Alena Němečková: Peníze nesmí být tabu. Zejména v manželství

Alena Němečková | 24. 5. 2022

Jak to máte doma s financemi? Máte vhled do toho, jak klape vaše domácnost, podílíte se na rozhodnutích, do čeho se bude investovat? Přes letitou snahu přesvědčit ženy, že je dobré do tématu peněz začít kecat, se mi zdá, že jsem se snažila nedostatečně, respektive neúčinně.

Peníze kazí charakter a chudoba cti netratí. Tahle „pravda“ zněla u nás doma docela často. A tak na dovolenou jezdíme do autokempu, utrácet za oblečení se nám příčí, a když se konečně podaří vytvořit finanční rezervu ze šesti měsíčních platů, po které volají finanční experti, se slzou v oku sledujeme, jak pracně ufufněné úspory požírá inflace. Neinvestovali jsme včas do zlata ani do bitcoinů (naštěstí, protože s nimi to vypadá ještě bídněji než s korunou). Ale o náklady na život se dělíme s mužem (skoro) rovným dílem a dala jsem do pořádku penzijní připojištění.

Ale... znám i takové, které netuší, jestli si jejich manžel náhodou nevzal úvěr a nezastavil dům, španělská vesnice jsou pro ně aktuální zálohy na plyn, dosud nemají vlastní konto a při stoupajících cenách už dva týdny po výplatě přemýšlejí, čím budou rodinu krmit do té další. Recept na to, jak rozpočet napjatý už před současnou krizí udržet v limitech, bohužel nemám. Ale znovu volám: Ženy! Penězům se musíme naučit rozumět. Za plotem už žádná peříčka neleží. Není prozíravé nechat na svých bedrech veškerou starost o výchovu dětí, naplnění špajzu a lednice, ale ausgerechnet o finanční situaci nic netušit. Může se vám to vymstít.

Tagy Bitcoin peníze