Příklad: Vzala jsem si léky? Vypnula jsem na kotli topení? Vyčistila jsem si zuby? Vyndala jsem máslo z mrazáku, když jsem dětem na posledním zbytku umíchala vajíčka k snídani?... Nástup degenerativního onemocnění mozku jsem odmítla vzít v potaz. Když si nejsem schopná „všimnout“, že něco dělám, zkusím si to, co dělám, říct nahlas. Jsou-li v doslechu děti, raději je neděsím a mluvím s Alenou v duchu. Jsou-li se sluchátky „ve škole“ ve svém pokoji, mluvím si tady sama se sebou nahlas. Nebudu tvrdit, že si přitom připadám úplně normálně, ale funguje to.


Nevědomky (a dost amatérsky) jsem začala aplikovat to, pro co má západní civilizace jméno mindfulness. Česky se tomu říká všímavost. Všímat si, co cítím, co dělám... No schválně, vy to umíte?

Meditovat jsme se ve škole neučili a zabývat se „sám sebou“ budí alespoň ve mně pořád negativní asociace. Je ale vážně tak dobré, když myslíme na ostatní, ale na sebe úplně zapomeneme? Když dny plynou jeden jako druhý a ze všech stran se valí nepříjemné zprávy, je všímavost levná a snadná metoda, jak se cítit lépe. Jestli jste to odkládali jako nepotřebnou dovednost, teď je ten správný čas, kdy se to naučit.

Upřímně doufám, že si brzy budu moct přestat povídat s Alenou, protože si činností zase budu všímat bez toho, abych je pojmenovávala nahlas. A povídat si budu moct zase u kafe s docela živými přáteli.

Tento a další články si můžete přečíst v nejnovějším časopise Vlasta (číslo 12), který je nyní na stáncích: