Mezinárodní den deštníků je 10. února. Jaký si vyberete?

Jitka Musilová | 10. 2. 2022
Deštník, Claires, FAPO, 250 Kč
Deštník, Dekiberti, FAPO, 480 Kč
Deštník, United Colors of Benetton, 490 Kč

Deštník. Praktický vynález i módní záležitost. Jen málokdo z nás nemá alespoň jeden kousek. Patří k základní výbavě do auta, pro takové ty rychlé přeběhy z parkoviště do obchoďáku, některé ženy nosí miniaturní a skládací v kabelce celoročně, aby jim případně nezplihnul účes. A protože jde o jeden z nejpraktičtějších módních doplňků, má už i svůj mezinárodní den. Pojďme to s deštníky 10. února pořádně oslavit!

Mezinárodní den deštníků připadá v kalendářích na 10. února. Dopravní prostředek slavné Mary Poppins a nejdůležitější proprieta kultovního snímku Zpívání v dešti si svůj vlastní den jistě zaslouží. Svůj zamilovaný song o deštníku má ve svém repertoáru také zpěvačka Rihanna.

Kde se vzal, tu se vzal

Deštník slouží jako ochrana před deštěm, ale používáme ho v lehké úpravě i jako slunečník. Byl vynalezený před více než čtyřmi tisíci lety v Mezopotámii. Deštníky v podobě, v jaké je známe dnes, nebo alespoň podobné, se staly populárními v Evropě v 16. století. Zpočátku je nosily převážně ženy, neboť deštníky byly považovány za čistě dámský módní doplněk. Muži je začali nosit o pár set let později.

Víte, jak nosit bílou košili? Nuda to být nemusí, stačí správná kombinace
Krása

Víte, jak nosit bílou košili? Nuda to být nemusí, stačí správná kombinace

První obchod s deštníky s názvem James Smith and Sons byl slavnostně otevřen v roce 1830 v Londýně. Ty nejstarší novodobé deštníky byly vyrobeny ze dřeva a jejich konstrukce byla potažena nepromokavým plátnem. Deštníky s kovovou konstrukcí vznikly až o několik let později, a to konkrétně v roce 1852, kdy je vynalezl Samuel Fox. Inspirací mu prý byla dámská spodnička a korzet. Od té doby se deštníky objevily v nejrůznějších podobách od kapesních přes kloboukové až po ty dnešní skládací, vystřelovací nebo tradiční elegantní.

Spousta možností

K elegantnímu outfitu se hodí praktický skládací deštník s dřevěnou rukojetí, která může být buď ohnutá, nebo rovná, s vytlačenými úchopy. Pro volný čas a procházky zase využijete velký, bytelný deštník, pod který se schováte i s partnerem nebo kamarádkou. A na běžné denní nošení doporučujeme lehký vystřelovací deštník, který se vejde i do středně velké kabelky. Tíhnete-li k extravaganci, pořiďte si deštník se zajímavou rukojetí, některé známé značky se doslova předhánějí v originalitě. Jako rukojeť může sloužit medvídek, had nebo opice, milovnice květin mají také na výběr velkou škálu druhů.

Styl podle hvězdy ze Slunečné: Iva Hüttnerová slaví v prosinci 73 let
Krása

Styl podle hvězdy ze Slunečné: Iva Hüttnerová slaví v prosinci 73 let

Buďte vidět

Ačkoli se mnozí z nás stále přiklánějí k temnější a jednobarevné škále, právě barevné deštníky s potisky jsou do města praktické. Když se zatáhne obloha a začne liják, barevný deštník slouží jako signalizace, aby vás nepřejelo auto nebo vás projíždějící řidič brzy zaregistroval a neohodil. Velmi moderní jsou deštníky s ohromnou průhlednou kopulí, které ochrání před každou kapkou, a přitom skrz deštník budete vidět.

Zavzpomínejte na mladá léta! Oblečení v barvě bílé kávy vám ubere pár let
Krása

Zavzpomínejte na mladá léta! Oblečení v barvě bílé kávy vám ubere pár let

Tagy deštník Evropa James Smith Londýn Mary Poppins Mezopotámie