Cílem ájurvédy je pochopit svoji přirozenost, která je individuální a určuje naše potřeby. A také se tyto potřeby naučit naplňovat každodenními činy. Ájurvéda věří, že zdraví má každý sám v sobě. Zdraví podle ní neleží v rukou doktorů, ale ájurvédský lékař vám k němu může ukázat cestu. Na základě určení vaší konstituce – přirozenosti – a zdravotního stavu dokáže doporučit vhodnou stravu, byliny a cvičení. Zbytek už je na vás.

Matka medicíny

Ájurvéda nabízí víc než jen exotické léčebné prostředky a postupy. Představuje jasný systém konceptů a principů, pochopení přírodních zákonů, stejně jako praktické návody, jak si vylepšit zdraví. Slovo ‚ájus‘ znamená „život“, „véda“ značí „vědění“ či „umění“. Ájurvéda je tedy vědou života. Kromě životního stylu je ájurvéda uznávaná jako komplexní a plnohodnotný systém medicíny v Indii a jiných zemích světa.

Staří rišijové, učenci, kteří stáli u zrodu ájurvédy před zhruba pěti tisíci lety, věděli, že naše zdraví stojí na třech pilířích: na čistém vzduchu a naší schopnosti volně dýchat, na dobré stravě a naší schopnosti přijímat živiny, a na schopnosti naší mysli udržet se ve šťastném rozpoložení. Soubor informací známý jako ájurvéda byl pak předáván po staletí ústně prostřednictvím písní a veršů známých jako védy. Část vědění se dostala i do Evropy, vždyť i české slovo „věda“ pochází ze sanskrtského „véda“.

Západ se potkává s východem

Stále více hlasů z odborných kruhů volá po spolupráci východní a západní medicíny ve snaze zprostředkovat nemocným tu nejlepší léčbu. A tak psychosomatika uznává enormní vliv emocí na fyzické zdraví a věří, že chronických bolestí těla a fyzických neduhů se zbavíme, když budeme věnovat pozornost emocím. Přibývá také vědců a lékařů, kteří upozorňují na zásadní vliv stravy na naše zdraví. Fyzioterapeuti a fitness trenéři vědí o důležitosti správného dechu a jeho vlivu nejen na pohyb, ale i na náš mozek a funkci buněk.

Zatímco moderní medicína se zaměřuje na nemoci, ájurvéda se soustředí na člověka. Ájurvéda léčí lidi, kteří mají problémy, neléčí problémy jako takové. „Zdráv je člověk tehdy, pokud se jeho tělesné funkce, látková výměna, trávení, tkáně a vyměšování nacházejí v rovnováze a pokud jeho duše, smysly a duch spočívají ve stavu trvalého štěstí,“ pravil učenec Sušruta (750 let př. Kr.). Musíme se tedy starat nejen o tělo a mysl, ale i o vztahy s okolím.

Životní energie

Podle ájurvédy v našem těle působí životní energie – prána, která je prazákladem všech ostatních energií v přírodě – gravitace, elektřiny nebo magnetismu. Prána je neviditelná, tudíž i těžko uchopitelná – rentgen, sonograf ani krevní testy ji nedokážou zachytit. Ájurvéda každopádně věří, že harmonické proudění prány má zásadní vliv na naše zdraví a do podrobností popisuje účinky různých typů emocí na naši pránu. Cílem ájurvédy pak je dosáhnout harmonického fungování prány v těle, aby si člověk udržel dobré zdraví.

ZDROJ: časopis Glanc, www.smer-zdravi.cz/ajurveda