Artritické ruce

Artritida a bolest kloubů? vyhněte se červenému masu a dalším 6 potravinám

Bolavé klouby a onemocnění pohybového ústrojí dokáží život pěkně znepříjemnit. Aby však naše tělesná schránka fungovala a my mohli žít kvalitní a v rámci možností bezbolestný život, je potřeba o tento celý aparát pečovat ve všech směrech a zamyslet se třeba i nad jídelníčkem. Existují totiž potraviny, které artritickým kloubům obzvlášť nesvědčí. Které to jsou?

Artritida je zjednodušeně řečeno chronický zánět kloubů. Jedná se o velmi bolestivou záležitost, která má za následek deformaci a rozpad kloubních chrupavek. Existuje několik typů - mezi ty zánětlivé spadá revmatoidní a psoriatická artritida a DNA, nezánětlivým onemocněním je pak osteoartritida. 

Dlouhodobé výzkumy však ukázaly, že závažnost symptomů u lidí se zánětlivou artritidou a osteoartritidou lze výrazně ovlivnit stravou. Vyloučení určitých potravin a nápojů tak pomůže údajně nejen zmírnit bolest, ale také výrazně zlepšit celkovou kvalitu života. 

Čtěte také

Jan Rosák

Čtěte také

Jan Rosák: Baví mě koukat na hezký holky, ale v tom mě doma nepodporují

Přinášíme 7 tipů, čemu se v jídelníčku vyhnout:

1. Přidaný cukr

O cukru se často mluví jako bílém jedu a není to daleko od pravdy. Jeho nadměrná konzumace totiž zhoršuje nejen artritidu, ale spoustu dalších onemocnění včetně kožních a zažívacích problémů. Nestačí však přestat jíst čokolády a sušenky. Pohlídat si musíme také skryté cukry, například v barbecue omáčce, kečupu, zálivkách a polotovarech. Podle studie, které se zúčastnilo 217 lidí s revmatoidní artritidou, příznaky nejvíce zhoršují slazené sodovky a limonády, kterých - pokud nám nechutná čistá voda - můžeme denně vypít i několik litrů, a různé dezerty, bez nichž si často nedokážeme představit odpolední kávu.
 
2. Červené maso a uzeniny

Příznaky artritidy může dle některých výzkumů zvyšovat také konzumace červeného masa a uzenin, které u tohoto onemocnění podporují zánět. Naopak bylo prokázáno, že pokud člověk průmyslově zpracované maso v jídelníčku nahradí rostlinnou stravou, příznaky artritidy ustoupí.

Čtěte také

Jan Kanyza

Čtěte také

Jan Kanyza: K filmu už se nevrátím. Své obrazy si měním s vnukem. Je to talent!

3. Potraviny obsahující lepek

Možná si život bez čerstvých křupavých houstiček nedokážete představit, ale pokud vás sužuje bolestivá artritida, alespoň za zkoušku bezlepková dieta určitě stojí. Dle výzkumů je totiž právě lepek, obsažený v pšenici, ječmeni, žitu a tritikále, což je kříženec pšenice a žita, spojován se zvýšeným zánětem, který zhoršuje onemocnění. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že aktivitu artritidy dokáže významně utlumit kombinace s veganskou stravou.
 
4. Zpracované potraviny a polotovary

Rychlé občerstvení, snídaňové cereálie, trvanlivé pečivo i nejrůznější polotovary jako například polévky ze sáčku a další mají obvykle vysoký obsah konzervačních látek, přidaného cukru či rafinovaných obilovin, které příznaky artritického onemocnění jenom zhoršují. Navíc nahrávají obezitě, cukrovce a dalším strašákům. Zkuste je proto ze svých stravovacích návyků vyřadit.
 
5. Alkohol

Sklenka piva či vína jednou za čas k obědu ještě nikoho nezabila. Pokud však alkoholu holdujete více a zároveň vás trápí nějaký zdravotní neduh, je vhodné jeho pití omezit nebo zcela vyřadit. Dle studií je totiž chronická konzumace alkoholu spojena se zvýšeným rizikem osteoartrózy.

Čtěte také

Milostná předehra

Čtěte také

Milostnou předehru chceme delší, ale nemluvíme o tom. Sexuolog radí, co změnit


 
6. Rostlinné oleje

Strava s vysokým obsahem omega-6 tuků, jako jsou rostlinné oleje, může dle vědců zhoršit příznaky osteoartritidy a revmatoidní artritidy, jelikož v těle podporují zánět. Vhodné je naopak navýšit příjem potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou tučné ryby, které projevy onemocnění utlumují.
 
7. Sůl

Lidé s artritidou by měli omezit i sůl, respektive konzumaci potravin s vysokým obsahem soli. Jsou to například konzervy, pizza, sýry, uzeniny a polotovary. Podle odborníků přemíra soli způsobuje silnější zánět a závažnější destrukci kostí a rozpad kloubních chrupavek. Po této informaci si člověk dvakrát rozmyslí, zda si jídlo osolí, aniž by ho předem ochutnal, jako to mají někteří ve zvyku, co říkáte?

