4 tipy, jak se začít těšit na budoucnost: Změňte úhel pohledu a plánujte

Petra Šmídová | 3. 1. 2023

Těšit se na nový rok a vše, co přinese, může být těžké. I proto nás v lednu, častěji než v jiné měsíce, přepadají úzkosti a s nimi spojený strach z neznámého. Vidina světlé budoucnosti pro nás pak může být vzdálená i proto, že nás v posledních letech sužovala pandemie covid-19 a když už to vypadalo, že se vše zase vrátí do normálu, na Ukrajině vypukla válka, která nás dodnes v mnoha směrech ovlivňuje... Jak se tedy zase naučit radovat ze života? Přinášíme 4 tipy, jak skutečně žít a ne jen přežívat.

1. Udržujte si pozitivní nadhled

Ano, víme. Není to jednoduché, když k nám ze všech stran proudí negativní zprávy. Pokud ale opravdu chceme, aby se nás věci, které změnit či osobně nijak ovlivnit nemůžeme, nedotýkaly, nesmíme je k sobě pouštět. Jen tak se jimi totiž nebudeme trápit a budeme mít prostor soustředit se na svoje štěstí a blaho. To je ostatně to nejdůležitější. Jen na tom ve skutečnosti záleží. Ne nadarmo se říká: jaký si to uděláš, takový to máš. Pracujte se situací, ve které se nacházíte, s kartami, které vám byly rozdány, a zkuste v ní najít světlou skulinu. Už ji vidíte? Tak přesně za tím světlem běžte!

"Je jenom jedna cesta za štěstím, a to přestat se trápit tím, co je mimo naši moc." - Epiktétos

VIDEO: Jak se zbavit starostí a začít žít?

Zdroj: Youtube

2. Myslete na své zdraví

To, že duševní a fyzické zdraví jsou propojeny, už víme. I proto bychom se měli snažit udržovat svou mysl zdravou a nezatěžovat ji starostmi celého světa. V opačném případě se totiž roznemůže i tělo, a to nechce nikdo. Začít se cítit dobře ale lze i naopak, a to tak, že si poupravíme životosprávu. Pro začátek bohatě postačí, když ze svého jídelníčku například vyřadíte sladké limonády, anebo ke každému jídlu schroupete mističku zeleniny. Věřte, že i takovéto malé krůčky vás nabijí pozitivní energií a posunou k dalším změnám.

"Vnitřní klid a vyrovnaná mysl jsou zdrojem štěstí a dobrého zdraví." - Dalajláma

3. Najděte aktivity, které vás nadchnou

Chcete-li v sobě znova zažehnout zájem o svoje blaho, radost z maličkostí a nadšení pro budoucnost, měli byste tomu jít aktivně naproti. Najděte si činnosti, které vás nadchnou a vy se díky nim budete těšit na každý nový den. Ať už objevíte zalíbení v turistice, běhu, cvičení, malování, keramice, vyšívání, hře na hudební nástroj či dobrovolnictví, důležité je, že vás aktivita bude bavit. Právě koníčky dávají našemu životu smysl a umožňují nám soustředit se na dovednosti, které v životě s chutí nadále rozvíjíme.

"Najdi zalíbení v tom, co děláš a nech se tím pohltit." - Neznámý

4. Stanovte si cíl a plánujte

Jedním z nejlepších způsobů, jak se těšit na budoucnost, je stanovit si cíle a plánovat. Že vás nic hezkého nečeká? Tak to změňte! Divadlo, kino, koncert, návštěva akvaparku s dětmi, výlet do přírody či za poznáním… Vždy je co objevovat. Tak vezměte kalendář a „těšící milníky“ si do něj hezky zapište. Jen vy jste strůjcem svého štěstí.

„Čím dříve začnete plánovat, tím dříve budete žít život, o kterém sníte.“ - Hans Glint

Zdroj: vlasta.cz dailyrx.com

Jak usnout během 2 minut kdykoli a kdekoli. Jde o vojenskou spánkovou techniku
Cestování

Jak usnout během 2 minut kdykoli a kdekoli. Jde o vojenskou spánkovou techniku

Motivační songy, které nakopnou. Zažeňte smutek a začněte nový rok zvesela
Cestování

Motivační songy, které nakopnou. Zažeňte smutek a začněte nový rok zvesela

Jak začít, vydržet a zhubnout jednou provždy: Vhodná aktivita nestačí
Hubnutí

Jak začít, vydržet a zhubnout jednou provždy: Vhodná aktivita nestačí

Tagy Ukrajina