Aloe vera

Zázrak aloe vera: na popáleniny, zácpu, hemoroidy a další potíže

Možná si myslíte, že o „notoricky“ známé aloe vera se už nic nového nedozvíte. A možná se mýlíte. S touto pichlavou rostlinou plnou vody totiž stojí za to se seznámit zevrubněji.

Pravda

Aloe pochází z arabského slova alloeh, což znamená zářící hořká látka. Vera se váže k latinskému výrazu veritas, v překladu pravda.

Pohřební dar

Léčivé vlastnosti aloe vera jsou známé minimálně 6000 let. V dávné historii byla považována za rostlinu nesmrtelnosti a například egyptští faraonové si ji nesli s sebou do hrobů jako pohřební dar. Z Afriky se aloe v průběhu času rozšířila do různých koutů světa, například do Číny, Indie, Mexika nebo do Severní Ameriky. A stejně tak získávala rozmanité přezdívky – rostlina na popáleniny, lilie z pouště či sloní žluč. Lidé vypozorovali její blahodárné účinky a používali ji k léčbě ran, trávicích problémů, hemoroidů, ale i padajících vlasů.

Čtěte také

Chcete kvalitní spánek? Zvolte správnou polohu při spaní.

Čtěte také

Spíte na břiše nebo na zádech? Některé pozice prospívají vašemu zdraví

Aloe latex

Z rostliny se využívají dvě části – čirý gel v listech, který se osvědčuje na popáleniny a kožní problémy, a aloe latex, což je žlutá dužina nacházející se těsně pod vnějším povrchem listu, jež má projímavé vlastnosti a je vhodná při řešení zácpy.

Ekzém

Aloe má schopnost podporovat produkci prostaglandinu E2. Ten hraje roli při zánětech, je aktivní v mazových žlázách a napomáhá hojení. Proto přípravky s obsahem aloe vera mají zklidňující účinek a mohou snižovat svědění a záněty. Díky antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem pomáhají při kožních problémech, jako jsou lupénka, ekzém a akné. Aloe jako přirozený zdroj salicylových kyselin dokáže rovněž snížit výskyt pupínků a černých i bílých teček.

Čtěte také

Pozor na tučná jídla

Čtěte také

Máte chuť na mastná jídla? Chybí vám vápník! Jinak to je se slaným a sladkým

Pigmentové skvrny

Listy aloe vera jsou bohaté na vodu – rostlina obsahuje až 95 procent vody – takže pomáhají hydratovat pokožku a uzamykat v ní vlhkost. Dostatečná vlhkost navíc potlačuje známky přibývajícího věku v podobě jemných linek a vrásek. Uvádí se, že aloe stimuluje produkci kyseliny hyaluronové a kolagenových a elastických vláken v pokožce. Ale to není všechno, sloučenina zvaná aloesin podporuje blednutí pigmentových skvrn.

Chladivý účinek

Kdo aloe vera zná a přiložil si její gel někdy na kůži, moc dobře ví o jejím chladivém účinku. Potýkáte-li se s mírným spálením a potřebujete si zklidnit pokožku, můžete sáhnout po aloe.

Svědění hlavy

Hydratační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti této rostliny ocení i pokožka hlavy. Použití gelu jako masky pomůže zklidnit podráždění, odstranit odumřelé kožní buňky, doplnit hydrataci, a dokonce posílit vlasové folikuly. Osvědčuje se také pro řešení lupů a svědění hlavy.

Čtěte také

Krevní skupiny ovlivňují nemoci

Čtěte také

Krevní skupina ovlivňuje naše tělo: Problémy s otěhotněním, paměť nebo vředy

Léčivý mix

Jak získat gel z aloe vera? Odřízněte vnější list těsně u stonku a opláchněte ho. List položte na prkénko (zaoblenou stranou nahoru), pomocí nože sloupněte slupku kolem okrajů a setřete nožem všechen gel. Ten pak rozmixujte nebo rozmačkejte a máte hotovo!

ZDROJ: časopis Překvapení, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318591#bioactive-compounds

Čtěte také

Cukr v malém množství není zlo

Čtěte také

Cukr v malém množství není zlo! Jedna lžička denně může pomoct seniorům

Čtěte také

Imunitu máme vrozenou a získanou

Čtěte také

Imunita je armáda s vlastním velením a strach potlačuje imunitní systém

Čtěte také

Lupénka se musí promazávat

Čtěte také

Lupénkou může trpět každý. Odstartovat ji může stres. Kolik udělá genetika?

