„Jana se nechala ovlivnit svým manželem natolik, že se stala vegankou. Zdravý životní styl jsem jí nikdy neměla za zlé, ale dneska už to trochu přehání. Nepozře nic, co není pouze v biokvalitě, oblečení musí být také bio, a to už je na mě trochu moc. Všechno žene do krajností. Dokonce děti porodila doma, to je přece tak nezodpovědné, hazardovat se životy mých vnoučat,“ durdí se Alena.

Já jejich styl života nechápu

Jana s manželem a dvěma dětmi, Justýnou (6) a Jeremiášem (3), žijí na malé farmě v horách, kam se dá dojet jen teréňákem s náhonem na všechna čtyři kola. A Alena má starého renaulta. Když chtěla dceru a vnoučata navštívit, musela si domluvit odvoz. Už to bylo složité. Ale protože svoji rodinu miluje, vždycky si to nějak zařídila. Její dcera je životem na samotě unešená, a má dokonce v plánu své děti vzdělávat doma. Dosud nechodily do školky a není to na pořadu dne ani v případě předškolačky Justýny.

Dělám podle nich všechno špatně

„Vždycky když jsem za nimi přijela, připadala jsem si jako páté kolo u vozu a nejhorší babička na světě. Cokoli jsem dětem přivezla, bylo špatně. Posledně jsem na radu kamarádky koupila dětem bio fair trade čokoládu a dostala jsem vynadáno, že moje vnoučata nesmí jíst sladké, že to způsobuje hyperaktivitu a já nevím co ještě. Jsou to blázni,“ dodává na adresu manželů.

Přes to všechno si Alena vnoučata užívala, jak to šlo, děti se na ni těšily a všichni tři si kromě rodičů rádi užívali společné chvíle. Ovšem pod drobnohledem své dcery a jejího manžela se Alena vždycky cítila velmi nekomfortně. Neustále měli připomínky k tomu, co dětem kupuje, co jim říká, jak si s nimi hraje… Když už se toho v jejím nitru nahromadilo příliš, jednoho dne to nevydržela a řekla jim bez pardonů, co si myslí o jejich způsobu života a výchovy. To si ale zadělala na pořádný problém.

Dcera nechce, abych se s ní a s vnoučaty stýkala

„Prostě jsem to už nevydržela a řekla oběma dospělým, že to přehání. Já jsem vychovala dvě děti, za nás žádné eko bio produkty nebyly a taky z nich vyrostli zdraví a chytří lidé. Řekla jsem jim, ať si oni dva žijí, jak chtějí, ale že chci, aby moje vnoučata měla všeho dostatek a nestrádala,“ vypráví Alena. „Také jsem vyslovila obavy z domácího vzdělávání. A jak jsem byla čím dál tím víc naštvaná, tak jsem si neodpustila větu, že tohle z mojí dcery udělal její manžel, protože dřív byla normální.“

Jana a její manžel se strašně urazili, vůči upřímné babičce zavládlo v rodině embargo, a když vášně opadly, oba jí na rovinu řekli, že pokud s nimi nesdílí jejich životní názory a postoje, tak ať za nimi a jejich dětmi už nejezdí.

„Je to už dva roky, co jsem nikoho z nich neviděla. Nevím, co mám dělat, mrzí mě, že jsem možná volila nevybíravá slova, hlavně vůči manželovi své dcery. Vidíte, že mu ani po letech nemůžu přijít na jméno… Mám dceru a vnoučata moc ráda, chtěla bych je vídat, ale oni o to nestojí a s vnoučaty si můžu maximálně občas zavolat,“ dodává bezradná Alena.

Pohled mediátorky Kateřiny Bělkové

Pohled mediátorky Kateřiny Bělkové

V případech, kdy se jedná o spory týkající se životních postojů a hodnot, je to vždy velmi složité a je důležité mít na paměti respekt k druhému. A především je důležitá neutrální a neútočná komunikace. V tomto konkrétním případě bych doporučila, aby si paní Alena promluvila s dcerou i jejím mužem v klidu na neutrální půdě. Sdělila jim důvody, proč jednala tak, jak jednala, že měla obavy, strachy, neznalost nové životní cesty své dcery, a také – pokud to tak cítí – jim vyjádřila omluvu za nevybíravou komunikaci.

V těchto situacích je také dobré nechat vyplavat na povrch emoce, nezabraňovat pláči, agresi, tichu apod. To vše je důležité pro to, aby se vyčistil vzduch a všichni spolu mohli navzájem komunikovat na racionální úrovni a řešit konflikt tzv. s čistou hlavou. Ve fázi, kdy se již všichni baví bez zbytečných emocí, bych Aleně doporučila, ať si pokusí s dcerou a jejím manželem domluvit podmínky, za jakých by mohla svá vnoučata vídat, co jim smí a nesmí kupovat, říkat atd. Zkrátka si dohodnout jasný scénář, se kterým budou všichni souhlasit, a určit tak, jak se bude Alena s dětmi stýkat.

Kontakt: www.katerinabelkova.cz