Zdroj: Youtube

Všechny tři moje děti tuhle poruchu mají, takže mě ani moc nepřekvapilo, když mi před rokem během neurologického vyšetření po covidu neurolog sdělil, že mám ADHD. Vlastně mi vyšetření jen potvrdilo, co jsem si myslela dávno, v době, kdy se žádné podobné diagnózy neprováděly. Osobně to na sobě pocítím třeba po třetím šálku kávy, kdy jen usrkávám hnědou tekutinu, bezmyšlenkovitě brouzdám po internetu a nemůžu se za nic na světě začít zase soustředit na práci. Nezřídka si často nedokážu z mnoha podnětů vybrat ty podstatné a věnuji pozornost všemu, co zachytí moje smysl. Co si budeme nalhávat, tahle nadměrná stimulace mě dost zatěžuje a rychle unavuje. Pokud máte podobný problém, zkuste následující tipy, díky kterým se budete lépe soustředit.

Zavřete dveře

To není metafora. Je to myšleno doslova. Možná pracujete ve velkém vzdušném pokoji, ale možná zároveň nasáváte spoustu rušivých vlivů. Zavřené dveře napomůžou minimalizovat tyto rušivé vlivy a dávají mozku signál, že to myslíte vážně a chcete opravdu udělat a dokončit to, co máte.

Najděte svou žábu a vezměte si jedno malé sousto

Vaše „žába“ je jiný název pro váš nejobávanější úkol. Obvykle je to úkol, který podněcuje prokrastinaci, protože se tomuto úkolu úzkostlivě vyhýbáme – buď proto, že jsme ohromeni, znuděni, nebo nevíme, co dělat dál. Zakousnout se znamená hledat ten nejjednodušší, nejmenší další krok, který můžete udělat. Motivace se obvykle nastartuje poté, co začnete úkol, ne dříve, takže to může pomoci, abyste se vrátili na správnou cestu. Místo toho, abyste zařadili do seznamu úkolů „dokončit obchodní prezentaci“, což se zdá v ten okamžik nezvládnutelné, zkuste místo toho „dokončit první stránku“. Pak si nasaďte sluchátka, aby vás nic nerušilo a pusťte se do práce.

Použijte zábavný časovač pomodoro

Metoda pomodoro je super technika, kterou vynalezl Francesco Cirill a využívá 25minutové časové bloky oddělené krátkými přestávkami. Cílem je minimalizovat vliv vnitřních i vnějších rušivých elementů. Střídání časových úseků, které se nazývají pomodora, a to podle italského slova pomodoro (rajče), vede k lepší duševní čilosti a zlepšení soustředěnosti. Ideální pro všechny dospělé, kteří mají ADHD nebo ADD.

Smíchejte si úkoly

Této strategii se říká s„dva hrnce na sporáku“. Když vás jeden úkol omrzí, „produktivně prokrastinujte“ přechodem na jiný. Možná zjistíte, že ping-pongová hra mezi dvěma nebo třemi úkoly funguje lépe, než se snažit za každou cenu dokončit jeden jediný.

Předvídejte budoucí překážky

Pokud již prokrastinujete, můžete také udělat něco užitečného do budoucna. Zkuste si zapsat všechny možné překážky, na které narazíte, když se snažíte splnit nějaký úkol, a pak se zamyslete nad tím, co uděláte, abyste se do této pasti nedostali. Pokud vás například upozornění na sociálních sítích zcela stoprocentně vykolejí, přepněte telefon do režimu „letadlo“. Pokud víte, že za hodinu si budete muset dát svačinu, připravte si ji předem a položte si ji na stůl dřív, než začnete.

Naplánujte si pohybové desetiminutovky

Když si naplánujete mezi úkoly nějaký pohyb, třeba tanec, skákání přes švihadlo nebo krátká procházku z jednoho konce bytu na druhý, může vám to pomoci k lepší koncentraci a zvýšení energie.

Hledejte tryskový proud

Někdy to, co potřebujete nejvíce, je hybnost, která umožňuje vybudovat si sebevědomí a ujišťuje vás, že jste schopni dotáhnout všechno do konce. Hledejte zdroj energie. Existuje určitě nějaký úkol, o kterém víte, že se do něj pustíte s nadšením a vervou. Nemusí to být ale vůbec ten nejdůležitější úkol. Když je čas přesunout pozornost k naléhavějším věcem, může vám to pomoci, když něco vypustíte a dostanete se do proudu dění.

Napište, proč je pro vás úkol smysluplný

Nemá smysl si opakovat, proč je konkrétní úkol důležitý, to víte dobře a taky víte, že vás to znepokojuje. Položte si otázku, proč je ten úkol smysluplný. Co vám splnění toho úkolu dává? Může to být pocit úlevy nebo úspěchu, pokrok ve vaší kariéře nebo rozvoj nové dovednosti. Co splnění tohoto úkolu dává ostatním? Možná to je projekt, který dělá svět lepším místem. Možná to trochu ulehčí práci vašim spoluhráčům či kolegům. Nebo je to možná důvod, proč vás váš šéf pochválí na příští poradě.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.healthline.com/health/mental-health/adhd-quick-focus-boosts

Související články