Zdroj: Youtube

Jezděte ekonomicky: Plynule a pomalu

Jestli rádi jezdíte způsobem brzda-plyn, vyměňte ho za plynulou, předvídavou jízdu. Ta totiž dokáže ušetřit jak palivo, tak i energii v akumulátoru, jezdíte-li elektromobilem. Zpomalte – čím jede vůz rychleji, tím je vyšší odpor vzduchu a tím roste i spotřeba. Přeřazujte včas – vyšší rychlostní stupně znamenají nižší otáčky motoru a díky tomu i šetříte palivo.

Odstraňte zátěž: Pryč se zbytečnostmi

Každé kilo se podepisuje na spotřebě, pokud v autě vozíte zbytečný náklad, jako je hromada nářadí, odstraňte jej. Sundejte střešní nosič – stejně jako každé kilo i každý předmět zvyšující odpor vzduchu má vliv na spotřebu paliva. Nejedete-li na výlet či dovolenou, střešní nosič uskladněte doma.

Pneumatiky: Vyplatí se kvalita

Jak staré ojeté pneumatiky, tak i ty s nekvalitním vzorkem mají vliv na celkovou spotřebu paliva. Hlídejte také tlak – podhuštěné pneumatiky mají větší valivý odpor, takže zvyšují spotřebu paliva. Přehuštěné pneumatiky jsou naopak tvrdší a mají horší přilnavost, takže se snižuje jízdní komfort a zvyšuje se brzdná dráha. Doporučuje se přidat 0,3–0,5 baru nad předepsanou hodnotu výrobce.

Drahá klimatizace

Drahá klimatizace

Nezapínejte v autě klimatizaci, pokud to není opravdu nutné. Nahraďte ji běžnou ventilací. Zapnutá klimatizace má vyšší nárok na motor a zvyšuje tak i spotřebu paliva.

Máte elektromobil?

Jestli ne, možná o jeho koupi uvažujete. Když pomineme prvotní investici, která sice není zanedbatelná, i pak je dobré zjistit si, jak a na čem můžete ušetřit.

Související články

  • Pro úspornou jízdu elektroautem platí stejná pravidla jako u naftových a benzinových vozů. Jezděte plynule a nezatěžujte elektromobil zbytečným nákladem.
  • Vzhledem k nutnosti dobíjení je pro tento druh vozu ideální disponovat domácí dobíjecí stanicí.
  • Provoz domácí dobíjecí stanice sice není zadarmo, ale za dobíjení mimo domov si budete muset připlatit. Při pořízování domácí nabíječky je dobré poradit se s odborníky. Někteří prodejci elektroaut poskytují odbornou radu jako součást servisu. Například společnost Kia vám nejen poradí při jejím výběru, ale díky propojení se společností E.ON vám dokáže zařídit i solární panely, které provoz domácí nabíječky zlevní. Na cesty pak budete potřebovat speciální dobíjecí kartu, např. Kia EV Power Card umožní dobíjení u více než 80 % dobíječek v ČR.

ZDROJ: časopis Vlasta