Problémy s menstruací a odchylky od jejího běžného průběhu mohou být prvními varovnými signály, že s tělem není něco v pořádku. Sledujte nejen barvu menstruační krve, ale i intenzitu krvácení, přítomnost sraženin, nepravidelnosti a vynechávání periody či případné křeče a bolesti v podbřišku.


Obezita může způsobit nepravidelnost menstruace

Víte například, že obezita negativně ovlivňuje tvorbu hormonů a způsobuje poruchy menstruace a ovulace? „Ne každý člověk, který trpí nadváhou nebo obezitou, bude mít potíže s početím dítěte. Je ale prokázáno, že obezita ovlivňuje hormonální situaci v těle ženy. V tukové tkáni se totiž produkují hormony, které způsobují nepravidelný cyklus. Může jít o poruchy menstruace nebo ovulace. Pacientky to bohužel většinou nerady slyší a nechtějí si přiznat, že by problém s početím mohl být právě v jejich životním stylu,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.


Podle lékařů nebývá překážkou početí dítěte mírná nadváha, ale opravdu až obezita, kdy index tělesné hmotnosti (BMI) přesáhne číslo 30. „Přibližně 20 % pacientek, které se u nás chtějí léčit, má problém s vyšší hmotností. V některých státech lékaři pacientky, které přesáhnou určitou hranici BMI, ani neléčí. Nejprve jim doporučí poradní programy pro snížení hmotnosti a úpravu životního stylu. Za úspěch se obecně považuje snížení hmotnosti alespoň o pět procent,“ vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel z kliniky reprodukční medicíny Reprofit.


Pokud tedy máte nepravidelné krvácení, je rozhodně namístě poradit se s lékařem. Jemu je také dobré se svěřit, pokud vám přijde, že vaše menstruační krvácení se liší od běžného průběhu.

Jak se mění menstruace v čase

Samotná menstruace trvá obvykle 3 až 7 dnů a žena během ní ztratí v průměru 20 až 80 ml krve. „Menstruační krev se od běžné liší, například má méně krevních destiček. Její součástí je stará děložní výstelka a cervikální hlen a jsou v ní přítomny i vaginální bakterie. Podle toho, kolik hlenu obsahuje, se mění její hustota. Nejčastěji je ale hustější než běžná krev – konzistencí připomíná gel,“ vysvětluje renomovaný gynekolog Pavel Turčan.

V průběhu menstruace se také běžně mění barva menstruační krve. Ta se může pohybovat od růžové přes jasně rudou až po černou a může být mimo jiné důležitým indikátorem zdravotního stavu ženy. Většinou se však barva menstruační krve mění pouze podle toho, jak rychle krev z dělohy odtéká.

Šedá krev

Varovat by vás měl šedý nebo špinavě bílý výtok během menstruace. Ukazuje na infekci, jako je například bakteriální vaginóza. Ta se projevuje i dalšími symptomy: horečkou, bolestí, svěděním a nepříjemným zápachem. Šedavý výtok se může objevit také při mimoděložním těhotenství a spontánním potratu. V každém případě by měl být impulzem pro návštěvu gynekologa.

Oranžová krev

Ta značí asi největší potíže. Červenooranžové nebo oranžovožluté zbarvení menstruační krve totiž může znamenat bakteriální infekci nebo nákazu pohlavně přenosnou chorobou, jako jsou například kapavka, syfilis, chlamydie, mykoplasmata, trichomoniáza nebo HPV. Pokud se navíc přidá i svědění, bolest či nepříjemný zápach, nechte se co nejdříve vyšetřit svým gynekologem. Je-li menstruační krev jen lehce naoranžovělá a žádné další projevy případné infekce nepozorujete, může být krev pouze naředěná cervikální tekutinou.

Hnědá až černá menstruační krev

Menstruační krev v odstínech hnědé a černé se často objevuje na samém začátku nebo naopak ke konci menstruace. Toto zbarvení je indikátorem stáří krve, neboť vzniká její oxidací. Hnědá nebo černá menstruační krev je jednoduše stará krev. Objevuje se zvláště v případech, kdy je krvácení velice slabé a pomalé, krev v důsledku toho odtéká z dělohy nedostatečně rychle. Hnědá či černá barva může rovněž signalizovat problémy se svaly pánevního dna. Jsou-li stažené a napjaté, krev nemůže správně odtékat a déle zůstává v těle.

Tmavě rudá krev

Tmavší zabarvení menstruační krve je opět způsobeno oxidací a je asociováno s krví starší, ale nikoliv tak starou jako v případě hnědé nebo černé krve. Tmavě rudá krev se obvykle objevuje poté, co žena delší dobu v klidu leží, což odtok krve zpomalí – typicky ji tudíž ženy uvidí po ránu.

Jasně červená krev

Typicky červená menstruační krev se většinou objevuje na začátku krvácení. Je čerstvá a rychle odtéká, takže nemá čas zoxidovat. Někdy se její barva nezmění během celé menstruace, jindy může k jejímu konci ztmavnout. „Jasně červená krev v kombinaci s neobvykle silným krvácením však může naznačovat nezhoubné útvary v děloze – polypy nebo fibroidy. Tyto výrůstky sice někdy nemusejí znamenat žádné komplikace, jindy ale mohou značně narůst a způsobovat silné bolesti břicha a těžké průběhy menstruace,“ podotýká lékař Pavel Turčan.

Růžová krev

Takto zbarvená krev se může objevit na začátku nebo ke konci menstruace, obzvláště při takzvaném špinění. Světlý odstín naznačuje, že se krev více zředila cervikální tekutinou, bývá však i signálem nízké hladiny estrogenu, obzvláště je-li tento odstín menstruační krve doprovázen i slabším krvácením. S nízkou hladinou estrogenu se často potýkají ženy trpící anorexií či aktivní sportovkyně. Pokud je žena na prahu padesátky, může jít i o známku blížící se menopauzy. „Estrogen kromě jiného také pomáhá stabilizovat děložní výstelku a při jeho nedostatku se často stává, že žena během celého cyklu špiní, přičemž barva špinění může být právě růžová,“ doplňuje gynekolog. Kromě toho může světlý odstín menstruační krve poukazovat také na anémii a špatně vyživený organismus ženy.