Ať se nám to líbí, nebo ne, zdravé, krásné a bílé zuby jsou naší vizitkou. I proto v obchodě nejčastěji saháme po pastách s bělicím účinkem a doufáme, že nám dopomohou k zářivějšímu úsměvu. Častokrát se tak ale neděje. Aby byl totiž výsledek opravdu znatelný a aspoň trochu trvalý, museli bychom použít přípravky obsahující chemikálii, které jsou za nemalou částku dostupné pouze u stomatologa.

Pro mnoho lidí jsou ale chemické bělicí sady problém, jelikož jim způsobují citlivost zubů. Pokud patříte mezi ně a přesto chcete mít bělejší zuby, přinášíme tipy, jak si přirozeně a bezpečně vybělit zuby v pohodlí domova za pár korun. Předem však upozorňujeme, že zázraky neslibujeme. Tedy pokud máte chrup zažloutlý například od cigaret či kávy, nelze očekávat zuby jako perličky. Změna alespoň o jeden odstín by se však podařit mohla. Vše záleží na vaší píli a vytrvalosti.

VIDEO: Bělení zubů za pár korun: Vyzkoušejte tajný recept vizážistky celebrit. Jen ze 3 surovin!

Zdroj: Youtube

Jak si přirozeně vybělit zuby?

1. Kokosový olej

Možná jste už slyšeli, že bělicí účinky se připisují kokosovému oleji. Naberte si proto polévkovou lžíci a válejte ho v ústech po dobu 10-15 minut. Olej tak odstraní bakterie, které se přeměňují v plak a způsobují zažloutnutí zubů. Studie navíc ukázala, že každodenní používání díky vysokému obsahu kyseliny laurové snižuje zánět dásní. Pozor, olej poté nevyplivujte do odpadu ani do záchodu, kde by nadělal mnoho škody, ale odpadkového koše, kde během chvilky ztuhne a nikam neproteče. Kokosový olej je totiž i v pokojové teplotě tuhý.

2. Jedlá soda

Jedlá soda má přirozené bělící vlastnosti, a proto je oblíbenou přísadou komerčních zubních past. Je mírně abrazivní, čímž dokáže odstranit povrchové skvrny na zubech. Krom toho v ústech vytváří alkalické prostředí, které zabraňuje růstu bakterií a krvácení dásní. Nebojte se proto smíchat 1 čajovou lžičku (6 gramů) jedlé sody se 2 čajovými lžičkami vody (5 ml) a touto směsí si poté několikrát v týdnu čistit zuby. Bohužel nejde o zázrak, který by vám vybělil zuby přes noc, při pravidelném užívání byste ale v odstínu vašeho chrupu rozhodně měli zaznamenat rozdíl.

3. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je přírodní bělicí činidlo, které zabíjí bakterie a to nejen v ústech. Obsahuje ho mnoho komerčních bělicích produktů, i když v mnohem vyšší koncentraci, než kterou budete používat doma. Nejběžnější je 3% roztok, který seženete v drogerii. Tuto koncentraci můžete snadno naředit na 1,5% smícháním stejných dílů peroxidu a vody.

Způsoby užití:

  • Ústní voda

Jedním ze způsobů použití peroxidu vodíku je vyplachování jako ústní vodou před čištěním zubů. Ujistěte se však, že používáte 1,5% nebo 3% roztok, abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům.

  • Zubní pasta

Dalším způsobem použití je smíchání peroxidu vodíku s jedlou sodou a vytvoření zubní pasty. Smíchejte 2 čajové lžičky (10 ml) peroxidu vodíku s 1 čajovou lžičkou (6 gramů) jedlé sody a jemně si touto směsí vyčistěte zuby.

Používání omezte na 2-3 týdně. Nadměrné užívání by mohlo narušit zubní sklovinu.

4. Ovoce

Strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny může být dobrá jak pro vaše tělo, tak pro vaše zuby. Zapamatovat byste si měli především jahody a ananas, o nichž se tvrdí, že dopomáhají k bělejšímu úsměvu.

Jahody

Rozdrťte čerstvou jahodu, smíchejte ji s jedlou sodou, směs natřete na zuby a nechte působit. Zastánci této metody tvrdí, že kyselina jablečná obsažená v jahodách zmírní zabarvení zubů, jedlá soda pak vyleští skvrny.

Ananas

Někteří tvrdí, že zuby dokáže rozjasnit i ananas. Vyzkoušejte a uvidíte.

Další metody, které však nejsou ověřené a mohou být i nebezpečné

Existuje několik dalších přírodních metod bělení zubů, u nichž však neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokázaly, že jsou bezpečné nebo účinné. Ostatně posuďte sami.

Aktivní uhlí. Čištění zubů kartáčkem s práškovým uhlím údajně odstraňuje toxiny z dutiny ústní a zbavuje skvrn na zubech. Výzkum ale ukazuje, že je to pravděpodobně neúčinné.

Kaolinová hlína. Tato bělicí metoda, by měla pomáhat odstraňovat skvrny ze zubů. Jak moc ale čištění jílem účinkuje, je rozporuplné.

Ovocné slupky. Pokud si budeme zuby třít pomerančovou, citronovou nebo banánovou slupkou, budou bělejší. No, nejsme si tím úplně jistí...

Jablečný ocet. Jablečný ocet jako ústní voda na bělení zubů? Jedno velké ne. Neexistuje žádný důkaz, že by tomu tak skutečně bylo. Navíc oslabuje sklovinu a může zvýšit kazivost zubů.

Zdroj: vlasta.cz How to Whiten Your Teeth Naturally at Home (healthline.com)

Související články