První betlém vytvořil ve 13. století svatý František z Assisi, když do jeskyně přeměněné v kapli přivedl živého osla i vola a zinscenoval betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá.

Zdroj: Youtube

Když betlémy jednou za rok oživnou

K oslavám Vánoc a tradic, které se k nim vážou, patří také živé betlémy, které představují veřejnosti vánoční příběhy s koledami, zpěvy a tanci. Ústředním tématem představení živých betlémů je samozřejmě narození Ježíška, takže na své si přijdou nejen dospělí, ale hlavně děti. Pokud se nechcete ochudit o takové divadelní představení, zajeďte se podívat třeba 17. 12. do Veltrus, kde bude průvod pastýřů vycházet od hlavní zámecké brány u Veltrus a na cestě ho doprovodí živá hudba. Na průvod bude před zámkem čekat Panna Marie s Ježíškem a s Josefem. Od Holandského selského domu zamíří do Betléma i druhý průvod, v čele se třemi králi. Další živé betlémy bývají tradičně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na statku Lüftnerka v Plzni nebo třeba na zámku v Telči.

Za betlémy po středních Čechách

Výstavu betlémů připravují na zámku v Hořovicích, v Mělníku budou k vidění unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Na Karlštejně najdete největší loutkový betlém v Česku – Karlštejnský královský betlém. Originální betlémy je možné obdivovat v muzeu Řimbaba. Vystavují zde betlémy v provedení dřevořezby nebo přírodní. Příkladem může být betlém z keramiky, chlebové střídky nebo gumiček. Betlémy nabídne také skanzen Březové Hory, který je součástí Hornického muzea Příbram. Vánoce, tradice a zvyky připomene rovněž dochovaná hornická chalupa, která je součástí muzea.

Toulky stověžatou Prahou

V pražské Galerii Klementinum zahájili Jubilejní výstavu betlémů, která se koná jednou za 100 let, a navazuje tak na Jubilejní výstavu z roku 1923. Výstava je součástí celosvětových oslav 800. výročí postavení prvního betléma Františkem z Assisi. K vidění jsou díla 30 současných českých betlémářů, kteří naživo předvedou, jak se betlémy vytváří. Výstava potrvá do 7. ledna. Každý betlém je úplně jiný a pro tuto výstavu byl vytvořen i mechanický a barevný Jubilejní betlém umístěný na pražské Kampě.

Za přehlídkou nejrůznějších řemesel, folkloru a designu, tedy včetně toho adventního, můžete vyrazit také do pražské Holešovické tržnice, kde se mistři řemesla pochlubí i vystaveným betlémem. A co víc, advent v tržnici nabízí návštěvníkům možnost zúčastnit se různých řemeslných workshopů, takže vyrobit si postavičky do betléma a stylově je obléknout bude hračka. Můžete si na vlastní kůži vyzkoušet výšivku rybí šupinou, ruční výrobu vinutých skleněných korálků, výrobu vánočních dekorací ze vzácného orobince, tkaní na tkalcovském stavu, modrotisk nebo košíkářství.

Zavítejte na Vysočinu

Na Vysočině nesmíte opomenout návštěvu města betlémů Třešť, kde bude od 26. prosince do 2. února otevřena Betlémská cesta. V rámci té zvou návštěvníky do svých domácností místní betlémáři. Kromě tradičních míst jsou betlémy umístěny například také v rodinné firmě Podzimek, v kostele sv. Kateřiny nebo v Zámeckém hotelu Třešť. Už několik let je Betlémská cesta navíc rozšířena až do hlavního města Prahy na Jindřišskou věž, kde třešťský betlém vystavuje právě rodina Podzimků.

Kromě Betlémské cesty je od roku 2003 ve dvorním traktu domu J. A. Schumpetera celoročně otevřená expozice Spolku přátel betlémů v Třešti. Ta bude letos otevřena od 9. prosince. Návštěvníci si mohou prohlédnout několik betlémů s papírovými a dřevěnými figurkami a unikátní betlém, který vzniká kontinuálně od roku 2002 na každoročním setkání řezbářů zvaném Dřevořezání. Každý řezbář musí zanechat alespoň jednu figurku právě do toho společného betléma. Díky tomu má už k dnešnímu dni více než 1400 dílů.

Jihočeské putování

Pokud se budete pohybovat na jihu Čech, určitě se zastavte v Jindřichově Hradci. Místní Krýzovy jesličky patří mezi nejznámější české betlémy a jsou zároveň největším pohyblivým betlémem na světě. Také proto jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů a najdete v nich 1398 figurek lidí a zvířat.

Klanění pastýřů v Libereckém kraji

Tradiční vánoční výstavu betlémů přichystalo také Muzeum v Lomnici nad Popelkou, a to od 2. prosince do 6. ledna. Letos se návštěvníkům představí část sbírky manželů Poslušných, kteří vlastní několik stovek různorodých betlémů, premiéru bude mít rozměrné polychromované dílo významného podkrkonošského řezbáře Antonína Šíra z Levínské Olešnice s orientální architekturou a se 40 kusy detailně zpracovaných figurek. Zajímavostí bude skříňový betlém s králickými figurkami, „Klanění pastýřů“ vyřezané z jednoho kusu pařezu od Františka Mühla z Heřmanic a reliéfní betlém zhotovený novopackým řezbářem Ladislavem Dvorským. Po delším čase bude vystaven nejstarší muzejní trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794.

Svátky betlémské hvězdy ve Zlínském kraji

Výstavu betlémů Svátky betlémské hvězdy zahájilo také Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, bude přístupná do neděle 11. února. Betlémy, jesle i výjevy z různých oblastí života jsou vytvořené převážně z papíru a opatřené barevným tiskem nebo ruční malbou. Další jsou z barveného, patinovaného a přírodního dřeva, ze skla a z keramiky. Rozměr některých vystavených souborů se pohybuje kolem tří metrů, ale jsou zde i miniatury velikosti vlašského oříšku. Zajímavou ukázkou tvořivosti jsou kresby a trojrozměrné nástěnné obrazy. Tak trochu raritou je betlém uhnětený z chlebového těsta, jakých se kvůli napadení hlodavci a jinými škůdci mnoho nedochovalo.

I v Brně bude u betlémů veselo

Technické muzeum v Brně připravilo unikátní výstavu s názvem Mechanické Vánoce. Unikátem je mechanický vesnický betlém z roku 1955 pocházející z dílny Karla Šebely a mechanický vánoční stromeček z roku 1925 od Jaroslava Melicha. Součástí výstavy je i klasický betlém s dřevěnými figurkami Jiřího Merty, kde kromě figurek Svaté rodiny a řemeslníků jsou součástí i technická zařízení jako hlubinný důl či mlýn s vodním kolem. Výstava potrvá až do 21. ledna příštího roku.

Zdroj: Vlasta.cz Vysocina.eu Holesovickatrznice.cz Centralbohemia.eu Kudyznudy.cz Npu.cz

Související články