Dnes začíná vánoční advent: oslavte ho procházkou, nekupujte nesmysly

Lucie Fendrychová | 27. 11. 2022

Svátky se rychle blíží. Už pár dní praskají obchodní centra ve švech. Všichni chceme krásně nazdobený stromeček a spoustu dárků pod ním. Utrácet je příjemné a snadné, ale určitě se to dá bez něj aspoň jeden den vydržet. Zvlášť, když si místo něj vymyslíte zajímavý náhradní program. 

Umíte šetřit?

1/10

Pro vyplnění kvízu se přihlašte, prosím.

Přihlásit se

Ještě nemáte účet? Registrujte se

Váš výsledek:
a
Zdroj: Youtube

Právě teď, s vidinou vánočního stromečku, máme sklony koupit i úplné nesmysly, navíc hojně podporované cedulkami s magnetickým nápisem SLEVA. Po nepříjemných koronavirových omezeních, kdy jste si na vstup do ochodu museli vystát frontu a ještě se přitom dusit pro rouškou, máme svobodu. Útočí na nás také nabídky e-shopů, které nás zachraňovaly v době lockdownu. A ještě jeden zlozvyk přinesla covidová opatření – dovážku jídla až na práh bytu. To je opravdový luxus, protože k vysokým cenám se druží platba za obaly, za přepravu a určitě přidáte ještě dýško pro kurýra. A všimli jste si, že některé firmy si nově připočítávají také servisní poplatek, obvykle 10 korun? Když se to sečte, mohlo by vám už první sousto zhořknout.

Kvíz - Sex ve městě: Otestujte, jak velcí jste fanoušci seriálu
Cestování

Kvíz - Sex ve městě: Otestujte, jak velcí jste fanoušci seriálu

Dnes bez peněz

Bronzová neděle bývala v dobách, kdy se o víkendu nedalo nic koupit, vítanou příležitostí pořídit první dárky. Dnes máme příležitostí lovit spoustu, tak proč si dnes neudělat sváteční den bez utrácení? Vymyslete zajímavý program, na který se budete těšit. No a jestli už to dnes nestihnete, klidně za týden. A překonat se jde lépe, když v tom nejste sami a zapojíte rodinu, nebo kamarády a známé, buď napřímo, nebo sdílením dne na sociálních sítích.

Co dělat místo nakupování

  • V dosahu „lítačky“ najděte místo, kde jste nikdy nebyli a vypravte se na mini výlet. Do termosky s sebou si uvařte kafe, ať nepodlehnete volání návyku a nekoupíte si cestou předražené v nějakém řetězci. Hodí se i svačina.
  • Kultura zadarmo – udělejte si plán a na internetu odhalte místa, kde nechtějí vstupné. Muzeum, galerii…
  • Klidně zůstaňte doma. Místo sledování televize, která zadarmo není, si zahrajte rodinnou hru, na kterou se už dlouho prášilo. Nebo sáhněte po knížce. Užijte si i její výběr v knihovně, zavzpomínejte, kdy jste naposledy četli, co a jak se vám to líbilo.

.

Vyhodnocení kvízu

0-4 body

Zkuste na sobě zapracovat a kupte si prasátko na spoření.

5-6 bodů

Velmi slušný start! Zamyslete se, kde vám peníze utíkají.

7 a více bodů

Výborný výsledek. Nechte si poradit, kam ušetřené peníze investovat.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.gorgias.com/blog/black-friday-vs-buy-nothing-day, youtube.com, dayfinders.com/buy-nothing-day/

KVÍZ: Otestujte se, jak dobře znáte zimní filmy
Příběhy

KVÍZ: Otestujte se, jak dobře znáte zimní filmy

Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh
Cestování

Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh

Kvíz: Znáte slavné filmové dvojice?
Příběhy

Kvíz: Znáte slavné filmové dvojice?

Tagy Advent peníze YouTube