Proč se z čísla BMI nedá usuzovat, jak na tom jste? Protože nezohledňuje procento tělesného tuku ani jeho rozložení v těle. BMI navíc vzniklo měřením evropské populace, což u nás náhodou sedí, ale používat ho v celosvětově šířených dietních doporučeních je zavádějící. Daleko přesnější je zajímat se o souhrn měření, která zahrnují krevní tlak, obvod pasu a hladinu cholesterolu.
Čtěte také
Co to vlastně je BMI?
BMI neboli index tělesné hmotnosti (body mass index) je výpočet, který se používá ke stanovení nadváhy nebo obezity. Získáte ho vydělením tělesné hmotnosti v kilogramech výškou daného člověka umocněné na druhou. Výsledky jsou rozděleny do čtyř kategorií:
- Podváha (<18,5)
- Normální váha (18,5–24,9)
- Nadváha (25–29,9)
- Obezita (> 30)
Příklad výpočtu BMI pro osobu vysokou 170 cm vážící 80 kg: 80 : (1,7 × 1,7) = 80 : 2,89 = 27,7
Čtěte také
Sportovci s nadváhou? Ne tak docela
BMI původně vytvořil v 19. století belgický matematik a statistik Lambert Adolphe Quetelet jako způsob měření obezity v běžné populaci, vzorec byl zpřesněn v době druhé světové války – tehdy ho používala pojišťovna Metropolitan Life Insurance Company, když chtěla vědět, kolik účtovat klientům za pojištění.
Bohužel, vzorec je sice jednoduchý a výsledek máte za chvíli, ale nebere vůbec v potaz procento tělesného tuku. V praxi to znamená, že úplně stejné BMI mohou mít dva zcela odlišní lidé – na jedné straně člověk, který se hodně hýbe a má pevné svaly – které samy o sobě váží více než tukové zásoby, na straně druhé jedinec s mizernou kondicí a vyšším podílem tělesného tuku. Paradoxně se tak stává, že sportovci mají BMI v pásmu nadváhy, ačkoli na první pohled vypadají zdravě a mají například vyrýsovaný pas.
Čtěte také
Podíl tělesného tuku si můžete nechat změřit v ordinaci výživového poradce nebo u obezitologa, pro základní orientaci postačí i osobní váhy s touto funkcí, které pracují s bioelektrickou impedancí. Je to přitom právě procento tělesného tuku, z něhož se dají mimo jiné odvodit zdravotní rizika.
Proč vadí tuk v pase
Samozřejmě pokud máte nadváhu nebo obezitu, nejspíše to víte i bez měření a vážení. Ale pokud chcete například shodit a vypadat lépe a zároveň – nebo především – být zdravější, zajímejte se o měření, a to o jiné než body mass index.
Podle odborníka na výživu Pavla Suchánka ze společnosti FitBee je velmi důležité rozložení našich tukových zásob. A doporučuje, změřte se v pase.
„Pacient, který má obvod pasu přes pupík vyšší než 102 cm u mužů nebo nad 94 cm u žen, bude nejspíš mít zvýšené množství vnitrobřišního tuku, což je tuk okolo jater a je nebezpečný, když je ho více, protože zvyšuje riziko infarktu, cukrovky, nádorových onemocnění. Zvýšené riziko v tomto ohledu představuje rovněž postava tvaru jablka,“ upřesňuje Suchánek. Naopak, tuk na zadku nebo stehnech vás sice může trápit kvůli vzhledu, ale sám o sobě vlastně nepředstavuje žádné zásadní riziko. BMI vám ovšem v tomto směru neřekne nic.
Čtěte také
Kromě pasu existují další ukazatele, na které má smysl se zaměřit a probrat je s praktickým lékařem například na pravidelné preventivní prohlídce:
- Vysoká hladina cholesterolu: Lékaři hovoří o třech základních hodnotách: optimální hodnota cholesterolu v krvi u dospělého člověka by neměla přesáhnout 5,2 mmol/l, za zvýšenou hladinu cholesterolu se v lékařských kruzích považuje hodnota od 5,2 do 6,2 mmol/l, hodnoty nad 6,2 mmol/l se označují jako rizikové. Podle nejnovějších poznatků není důležitá celková hladina cholesterolu v krvi, ale jeho struktura a poměr jednotlivých složek, mluví se totiž o prospěšném a škodlivém cholesterolu.
- Zvýšené triglyceridy: Typ tuku v krvi, který ucpává cévy, za vysokou hladinu se považuje více než 1,7 mmol/l
- Vysoký krevní tlak: od hodnoty 140/90 mmHg výše
- Vysoká hladina cukru v krvi: Hladina cukru v krvi neboli glykémie se u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 3,9–5,9 mmol/l nalačno.