Chudokrevnost: Jak ji poznáte a jak se s nedostatkem železa vyrovnat?

Dominika Rýparová | 26. 6. 2021

Bledost, pocit únavy, malátnost, závratě, celková nevýkonnost a sem tam i nepříjemné bušení srdce. Možná vás trápí chudokrevnost.

Termínem anémie označují lékaři stav, kdy v krvi chybí hemoglobin. Ten na sebe váže kyslík, který je nezbytný pro fungování veškerých tkání. Pro tvorbu tohoto krevního barviva je stěžejní dostatek železa, ale i vitaminu B12 nebo kyseliny listové. Jejich nízký příjem může být příčinou chudokrevnosti. Může jít ale i o závažnější zdravotní komplikaci – útlum kostní dřeně, případně o vliv některých léků nebo dědičnou mužskou záležitost – hemofilii. Příčinu ukáže krevní obraz. Chudokrevnost může být způsobena i náhlou ztrátou krve – při zranění, velké operaci, ale také při silné menstruací. Při ní ženy běžně ztratí cca 40 ml krve, při abnormálně silném měsíčním krvácení to může však být až dvojnásobek.

Revma mají častěji ženy. Většina se vůbec neléčí a zbytečně trpí
Zdraví

Revma mají častěji ženy. Většina se vůbec neléčí a zbytečně trpí

V těhotenství

Že krvácíte více, než je u žen běžné, poznáte podle toho, že krvácení trvá déle než sedm dní, musíte měnit hygienické potřeby i dříve než za hodinu (případně i během noci) a v menstruační krvi se objevuje velké množství sraženin. Pomoci může hormonální antikoncepce i nitroděložní tělísko. A také bylinky, to je ale běh na dlouhou trať. S nedostatkem železa se potýká celá řada těhotných. Nedávná švédská studie naznačila souvislost mezi anémií do 30. týdne v těhotenství s pozdějším autismem či ADHD u dětí. Zvlášť pečlivě by měly hladinu železa sledovat matky starší pětatřiceti let.

Spánek a sexuální život v menopauze. Souvisí spolu víc, než si myslíte
Zdraví

Spánek a sexuální život v menopauze. Souvisí spolu víc, než si myslíte

Vegetariáni, pozor!

Nejběžnější příčinou anémie je však nedostatek železa ve stravě. Velký pozor by si měli dávat vegetariáni a vegani. Důležitým zdrojem železa je totiž červené maso. Nahradit ho můžou luštěniny, červená řepa, rajčata, ředkvičky, hrášek, dýňová a slunečnicová semínka, borůvky, rakytník, sušené švestky, oves nebo fazole mungo. K dostání jsou i výživové doplňky s obsahem železa a dalších potřebných látek i preparáty, které zvyšují schopnost tenkého střeva vstřebávat železo. Myslete ale na to, že se železem můžete i fatálně předávkovat. Doplňky stravy si proto nikdy neordinujte sami a pečlivě je schovávejte před dětmi.

Češi berou příliš léků na bolest. Dělají to špatně a škodí tak žaludku i kloubům
Zdraví

Češi berou příliš léků na bolest. Dělají to špatně a škodí tak žaludku i kloubům

Tagy chudokrevnost