Miloš Kopecký a Jana Štěpánková v seriálu Nemocnice na kraji města

Miloš kopecký: zasloužilý filmový padouch neměl rád slávu doktora štrosmajera

Populárnímu herci se podařilo zdánlivě nemožné: získal si oblibu diváků jako představitel záporných hrdinů. A když konečně ztvárnil i kladnou postavu, doktora Štrosmajera v seriálu Nemocnice na kraji města, stal se miláčkem národa.

Na barový pult klepe černá hůlka. Drží ji ruka v černé rukavičce a ta ruka patří černě oděnému cizinci s černým vousem, v černém stetsonu, černém haveloku. U nohou mu stojí cestovní vak, potažený černým gobelinem. Tajemný, zlověstný, arogantní – zkrátka typický představitel Zla!“ Tak „barvitě“, vlastně zcela černě představuje Jiří Brdečka ve scénáři slavné parodie Limonádový Joe (1964) Horáce neboli padoucha Hogofogo. Kopeckého patrně nejslavnější intrikán a zlosyn se proslavil výrokem, že alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství. Režisér Oldřich Lipský se vyjádřil obdivně: „Miloš Kopecký, herec první kvality! Dlouho mi vyčítal, že mou zásluhou byl puncován na padoucha.“

Čtěte také

František Filipovský

Čtěte také

Retro z Vlasty - František Filipovský a dopis k narozeninám od Louise de Funèse

Herec byl autorskou dvojicí Jiří Brdečka a Oldřich Lipský povolán ještě do dalších skvostných parodií, v nichž pochopitelně opět představoval padouchy: Adéla ještě nevečeřela (1977, von Kratzmar) a Tajemství hradu v Karpatech (1981, baron Gorc z Gorců). Jestliže se Miloš Kopecký objevil v detektivkách či ve filmech o špionech a záškodnících, diváci okamžitě rozluštili, kdo bude odhalen jako zločinec nebo která z postav se projeví jako nejpodlejší.

Klaďas a ti lepší

Po odvysílání seriálu Nemocnice na kraji města, kdy snad nebylo diváka, který by nebyl nadšen postavou doktora Štrosmajera, mnohé překvapilo skeptické vyjádření jeho představitele: „Diváci mi posílali stovky dopisů, moje popularita i sláva vzrostly ohromně. Z čeho tedy pramenil můj smutek? Z toho, že ve své kariéře jsem hrál lepší role a byl v nich lepší než ve Štrosmajerovi, ale už se o nich nevědělo, neštěkl po nich ani pes…“

Čtěte také

A kdo byl vaším vzorem? Na snímku Petra Janů v roce 1986

Čtěte také

Retro z Vlasty - Petra Janů: S auty nekamarádím, spletla jsem si brzdu s plynem

Miloš Kopecký býval kamarády žertem nazýván divadelním fluktuantem. Začínal v divadélku Větrník, kde se poznal s první manželkou, Stellou Zázvorkovou, pak hrál v Národním divadle, hostoval v Semaforu – hned v první hře, Člověku z půdy. Toužil si zahrát v Divadle Járy Cimrmana; dokonce se snaživě naučil roli hraběte Zeppelina z Hospody na mýtince. Vyhnul se Divadlu Jiřího Wolkera, v němž se hrálo pro dětské a mladé diváky, neboť, jak prohlásil, byl hercem mládeži nepřístupným. Svou domovskou scénu našel v Divadle na Vinohradech, kde setrval třicet roků. Vyjádřil se: „Je to dobře, že jsem až sem došel – alespoň pro mne.“ Miloš Kopecký byl angažován i v Divadle ABC za ředitelování Jana Wericha. Netajil, že tam pobyl rád. Pan ředitel si ho dokonce zkoušel jako svého jevištního partnera, aby nakonec dal přednost jinému mladému herci. Také Miloš Kopecký vytvořil s Miroslavem Horníčkem úspěšnou komickou dvojici: bavili diváky zájezdovým představením Tvrďák (premiéra v roce 1962) a úspěšní byli i i v televizních komediích Žárlivost (1962) a Melouch (1963). Společně hráli již v pohádce Byl jednou jeden král… (1954): Miroslav Horníček prince Krásného, Miloš Kopecký prince Chytrého (prince Chrabrého představoval Lubomír Lipský). Na otázku, že zrovna jeho obsadil režisér Bořivoj Zeman do postavy prince Krásného, Miroslav Horníček odpověděl: „Proč ne, když Kopecký mohl hrát Chytrého?“