Zdroj: vlasta.cz healthline.com

Čtěte také

Spodní prádlo

Čtěte také

Podzimní trendy ve spodním prádle? Zapomeňte na sexy rudou

Čtěte také

Cvičení ve fitku po 50

Čtěte také

Proč by lidé po 50 měli chodit do fitka? Zhubnou a odstraní bolest zad i kloubů

Čtěte také

Kočky a pachy

Čtěte také

Milovníci koček pozor! 7 vůní, které je můžou otrávit. Je tam i káva nebo ocet

 

Jan Rosák

Jan rosák: baví mě koukat na hezký holky, ale v tom mě doma nepodporují

Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, co se vám v životě povedlo, anebo kde a s kým se cítíte nejlépe? A co vás nakopne, když je vám ouvej? Tyto a další otázky jsme položili oblíbenému moderátorovi Janu Rosákovi (75), kterého jsme zastihli na zahájení vernisáže obrazů kamaráda a vrstevníka Jana Kanyzy. Jak vypadá jeho 7 "nej"?

1. Největší záliba

Určitě cestování. Jsem strašně rád, že se to tady v 89 převrátilo, a že nás Bolševik nedusí pod krkem aspoň v tom smyslu, že můžeme cestovat jako normální, civilizovaní lidé. Žít bych ale nedokázal ani bez sportu. Dobrých padesát let hraju tenis. Jen mě už trošičku pobolívají záda. Zvláštní je, že jen, když sedím, u tenisu ne. Asi musím do konce života už jen stát, nebo hrát. (smích) No a taky mě baví koukat se na hezký holky, ale v tom mě doma nepodporujou. (smích)

2. Nejlepší věk

Rád vzpomínám na dvaačtyřicítku, to bylo za dob Sametové revoluce, a fajn byla i padesátka. Jsem ale spokojený i s tím, co mě potkává dnes.

3. Nejlepší rada

Nestahuj kalhoty, když brodu je daleko. To mi vždycky říkával tatínek.

Čtěte také

Jan Kanyza

Čtěte také

Jan Kanyza: K filmu už se nevrátím. Své obrazy si měním s vnukem. Je to talent!

4. Největší motivace

Asi aby mě ten život pořád bavil. Spousta mých kamarádů to už dávno zabalila a diví se, že já ve svém věku pořád ještě pracuju. Jenže mě to baví. Tak proč ne?

5. Největší přání

Těch přání jsem měl a mám několik. Abych prožil život nejen šťastně, ale také spokojeně. Abych dělal radost svému okolí. Abych byl čestný člověk, což si myslím, že se mi celkem podařilo - snad to ještě nepokazím. A pak jednoznačně zdravá rodina. Ta je pro mě zcela zásadní.

Čtěte také

Milostná předehra

Čtěte také

Milostnou předehru chceme delší, ale nemluvíme o tom. Sexuolog radí, co změnit

6. Největší trapas

No jéje, těch bylo! Například jsem uváděl hosty na jeviště a zapomněl jsem jméno herečky, která měla zrovna přijít. Takže jsem jen mávl rukou a pronesl: "A dále přichází...no však ona se vám představí sama..." (smích)

7. Nejoblíbenější místo

Mám rád Prahu, a to i přesto, že v ní už pětadvacet let nebydlím. Předtím jsem strávil čtyřicet let v Bubenči. Můj dobrý kamarád, původem Američan, dokonce tvrdí, že je Praha nejkrásnější město na světě. A já s ním musím souhlasit.

Jan Rosák (* 24. srpna 1947 Ivanovice na Hané)

  • Český rozhlasový a televizní hlasatel, scenárista, voice-over, příležitostný herec a moderátor.
  • Je pětinásobným držitelem ceny TýTý v kategorii moderátor.
  • V Československém rozhlase začínal v roce 1971, odkud pak v roce 1976 přešel pracovat do Československé televize.
  • Známe ho z pořadů Magion, Studio Rosa, Videostop, Bingo nebo Riskuj.
  • Zahrál si v televizních seriálech Horákovi, Modrý kód a Slunečná.
  • Působil v české verzi soutěže Pevnost Boyard.
  • S rodinou žije ve středočeském městě Mníšek pod Brdy.

Zdroj: vlasta.cz

Čtěte také

Spodní prádlo

Čtěte také

Podzimní trendy ve spodním prádle? Zapomeňte na sexy rudou

Čtěte také

Cvičení ve fitku po 50

Čtěte také

Proč by lidé po 50 měli chodit do fitka? Zhubnou a odstraní bolest zad i kloubů

Čtěte také

Kočky a pachy

Čtěte také

Milovníci koček pozor! 7 vůní, které je můžou otrávit. Je tam i káva nebo ocet