Celer je bohatý na vitamíny

Celer je všelék. funguje na krevní tlak, žaludek, játra a srdce. jak ho použít?

Tato polévková bylina odvodňuje, vyplavuje toxické látky a zbavuje tělo křečí. Tím reguluje krevní tlak, odlehčuje srdci, zklidňuje žaludek a pomáhá játrům.

Nový všelék

Většině lidí je celer známý jako přísada do polévky. Přitom to ovšem není jen obyčejná zelenina, má také silné léčivé účinky. Ve Spojených státech řapíkatý celer dokonce nedávno platil za nový všelék – půl litru syrové celerové šťávy vypité každý den nalačno měl způsobovat zázraky. V menším množství má tento druh zeleniny účinky, které prospívají zdraví: čistí krev a reguluje krevní tlak, při zánětlivých procesech při revmatu a dně, stejně jako při nemocech močového měchýře a ledvin pomáhá malá sklenka šťávy vymačkané z řapíkatého či bulvového celeru. Stejně tak se dá celer rozmixovat na chutný nápoj spolu s ovocem. Každý druh celeru, ať už křupavý řapíkatý, bulvový, nebo kořenitý druh pěstovaný pro listy, má své léčivé účinky. Měl by se užívat denně a pravidelně, přinejmenším jako šestitýdenní kúra. Kvůli intenzivnímu aroma si ho ale každý nechce denně dopřávat, ať už na talíři, nebo ze sklenky. Proto je dobré vědět, že se dá užívat i ve formě čaje nebo tinktury.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Nastavte tělu a duši balanc! 5 tipů, jak se vyhnout psychosomatickým potížím

Odvodňuje a zbavuje křečí

Silné aroma celeru je zároveň i jeho hlavní léčivou složkou: éterické oleje zmírňují napětí hladkého svalstva a tím pomáhají tlumit křeče v zažívacím traktu a uvolňovat drobné svaly cév, což vede ke snížení krevního tlaku a ulevuje srdci. Efekt na odvodnění a snížení krevního tlaku navíc ještě podporuje vysoký obsah draslíku, který celer má.

Celerovojablečná polévka

K podpoře trávení a zažívání.

Budete potřebovat:

 • 600 g celeru (řapíkatého či bulvového) 300 g jablek
 • 300 g brambor
 • 400 ml kokosového mléka
 • 1 litr zeleninového vývaru
 • 1 lžičku soli
 • na špičku nože mleté kurkumy 
 • špetku skořice
 • 1/2 lžičky mletého zázvoru 

Čtěte také

Ivana Trump, rozená Zelníčková, zemřela náhle na zástavu srdce

Čtěte také

Máma byla vášnivá i zlomyslně zábavná. Dcera zesnulé Ivany Trump (†73) se loučí

Postup:

Celer, jablka a brambory oloupejte a nakrájejte na kostky. Vložte je do hrnce, zalijte kokosovým mlékem a vývarem a přidejte koření a sůl. Po 20 minutách varu rozmixujte na krém.

Celerový nápoj

K detoxikaci a na hubnutí, při dráždivých střevech, zánětu žaludeční sliznice a při vysokém krevním tlaku.

Budete potřebovat:

 • 400 g čerstvého celeru 
 •  1 citron

Postup:

Celer nakrájejte na 2–3cm kousky, z citronu vymačkejte šťávu. Celer rozmixujte se šťávou dohladka. Vzniklou hmotu nechte vykapat v látkovém sáčku (přes plátýnko).

Použití:

Pijte ráno nalačno.

Celerový čaj

K detoxikaci a na hubnutí.

Budete potřebovat:

 • 3 řapíky celeru i s listy nebo 1 malou bulvu celeru 
 • 1 malý kousek zázvoru 
 • 1/2 citronu

Postup:

Celer nakrájejte na tenké plátky, zázvor oloupejte a nasekejte nadrobno. Zalijte litrem vroucí vody a 10 minut povařte. Sundejte z plotny a nechte táhnout dalších 10 minut. Z půlky citronu vymačkejte šťávu a přidejte do čaje.

Použití:

Ráno vypijte nalačno jeden šálek, zbytek pijte přes den mezi jídly nebo před nimi.

Čtěte také

Zuzana Slavíková na aktuální fotografii

Čtěte také

Noční přejídání a mlsání? Miluju to, říká Zuzana Slavíková

Fakta o celeru

Využívaná část rostliny: listy, bulva, plody

Doba sklizně: léto až podzim

Místo: slunné

Poznámka: může vyvolávat alergické reakce

ZDROJ: časopis Vlasta, celostnimedicina.cz, Vitalia.cz

Čtěte také

Letní dovolená

Čtěte také

Akční dovolená nebo válecí u moře. Zabalíte si plavky nebo trekové boty?