Čtěte také

Anna Polívková

Čtěte také

Retro z Vlasty - Anna Polívková: Mám závislost na smíchu

Na filmovém Olympu

Poprvé se pětadvacetiletý herec objevil před kamerou jako jeden ze skupiny studentů v historickém filmu Jan Roháč z Dubé (1947). I I nadále sbíral na barrandovských prostřených stolech drobky, až mu režisér Bořivoj Zeman nabídl ve slavné Pyšné princezně (1952) velkou roli intrikujícího kancléře. Vděčný Miloš Kopecký napsal režisérovi obsáhlý děkovný dopis, v němž se navíc svěřil, že se díky vlastnímu úspěchu a úspěchu celého filmu zbavil pochybností tí o svých hereckých schopnostech, které vedly až k traumatizujícím stavům. Ve veselohře Nejlepší člověk (1954) s Vlastou Burianem v hlavní roli ztvárnil Miloš Kopecký lékárníka Kýlu – již vysloveně komickou roli. A v jiné veselohře, nazvané Cirkus bude (1954), mají s Lubomírem Lipským jako cirkusoví klauni Duo Papato vynikající výstup. Ve středometrážním filmu Konec jasnovidce (1957), v němž představuje titulní postavu, zálibně dalekohledem pozoruje opalující se dívku, kterou je Věra Chytilová, s níž tehdy žil. Posluchačka FAMU ho obsadila ve svém studentském snímku podle předlohy Franze Kafky Kočičina (1960).

Čtěte také

Lenka Krobotová

Čtěte také

Retro z Vlasty - Lenka Krobotová: V Peru se mi staly těžko vysvětlitelné věci

Miloš Kopecký vynikal šarmem a galantností vpravdě galské provenience, což potvrdil ve filmové komedii Slaměný klobouk (1971), natočené podle známé francouzské frašky, kde hraje záletníka Fadinarda. Ale stejně působivě ztvárnil anglické gentlemany v televizních komediích Psíčci lorda Carltona (1970) a Egyptologové (1974).

Výřečností a vemlouvavostí vynikají všechny Kopeckého postavy, nejen jeho milovníci a svůdci, jakými byl i legendární Alfons Karásek v triptychu televizních komedií s písničkami, ale i tajemník v satiře Bílá paní (1965), agent Izmail (Král Králů, 1963) či pan Adolf v přepisu povídky Milana Kundery ze souboru Směšných lásek (Já, truchlivý bůh, 1969). V gestikulaci i mimice je ovšem herec tlumenější, proto je i jeho komika jemnější. Herec byl také nadán pěvecky, o čemž třeba přesvědčil v revuálním pásmu staropražských „hašlerek“ Ta naše písnička česká (1967).

Čtěte také

Karel Gott

Čtěte také

Retro z Vlasty - Karel Gott: Lásku a hudbu může oddělit jen chladný člověk

Jiří Suchý se obdivně vyznal: „Miloš Kopecký byl naprosto neopakovatelný, vymykal se všem kategoriím. Přesněji řečeno: kdykoli mohl do kterékoli kategorie vstoupit. Zvládal vše, od rolí klaunských až po role tragické. Já ho měl pochopitelně nejradši, když se co nejvíc blížil ke klaunství.“ A Kopeckého milovaný divadelní ředitel mu na rub svojí fotografie napsal: „Kopejdo, všechno jsem Vám řekl. Buďte zdráv a nadále tak dobrej. To vám přeje Jan Werich.“ Mohl si Miloš Kopecký přát větší ocenění?

Historku z jednoho slavení dával k dobru: „Vezl jsem asi patnáct dárků, ale ještě jsem potřeboval něco koupit domů, takže jsem na chvíli zastavil před obchodem. To zlodějům stačilo k tomu, aby mi auto vykradli. Žasl jsem – zlodějna na Štědrý den! A tak jsem s vykradeným autem přijel k Werichovým a otráveně musel hostům říci – vážená společnosti, koupil jsem vám krásné věci, bohužel, někdo mi je ukradl právě teď na cestě k vám… Reakce sešlosti mi vzala dech. Všichni řvali smíchy a Werich říkal: ,Kopejdo, tohle je nádhernej fór, ale má jednu nevýhodu, může se udělat jen jednou. Příští rok už ne!‘ Nikdo mi nevěřil…“

ZDROJ: TV Mini

Čtěte také

Helena Vondráčková

Čtěte také

Retro z Vlasty - Helena Vondráčková: Konečně tu smyšlenou kauzu někdo objasnil

Čtěte také

Václav Neckář s Manželkou Jaroslavou v roce 2003

Čtěte také

Retro z Vlasty - Václav Neckář: To, že manželství vydrželo, je zásluha mé ženy

Čtěte také

Karel Gott a Jiřina Bohdalová

Čtěte také

Retro z Vlasty – Karel Gott a Jiřina Bohdalová: Tak vy, Jiřinko, a náš Karluša?