Mezinárodní den nevidomých: Celebrity, které se proslavily i navzdory hendikepu

Petra Šmídová | 13. 11. 2022
Ray Charles
Andrea Bocelli s Christinou Aquilerou
Ray Charles

Na dnešek připadá Mezinárodní den nevidomých, proto si pojďme připomenout ty, kteří byli ochuzeni o jeden z nejcennějších smyslů, o zrak, a přesto se z nich staly hvězdy první velikosti. Andrea Bocelli, Stevie Wonder, Ray Charles, José Feliciano, ti všichni a mnoho dalších si sice svět, který jim díky jejich nezaměnitelné tvorbě leží u nohou, prohlédnout nemohli a nemůžou, ovšem náladu jim to nekazí a chuť rozdávat radost mají dál.    

Andrea Bocelli

Andrea Bocelli, italský nevidomý tenorista a interpret populární i klasické hudby, trpěl poruchou zraku už od narození. Ovšem nešťastná nehoda ve 12 letech, kdy při fotbale jako brankář utrpěl ránu do oka, vedla ke krvácení do mozku, které zapříčinilo jeho trvalé oslepnutí.

Pěveckou kariéru přitom odstartoval v roce 1992, kdy mu spolupráci nabídla slavná rocková hvězda Zucchero. Bocelli tehdy dostal příležitost nazpívat druhý hlas ve skladbě Miserere. Přestože na desku nakonec píseň rocker nazpíval s Pavarottim, Bocelli rozhodně zaujal. A to i samotného Luciana Pavarottiho, kterému se vůbec nechtělo věřit, že se jedná o barového zpěváka, který má problém se prosadit. Celosvětovou popularitu mu nakonec přinesla skladba Con Te Partirò.

Během své kariéry se tenorista Andrea Bocelli objevil po boku mnoha slavných tváří. Setkal se například se zpěvačkou Céline Dion, Jennifer Lopez, Christinou Aquilerou, kapelou Aerosmith, s hercem Richardem Gerem, s prezidentem Billem Clintonem, s královnou Alžbětou II., nebo dokonce s českou zpěvačkou Helenou Vondráčkovou.

Píseň Con Te Partirò, která tenoristu proslavila, si poslechněte ve videu:

Zdroj: Youtube

Stevie Wonder

Autor megahitů I Just Called To Say I Love You a Isn´t She Lovely je slepý už od narození. Kde mu ale pánbůh ubral, tam mu nadělil vrchovatě. Stevie Wonder, vlastním jménem Stevland Hardaway Judkins, má totiž mimořádný hudební sluch. Odmalička uchvacoval okolí svým bezchybným sopránem a hrou na foukací harmoniku. Svou první smlouvu tak podepsal už ve 12 letech. Do hvězdných výšin mu pomohlo i turné s legendární rockovou kapelou Rolling Stones. Za svoji více než pět desetiletí dlouhou kariéru prodal přes 70 milionů desek, je držitelem dvou desítek cen Grammy a v roce 1998 byl uveden do americké rockenrolové síně slávy.

Kromě celé řady hudebních cen se může soulová legenda ale pochlubit i poměrně květnatým osobním životem plným alkoholu a sexu, při němž si slepý zpěvák, zdá se, s ochranou hlavu nelámal. Stal se totiž otcem celkem jedenácti potomků, které má s pěti různými ženami. Před několika málo lety se konečně usadil po boku o pětadvacet let mladší partnerky Tomeekah Robyn Bracy.

Strašák opar: Jak na něj a proč se objeví v tu nejméně vhodnou dobu
Krása

Strašák opar: Jak na něj a proč se objeví v tu nejméně vhodnou dobu

Ray Charles

Americký zpěvák, skladatel a pianista Ray Charles, přezdívaný také Genius, oslepl už v dětství. Přestože patřil mezi nejchudší žáky, věnoval se hře na klavír, jelikož ho jeho učitelka naučila číst noty v Braillově písmu. V patnácti letech školu opustil a živil se jako barový muzikant. Díky nápadu spojit gospel a světské blues se z něj stala hvězda první velikosti. Znát můžeme například melodickou píseň Hit The Road Jack. V dobách jeho slávy však USA nebylo černochům nakloněno, a tak mu soud zakázal vystupovat v jeho rodném státě, v Georgii. Později se ale dočkal omluvy a píseň Georgia On My Mind se stala oficiální hymnou státu.

Fenomenální zpěvák s typicky rozesmátou tváří a černými brýlemi se v roce 2008 v časopise Rolling Stone umístil na 2. pozici největších zpěváků všech dob. Zemřel 10. června 2004 ve věku 73 let, letos v září by oslavil 92. narozeniny.

Zdroj: vlasta.cz profimedia.cz

Skromný Keanu Reeves: Bohatství nosí v sobě. To, co má na účtu, posílá jiným
Příběhy

Skromný Keanu Reeves: Bohatství nosí v sobě. To, co má na účtu, posílá jiným

Gruzie: Víno, folklor, architektura a chačapuri. Svět, který budete chtít zažít
Cestování

Gruzie: Víno, folklor, architektura a chačapuri. Svět, který budete chtít zažít

Strašák jménem cukrovka. Jak se jí vyhnout a co prozradí, že už ji máte
Zdraví

Strašák jménem cukrovka. Jak se jí vyhnout a co prozradí, že už ji máte

Tagy Alžběta II. Andrea Bocelli Bill Clinton Céline Dion Georgie José Feliciano kariéra Luciano Pavarotti Ray Charles Stevie Wonder