Alena Němečková

Alena němečková o největších ženských tabu a vlivu mořských vln na plodnost

Krizi rodiny jsme jako téma loňského roku vybrali v bláhových časech bez covidu. Měli jsme dojem, že právě rodinné vztahy rezonují mezi ženami nejvíc. Jenže přišla pandemie. Vztahy se v rodinách řešily, ale jinak.

Po roce redakční skóre přečíslil naštěstí jen jeden rozchod, což považujeme při vlivu „karanténních opatření“ za docela solidní výsledek. Nakonec jsme téma roku 2021 našli. To když jsme si uvědomili, kolik ženských tabu mezi námi pořád ještě je. Neměli bychom je právě my vytáhnout na světlo?

Velká ženská tabu

Naše první tabu se týká neplodnosti. I když by se při počtu reprodukčních klinik a rozšířeného fenoménu odkládaného mateřství mohlo zdát, že o trablech s početím se dnes mluví zcela otevřeně, není to pravda ani omylem. Myslela jsem si, že nejapné věty „Proč ještě nemáš dítě“, které slýchala moje máma, odvál čas...

Cesta k rodičovství je někdy opravdu trnitá. Něco o tom vím, neboť jsem vymodlené (a řádně rozmazlené) dítě. První v celé široké rodině. Narodila jsem se mámě těsně před třicátými narozeninami, ačkoliv se vdávala ve dvaceti.

Když se pořád nedařilo, napsal táta jakémusi léčiteli – ten k zařízení úspěšného početí potřeboval na minutu přesné datum narození matky a 500 Kč. Jenže naši ten ideální termín tehdy o den prošvihli a nestalo se nic. Jedna z jejích přítelkyň, která také nemohla přijít do jiného stavu, zase přišla s teorií mořského vánku, vln a tepla, to prý také pomůže správnému zahnízdění vajíčka. Tak odjeli ve čtyřech na Hvar. Zatímco Míle se do roka narodila Alice. Mně asi Hvar nestačil, přišla jsem až o pár let později, po dovolené v Černé Hoře. Asi bylo potřeba většího horka... nebo vln?

Tento a další články si můžete přečíst v novém časopise Vlasta (číslo 9), který je nyní na stáncích. 

Časopis Vlasta (číslo 9) Časopis Vlasta (číslo 9) Zdroj: Monika Navrátilová

Geometrické vzory svědčí i těm s kily navíc

Vyrýsujte své křivky. pomocí geometrických potisků a s trochou vkusu

O tom, že geometrické potisky dokážou s naší postavou divy, není pochyb. Zádrhel může být spíš v tom, že vyrýsované oblečení není příliš cool a evokuje nám módu 90. let. Jak si s obrazci pohrát a neztratit šťávu?

Výrazné lampasy, masivní pruhy, čtverce a obdélníky ohraničené kontrastní černou, červenou nebo neonkami slavily velkolepý návrat tak před pěti šesti lety. A i tehdy bylo třeba přistoupit k téhle extravaganci s rozmyslem. Geometrické prvky sice můžou pomoci vyrýsovat chybějící křivky, ale zároveň i hlásat: jsem tady, mrkněte, jak mi to sekne. Což vám ve chvíli, kdy máte větší břicho a hodláte ho maskovat podélnými proužky, moc neprospěje. Naopak se na vás v davu zaměří spousta očí, která budou velmi kritická. Konkrétně pruhy a lampasy používejte k tomu, aby zkorigovaly drobné nedostatky, tedy sáhněte po drobnějším vzorku a tenké lince, která jen naznačí linie, podobně fungují třeba zvýrazněné švy.

Čtěte také

Stylistické fígle 50+

Čtěte také

Povolené břicho: Jak si vybrat správný top a vygumovat faldy perfektním modelem

Pas jako vosa?

Naznačený opasek coby součást látky musí být umístěný přesně tam, kde poslouží, což je v praxi trochu problém. Každá máme pas jinak vysoko, proto je daleko jednodušší pomoci si tenkým páskem přes oblečení a sáhnout po hladkém vzorku. Dříve se často nosily projmuté šaty a topy s podélným lampasem na boku. Ten se opticky rozšiřoval v pase, který jakoby zpředu „vykrojil“. Stylisté nejmenované televizní stanice si na podobných modelech ujíždějí doteď, ačkoli to subtilní moderátorky vůbec nepotřebují, a místo aby jim to slušelo, tyhle modely jim přidávají roky a ubírají cenné body za styl. Přitom tyhle dámy za nic nemůžou, oblékají je profesionálové. Podobnou službu, ale v méně okázalém vydání a hlavně esteticky přijatelnou, vám poskytnou všité vsadky z kontrastního materiálu a hlavně tón v tónu. Nebijí tolik do očí a figuru zformují dokonale.

Čtěte také

Kozačky pro silnější lýtka

Čtěte také

Máte silnější lýtka a kozačky vám nesedí. Máme řešení

Malý vzorek taky vzorek

Chcete-li působit ležérně a přitom elegantně, sáhněte po drobnějším pravidelném vzoru. Pepito, káro, drobné šikmé linky, vše je dovoleno. K oblečení se vzorem noste jednoduché a hlavně jednobarevné kalhoty a sukně, pestrý mix zdánlivě nesourodých vzorů sluší spíš mladším ročníkům.

Čtěte také

Podzimní kolekce módních značek se soustředí na pohodlné oblečení

Čtěte také

Doba covidová, doba tepláková. V kterých můžete i ven a které si nechte na doma