Léto budiž pochváleno. A s ním spojené grilování zvlášť. Pokud jste i vy propadli kouzlu vaření na ohni, zkuste tentokrát ogrilovat ovoce a zeleninu s exotickou marinádou nebo nevšedním kořením. Mix chutí bude stát za to!
Na grilování se hodí prakticky všechno ovoce ze zahrádky i z obchodu. Nejlepší je exotický ananas, broskev, nektarinka a hruška, ale zabodujete i grilovaným melounem. Co se týče zeleniny, dokážeme ugrilovat snad všechny plody, důležitá je zálivka a koření, které použijeme. Chcete-li dostát asijské chuti, nesmíte zapomenout na kokosové mléko nebo smetanu, chilli omáčku, rýžový ocet, sojovou nebo rybí omáčku, sezamový olej, a případně kořeněný rum. Z bylinek se hodí máta, citronová tráva, jarní cibulka, sezamová semínka, koriandr a bazalka, pro pikantní chuť se často používá kořen zázvoru a samozřejmě nenahraditelný česnek.
Grilovaný ananas s kokosovou omáčkou
Králem grilovačky nasladko je bezesporu ananas. Jeho chuť se teplem ještě víc rozvine a kokosová omáčka, tolik oblíbená v asijské kuchyni, mu poskytne dokonalý doprovod.
Doba přípravy: 20 minut
Suroviny na 4–6 porcí:
- 1 ananas
- 120 ml kokosového mléka
- 2–3 lžíce kokosové smetany
- 1 lžíce kořeněného rumu
- třtinový cukr podle chuti
- čerstvá máta k podávání
Postup:
1. Kokosové mléko smíchejte se smetanou (tu můžete předem i trochu našlehat) a s kořeněným rumem. Směs můžete podle chuti dosladit třtinovým cukrem, ale nebývá to třeba.
2. Ananas oloupejte a nakrájejte na klínky. Pokud je střední část hodně dřevnatá, vykrojte ji. Klínky napíchejte na špejle a ze všech stran ogrilujte. Podávejte s kokosovou omáčkou a čerstvou mátou.
Ananas
- Má protizánětlivé účinky.
- Zmírňuje bolest a urychluje hojení ran.
- Je nápomocný při střevních potížích, zácpách a průjmech.
- Má pozitivní vliv na štěpení a odbourávání tuků v těle.
- Podle nových studií má protinádorové účinky.
- Přispívá při léčbě dny a revmatismu.
- Chrání ve střevech před parazity a nepřátelskými bakteriemi.
- Má močopudný efekt a hodí se ho jíst při nemocech močového ústrojí.
- Má dobrý vliv na slinivku břišní.
- Odkyseluje organismus, protože je zásadité.
- Slouží jako prevence kardiovaskulárních nemocí.
- Má pozitivní vliv na nervový systém.
- Slouží jako afrodiziakum a posiluje libido.
Sečuánský lilek
V asijské kuchyni není lilek žádný nováček. Existuje dokonce čínská odrůda, která má štíhlejší, protáhlý tvar a světlejší barvu než lilek, který běžně známe u nás. Pokud ho seženete, určitě ho vyzkoušejte. Má totiž slabší slupku a méně semínek, což na grilu oceníte. Menší plody klasického českého lilku se ale v tomto receptu také dobře uplatní.
Doba přípravy: 30 minut
Suroviny na 4 porce:
- 2 menší lilky
- 2 lžíce rýžového octa
- 1 lžíce sójové omáčky
- 1 lžíce rýžového vína
- 1 lžíce chilli pasty z fermentovaných bobů Toban djan (v nouzi ji lze nahradit klasickou chilli pastou)
- 2 lžíce třtinového cukru
- 4 lžíce arašídového nebo sezamového oleje
- 4 stroužky česneku
- 1 lžíce strouhaného čerstvého zázvoru
- čerstvý koriandr a arašídy na posypání
Postup:
1. Pokud máte menší lilky, stačí je rozkrojit podélně na poloviny. Větší lilky nakrájejte na zhruba 2cm plátky. Špičkou nože nakrojte dužinu do mřížky.
