dubna do října v sobotu a v neděli od 10 do 18. O prázdninách i ve středu od 14 do 18 hodin.
2. Zoo Olomouc
Olomoucká Zoo na Svatém kopečku patří mezi nejkrásnější v Česku. Chová se zde 350 druhů se 1700 kusy zvířat. Zoo se specializuje na žirafy, africké kopytníky, severskou faunu a mořská akvária. Oblíbené je Safari Euroasie, Afrika i Amerika. V pavilonu Kalahari spatříte surikaty, damany a nově i hrabáče a medojedy. Další vychytávkou jsou africké mokřady s pelikány, kočkodany, štětkouny (druh prasat) a ptákem hadilovem, který žije v Africe.
Raritou zoo je obří žraločí akvárium, které je největší svého druhu v České republice. Podívejte se k opičkám makakům červenolícím úplně bez bariér nebo do pavilonu netopýrů, kde vám nad hlavou prosviští kaloni zlatí, v přírodě ohrožený druh. Dominantou zoo je vyhlídková věž vysoká 32 metrů, ze které je vidět na celý areál i na Olomouc. Otevřeno je od dubna denně 9 až 18 hod.
3. Krokodýlí zoo
V Protivíně v jižních Čechách na jednom místě uvidíte největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a vzácných gaviálů. Park čítá na 23 druhů krokodýlů z 25 známých. A také několik evropských i světových rarit. Například Ralfa, téměř pět metrů dlouhého samce gaviála sundského, největšího krokodýla chovaného ve střední Evropě nebo bílé či siamské krokodýly. V Protivíně mají i chov jedovatých hadů s kobrami a zmijemi.
V současné době je v Protivíně k vidění vzácný bílý gaviál sundský, bílý krokodýl nilský a skupina albinotických aligátorů severoamerických. Otevřeno je denně od 10 do 16. O prázdninách do 17 hodin.
4. Zoo Liberec
Ideální na procházku s malými dětmi nebo na odpolední skok mezi exotiku. Liberecká zoo je rozlohou malá, krásně poskládaná a leží v příjemné výletní části města u malebného jezírka. Je nejstarší zoologickou zahradou v ČR, vznikla v roce 1904. Kromě toho se pyšní dalšími neobvyklostmi, jako je nejucelenější kolekce dravců a její nejznámější rarita jsou bílí tygři. Proč bílí? Vyrazte tam a zjistíte.
Dvě měsíční mláďata takina zlatého jsou nejnovější letošní přírůstky stáda ohroženého druhu. Kromě známých bílých tygrů je chová právě zoo v Liberci. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin. Od června do 18.
5. Obora Holedná
Nedaleko od centra Brna (z Mendelova náměstí jezdí co deset minut trolejbus 37 nebo autobus 52 do Kohoutovic) pobíhají na skoro čtyř stech hektarech mufloni, daňci a jeleni, u jezírka žijí v menším výběhu divočáci a na stromech hnízdí desítky druhů ptáků. Oborou vede naučná stezka a taky několik turistických značek. Během covidové pandemie tu postavili a těsně po ní otevřeli rozhlednu (35 metrů, skvělý výhled je ale už z poloviny).
No a místní daňci nejsou zrovna plaší, takže na ně natrefíte pokaždé, když se sem vypravíte, stačí nejít v tom nejhlučnějším davu, ale vybrat si některou postranní cestičku. V tišších místech mimo nejfrekventovanější naučnou stezku se dá navíc narazit třeba na ještěrky, hlučné strakapoudy nebo v jezírku cestou směrem k Bystrci dokonce na vodní želvy.
Zdroj: časopis Vlasta