Kancelářská židle

I několik měsíců stačí k tomu, aby se sezení ve špatné pozici projevilo chronickými bolestmi zad, hlavy a dalšími zdravotními problémy. Pořádná židle je zkrátka základem každé domácí kanceláře.

Kvalitní kancelářskou židli poznáte podle toho, že vám umožní sedět ve správné pozici. To znamená mít při sezení:

  • vzpřímená záda,
  • chodidla dotýkající se celou ploskou podlahy,
  • lokty podepřené područkami,
  • pánev posazenou lehce výše než kolena.

Korektního sedu vám umožní dosáhnout židle s asynchronním mechanismem. Díky němu nastavíte její jednotlivé části – opěrák, područky, hlavovou opěrku a sedák – podle své potřeby.

Nezapomeňte na dostatečnou nosnost a výběr vhodného potahu. Doporučujeme síťovinu, která v létě odvede přebytečný pot.

Tiskárna

Přestože se koncept paperless kanceláří těší rostoucí oblibě, stále existují profese, ve kterých se bez tisku dokumentů neobjedete. Výběr tiskárny se odvíjí od nároků na kvalitu a objem tisku.

Laserové tiskárny jsou dražší na pořízení, ale mají nižší provozní náklady. Vyplatí se při tištění velkého množství dokumentů, na druhou stranu nejsou úplně vhodné pro tisk fotografií a barevných grafik.

U inkoustových tiskáren jsou zmíněné cenové parametry postavené opačně. Za inkoustová zařízení sice nezaplatíte tolik jako za laserové tiskárny, počítejte ale s dražšími náplněmi. Tisknete-li barevné ilustrace či snímky, měla by inkoustová tiskárna být vaší první volbou. Má ale podstatnou nevýhodu: při delším nepoužívání inkoust v tiskové hlavě zaschne a je třeba vyměnit celou cartridge.

Kancelářský stůl

Dodržování ergonomických zásad musí umožnit také pracovní stůl. Z pohledu zdravého sezení by výška desky měla být nastavená tak, abyste lokty mohli mít při práci ve vodorovné pozici.

Problém příliš nízké či naopak vysoké desky obejdete nákupem polohovacího stolu, u kterého výšku desky nastavíte podle své potřeby. Změna polohy probíhá automaticky s pomocí dvojice malých motorů. Díky polohovacímu stolu navíc zůstanete v kondici – umožňují totiž také práci vestoje.

Kvalitní lampa

Nezapomeňte také na osvětlení místnosti – nedostatek světla má negativní vliv na psychické rozpoložení a snižuje produktivitu. Důležitá je barva osvětlení; ráno a přes den je ideální bílé světlo. Podobá se slunečnímu světlu, které blokuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Díky tomu se budete lépe koncentrovat a nebudete unavení.

Ve večerních hodinách je naopak vhodnější světlo v oranžových až tmavě žlutých odstínech. Existují lampy, které umožňují barvu osvětlení měnit. Z podobného důvodu používejte aplikaci, která s blížícím večerem ztlumí modré záření obrazovky do oranžových odstínů.

Slovo závěrem

Zařizování domácí pracovny byste na svých bedrech neměli nést sami. Nařídil vám home office zaměstnavatel? Pak by vám měl potřebné vybavení zaplatit, popř. na něj velkou částí přispět. Beze zbytku to platí v případě, kdy jste nuceni využívat spotřební materiál (papíry, barvy do tiskárny apod.). Kromě toho šetrný přístup k životnímu prostředí hýbe světem na co nesmíme zapomenout ani v případě práce z domu a snažit se zatěžovat při tom přírodu co nejméně.

Některé společnosti svým zaměstnancům firemní nábytek půjčují – zeptejte se, zda by taková možnost nepřipadala v úvahu i ve vašem případě.