2. Smíchejte rýžový ocet, víno a sójovou omáčku. Rozpusťte v tekutině cukr a pak vmíchejte chilli pastu. Na pánvi rozehřejte olej a zlehka na něm orestujte nasekaný česnek se strouhaným zázvorem, než se rozvoní. Přilijte připravený základ omáčky a krátce povařte.
3. Lilky potřete trochou oleje a opečte na rozehřátém grilu. Po ogrilování bohatě potřete připravenou omáčkou a posypejte čerstvým koriandrem a nasekanými arašídy.
Jablko bláznů?
- Ve Starověkém Řecku se věřilo, že nadměrná konzumace lilku připraví člověka o rozum. Proto jej nazývali jablkem bláznů. Pak se ale přišlo na to, že když se nejí syrový, ale tepelně upravený, je vše v pořádku. Teplem se totiž zbaví nejen hořkosti dužniny, ale rozloží se i jedovatý solanin.
- Lilek má až 90% podíl vody, je tedy vhodný jako součást dietního jídelníčku.
- Lilek obsahuje množství vitamínů (A, B, C, E, K), minerálů (vápník, draslík, hořčík, zinek, mangan, měď, sodík, fosfor, železo) a vlákniny.
- Obsahuje také kyselinu listovou, pantotenovou a pektiny, které působí příznivě na krevní tlak a střevní mikroorganismy.
- Ve slupce lilku se ukrývá rutin, který nejen zpevňuje cévy, ale má i protisklerotický účinek. Příznivě působí na mozkové buňky a pomáhá při problémech s pamětí, proto je dobré lilek při přípravě neloupat.
- Látky obsažené v lilku mají očistné účinky na játra, zabraňují tvorbě ledvinových kamenů a pomáhají při problémech s močením.
- Konzumace lilku působí příznivě i jako prevence proti rakovinným onemocněním.
Korejské špízy s tofu
Korejské barbecue je v gastronomii pojem. Základem je gril postavený doprostřed velkého stolu, na kterém si každý připravuje jídlo sám a po upečení dochucuje z nabídky omáček a příloh.
Doba přípravy: 30 minut
Suroviny na 4 porce:
- 600 g tofu natural i uzeného
- 2 lžíce oleje na smažení
- 1 jarní cibulka
- 1 lžička sezamových semínek
Omáčka:
- 80 ml sójové omáčky nebo tamari
- 2–3 lžíce medu
- 3 stroužky česneku
- 1 lžíce rýžového octa
- 1 lžička korejské chilli pasty Gochujang (případně použijte chilli pastu nebo sušené chilli vločky)
- 1 lžíce sezamového oleje
- 1 lžička kukuřičného škrobu
Postup:
1. Omáčka: česnek prolisujte a smíchejte v rendlíku se všemi ostatními surovinami (kromě kukuřičného škrobu) na omáčku. Přiveďte k varu, pak stáhněte teplotu a za stálého míchání slijte škrob smíchaný se lžící vody. Nechte zhoustnout a odstavte.
2. Tofu nakrájejte na silnější plátky, napíchněte na špejle, potřete olejem a nejprve opečte samotné z obou stran. Potom ho důkladně obalte v omáčce, vraťte na gril a dopečte. Před podáváním pokapejte další porcí omáčky, posypejte sezamovými semínky a nakrájenou jarní cibulkou.
Co je to vlastně tofu?
- Sójová bílkovina nebo jinak řečeno sójový sýr tofu vzniká vysrážením sójového mléka pomocí různých syřidel (většinou mořskou solí nigari nebo sádrou).
- Díky vysokému obsahu bílkovin tofu používáme jako zdravou náhražku masa, ale hodí se i do sladké kuchyně.
- K dostání je nejen obyčejné (natural) tofu, ale mnoho marinovaných, zauzených či jinak ochucených druhů.
- Tofu seženete v různých konzistencích – nejznámější je tuhé (bavlněné) tofu, které připomíná sýr, ale najdete i speciální měkké (hedvábné) tofu, které má konzistenci pudinku.
- Tofu je před přípravou třeba zbavit přebytečné vody. Můžete ho zabalit do savých ubrousků nebo utěrky a zatížit, aby se z něj uvolnil nálev. Pak bude pevnější, a také se do něj lépe vstřebá marináda či omáčka.
Zdroj: časopis Vlasta, Vlasta.cz, časopis Gurmet