Buklé nás neopustí! Jak nosit kousek, co se vrací poněkolikáté ve vašem životě?

Jitka Musilová | 5. 12. 2021
Kabát, C&A, 2298 Kč
Kabát, New Look, 1290 Kč
Bunda, Next, 1390 Kč

O tom, že buklé textilie dosud nepatřily mezi mé nejoblíbenější, jsem se široce rozepsala už loni, kdy uzlíkaté kabátky a saka zaplavily výlohy. Asi si k buklé budu muset najít cestu, ne že bych si snad nějaký kousek pořídila, to nechám až napřesrok, ale musím se smířit s tím, že buklé má na módní scéně své místo. A proč by vlastně nemělo?

Hlavně nezatrhnout!

Když už si nějaký ten buklé kabát pořídíte, zaměřte se na doporučení ohledně údržby. Nic nevypadá ušmudlaněji než moderní retro kousek s odrbaným nebo, nedej bože, špinavým vzhledem. A protože je buklé díky svým uzlíkům náchylné k zatrhávání, ať už sponou od kabelky, nebo třeba jen dlouhým nehtem, dávejte si o to větší pozor. Stejně jako u pletenin platí, že je těžší udržet takovou látku v kondici.

Stylová ofina podle herečky Halle Berry. Spolehlivě vás omladí!
Krása

Stylová ofina podle herečky Halle Berry. Spolehlivě vás omladí!

Na pračku raději zapomeňte

Dokážete-li zamezit mechanickému poničení, ještě nemáte vyhráno. Oblečení z buklé je třeba ošetřovat podobně jako to vlněné. To znamená ideálně čistit u profesionálů, pokud se jedná o vypodšívkovaný kabát nebo sako, určitě volte čistírnu. Splývavý buklé kardigan bez podšívky můžete prát v pračce ve stejném programu jako pleteniny, tedy při malých otáčkách a nízkých teplotách a rozhodně neždímat, natož sušit v sušičce. Po vyprání oblečení jemně promačkejte a nechte sušit položené na sušáku nebo na froté ručníku, bez upevnění kolíčky. Jen tak zůstane váš buklé model hodný obdivu i několik sezón.

Pérka: Kotníkové boty se všitou vsadkou bodují i letos. Ideálně se surovou gumou
Krása

Pérka: Kotníkové boty se všitou vsadkou bodují i letos. Ideálně se surovou gumou

Elegantní v přírodních tónech

Nosí se klasické kabáty do půli lýtek, s páskem nebo bez, ale i delší saka, krátké blejzry a kabátky ve stylu ponča. Velmi slušivé jsou svrchníky v elegantních přírodních tónech, v barvě bílé kávy a kakaa, ve světlounce béžové a champagne. Tvůrci letos trochu ubrali na pastelkách, i když třeba růžový nebo bleděmodrý buklé kabátek seženete. Černá, tmavě hnědá a šedá ale moc nefrčí. Novinkou jsou také buklé doplňky. Maxikabelky nebo naopak psaníčka s uzlíky seženete i v běžné síti obchodů, stejně jako štóly kolem krku nebo odepínací límce a zajímavě řešené šály. Kdo letos nevyrazí v buklé kousku, nepůjde s dobou!

Zašněrujte a hurá ven! V robustních kozačkách na náledí neuklouznete
Krása

Zašněrujte a hurá ven! V robustních kozačkách na náledí neuklouznete

Tagy kabát Sako