Annie Londonderry: První žena, která dokázala objet svět na kole. Za 15 měsíců

Dagmar Školoudová | 9. 4. 2021
Annie se nechala vyfotit v ateliéru, aby mohla prodávat fotky s podpisem.
Annie se nechala vyfotit v ateliéru, aby mohla prodávat fotky s podpisem.
O Annie se psalo v novinách všech zemí, kterými projela.

Tři malé děti, bídně vydělávající manžel, rok 1894. To nejsou ideální podmínky pro přijetí sázky o objetí světa na kole. Zvlášť když na kole jezdit neumíte. Annie Kopchovski musela být skvělá. Byla zvyklá se starat po smrti rodičů o sourozence a taky sama o sebe. Když se tedy dva bohatí Bostoňané vsadili, že žádná žena nedokáže za patnáct měsíců objet na kole svět, a nabídli případné odvážlivkyni pět tisíc dolarů, ihned se přihlásila.

Žila v americkém Bostonu, bylo jí čtyřiadvacet, dětem pět, tři a dva roky. Drobná postava, necelých sto šedesát centimetrů, pětačtyřicet kilo, přičemž její bicykl vážil kil devatenáct. Annie se živila prodejem inzertní plochy v novinách a teď musela co nejlíp prodat sama sebe, když už měla strávit takovou dobu bez rodiny. Prvním sponzorem, kterého získala, byla firma, která prodávala balenou vodu a své investované stovky dolarů zaručeně nikdy nelitovala. Annie si dala její jméno Londonderry na kolo, po celou cestu po světě ho používala jako vlastní jméno a po návratu domů si ho už ponechala.

Poslední nositelkou tajemství rodiny Becherů byla dívka Hedda
Inspirace

Poslední nositelkou tajemství rodiny Becherů byla dívka Hedda

Vyjela v šatech

Vyjela v korzetu v dlouhých šatech s vysokým límečkem na kole s jediným převodem a bez brzd. Měla s sebou jen náhradní oblečení a pistoli vykládanou perletí. Z Bostonu vyrazila na Chicago a chtěla dál, ale hrozně rychle zhubla a věděla, že takhle by to dál nešlo. Naštěstí našla sponzora, který jí dodal kolo o polovinu lehčí, sundala sukni a pokračovala v pumpkách.


Každé místo na svém těle prodala na reklamní nápis, jako se to dělá v dnešní době. Z Ameriky přeplula do Le Havru, kde jí celníci kolo zabavili a ji samotnou zabásli. Naštěstí se z toho dokázala vymluvit a pokračovala přes Francii do Egypta a dále do Singapuru, Saigonu, Hongkongu, Japonska a San Franciska. Po cestě si sama organizovala přednášky a prodávala svoje fotky a podpisy.

Kuchařka pro naši babičku: Ideální receptury pro vaření několika generací
Inspirace

Kuchařka pro naši babičku: Ideální receptury pro vaření několika generací

Ve Francii ji přepadli a oloupili, v Novém Mexiku ji málem zabil splašený kůň, v Iowě ji strhlo stádo prasat a zlomila si zápěstí. Ale dorazila domů včas, dva týdny před lhůtou. Výhru získala a přijala nabídku napsat o své cestě jako představitelka takzvaných nových žen. Text začínal slovy: „Jsem novinářka a nová žena, pokud se těmi slovy myslí, že věřím, že dokážu cokoli, co dokáže muž.“ Po zbytek života se živila psaním, zemřela vlastně v zapomnění roku 1947. Až v roce 2007 o ní její prasynovec vydal knihu, a kdybyste chtěli, můžete si ji koupit i v češtině.

Máte také odvahu?

Štěstí přeje odvážným, usoudila Annie, protože připravená na svůj výlet rozhodně nijak nebyla. Můžete se otestovat, jestli máte trošku její povahy. Položte si tyto tři otázky.

 

  • Existuje něco, co by vás lákalo udělat, ale pořád jste se do toho nepustili?
  • Pokud vám v uskutečnění snu brání strach, z čeho ten strach pramení? Má reálné základy?
  • Buďte upřímní: baví vás víc věci realizovat nebo o nich snít? Nebojte, obojí je v pořádku! 
První československá Miss Alžbeta Štrkulová: Proč vyhrála a jaký měla osud
Příběhy

První československá Miss Alžbeta Štrkulová: Proč vyhrála a jaký měla osud

Tagy Amerika Annie Londonderry Boston Egypt Francie Hongkong Chicago Japonsko San Francisco Singapur