Úvěr pro začínající podnikatele nenabízí automaticky každá banka. Je to doména především velkých, stabilních a silných bankovních institucí, které si mohou dovolit případné vyšší riziko. Na začínající podnikatele myslí například půjčka Česká spořitelna.

Některé banky nabízejí speciální produkty šité na míru novým firmám. Od běžných podnikatelských úvěrů se úvěry pro začínající podnikatele liší především menší administrativní zátěží a mírnějšími podmínkami v rámci schvalovacího procesu. I tak však mladý podnikatel bez historie může mít v oblasti financování velmi omezené možnosti.

Úvěry pro začínající podnikatele se u jednotlivých finančních institucí liší. Pokud si podnikatel není jistý, kterou variantu zvolit, měl by využít služeb profesionálního finančního poradce. Tato služba sice něco stojí, z dlouhodobého hlediska se však rozhodně vyplatí. Užitečné a srozumitelně podané informace ohledně úvěru poskytuje portál NavigatorUveru.cz.

Alternativou k bankovním úvěrům je využití crowdfundingu, peer-to-peer půjčky nebo zkusit štěstí a sehnat investora. Využít lze také nebankovní úvěr, který poskytuje například společnost Acema. Nejtradičnějším způsobem zůstává žádost o úvěr pro začínající podnikatele v bankovní instituci.

TIP: Na začátku každého podnikání je třeba vymyslet co nejvhodnější název firmy. Jak vymyslet název firmy, aby pomohl budoucímu růstu a úspěchu firmy poradí tento článek.

Nejlepší úvěry pro začínající podnikatele

Obvyklá podmínka pro bankovní podnikatelské úvěry je doba podnikání minimálně 1 - 2 roky. Několik bankovních institucí však umožňují úvěr také pro začínající podnikatele. Zde jsou 3 nejoblíbenější.

Komerční banka - Profi úvěr Start

Parametry Profi úvěru Start:

  • až 1 000 000 korun
  • splatnost 5 let
  • úroková sazba maximálně 9,9 % p. a.

Půjčka Profi úvěr Start je poskytována na základě posouzení podnikatelského záměru. Je určena živnostníkům i firmám. Po schválení úvěru dostane začínající podnikatel hotovost do dvou týdnů.

Profi úvěr Start pomůže začínajícím podnikatelům financovat prakticky cokoliv, co je potřeba pro rozjezd podnikání.

Česká spořitelna - Firemní úvěr Start-up

Parametry Firemního úvěru Start-up:

  • až 600 000 korun
  • splatnost 6 let
  • úroková sazba maximálně 9 % p. a.

Podmínkou pro získání Firemního úvěru Start-up od České spořitelny je předložení občanského průkazu a živnostenského listu. Dále je potřeba doložit daňové přiznání případně výpisy z firemního nebo osobního bankovního účtu za posledních 6 měsíců.

Česká spořitelna prověřuje platební morálku podnikatele skrze záznamy v registrech již založené společnost nebo přes záznamy žadatele jako soukromé osoby. Podstatný je také podnikatelský záměr. O Profi úvěr Start lze požádat před samotným startem podnikání nebo až tři roky od založení živnosti nebo firmy.

Equa Bank - Malý podnikatelský úvěr

Parametry Malého podnikatelského úvěru se zajištěním:

  • až 10 000 000 korun
  • splatnost 15 let

Parametry Malého podnikatelského úvěru bez zajištění:

  • až 1 500 000 korun
  • splatnost 7 let

Equa Bank nabízí dvě varianty úvěru pro začínající podnikatele. Podnikatel volí mezi zajištěným a nezajištěným úvěrem. Od volby konkrétní varianty se pak odvíjí parametry půjčky.

Malý podnikatelský úvěr je určen podnikatelům i právnickým osobám. Týká se především vybraných profesních skupin jako jsou lékaři, zubaři, veterináři, lékárníci, notáři, advokáti, daňoví poradci, auditoři, exekutoři, soudní znalci, tlumočníci a architekti.