Mermaiding je nejen pro děti, ale i dospělé

Hra na mořskou vílu, ale i sport. místo pilates vyzkoušejte mermaiding!

Na jednom webu zacíleném na muže jsem si přečetla zvláštní doporučení, jak v létě zabavit své drahé polovičky a nemuset se toho nutně účastnit. Nešlo o levi jógu, aquazorbing ani paddle pilates, ale daleko zábavnější nový sport, při kterém dívky a ženy napodobují mořské panny. Kurzy pro děti mohou navíc navštěvovat i chlapci!  

Tuhle zábavu u dětí chápu, ale co my, přestárlé akvabely a čerstvé babičky? Umíte si představit, že si necháte obě nohy připoutat k sobě monoploutví a za pomoci vlnění těla budete elegantně plavat pod (a doufejme, že místy i nad) vodní hladinou? V případě mermaidingu, jak se nový sport jmenuje, je potřeba jediné – nasadit si speciální ploutev na celou spodní polovinu těla a nebát se ponořit takto „utažená“ do bazénu.

Plavání v kostýmu je prý zábava

Nechci si z nových sportů dělat legraci, to ani náhodou, ráda zkouším nové věci a přijde mi naopak velmi dobrý nápad přilákat i zaryté nesportovce na hřiště nebo do vody nějakým fajn trikem. „Plavání stylem mořské panny je neuvěřitelné. Je to klidná, snová a roztomilá forma cvičení s krásným ocasem,“ popsala nezvyklý sport britská instruktorka Michelle Forsbreyová. Trendu propadly tisíce žen a dětí po celém světě, tahle netradiční zábava prý nenechává chladné ani muže! Ve Spojených státech, Kanadě, exotickém ostrově Anguilla v Karibiku, na Havaji, v Brazílii, Singapuru a ve Velké Británii jde o velmi oblíbený sport.

Čtěte také

Jahodové nanuky s balzamikovým octem

Čtěte také

Vyzkoušíte doma? Nanuk s octem, sníh nebo jahodový salát s plísňovým sýrem

Kdo si hraje, netloustne

„Mermaiding ale není jen sport, je to zároveň i hra, a to je jeho největší výhoda, v tom je zásadní rozdíl mezi mermaidingem a klasickým plaváním. Hravost je naší nedílnou součástí už od narození, je pro nás přirozená, a proto mermaiding představuje velmi atraktivní pohybovou aktivitu, při které jde především o zábavu a relaxaci,“ říká instruktor plavání Mgr. Tomáš Michalica. Pokud si budete chtít tenhle zábavný sport vyzkoušet nebo to dopřejete svým dětem, můžete se přihlásit na zkušební lekci kdekoli, kde mermaiding provozují. „I začátečníci by ale měli mít už před první lekcí osvojené základní plavecké dovednosti, umožňující v případě nouze sebezáchrannou akci. K těmto dovednostem patří dýchání do vody a zadržení dechu, ponoření se a vylovení předmětu v malé hloubce, splývání na zádech a břichu, otočení se ze zad na břicho a zpět, uplavání alespoň 25 metrů a tzv. plavecký kop, tedy kraulové a znakové nohy,“ vysvětluje Tomáš Michalica.

Zdravé dítě = veselý rodič

Fyzioterapeutka Mgr. Zuzana Havlíková upřesňuje výhody sportu pro děti: „Při mermaidingu děti napodobují přirozený pohyb delfína, uplavou více, lépe splynou s vodou a stráví v ní delší dobu. Sportují, aniž by to braly jako sport. To všechno jsou příznivé faktory, které přispějí k tomu, aby dítě mělo z pohybu radost a těšilo se na něj. Díky mermaidingu se navíc i obézní děti mohou proměnit v okouzlující mořskou vílu nebo vysněného mořského prince.“  

Čtěte také

Žralok bílý

Čtěte také

Na pokraji vyhynutí: Žralok je oběť, která si občas jen "kousne" a odplave

Nutná výbava mořské panny

Na zkušební lekci stačí plavky, ručník, maska nebo brýle a notná dávka odvahy. Monoploutev je lepší si nejdříve zapůjčit, kdo ví, jestli vás a vaše děti nebo vnoučata tenhle neotřelý sport chytne. Pokud ano a vy se budete chtít stát profesionálními mořskými pannami či rybími muži (pozor, nezaměňovat se žabími), na následný kurz si raději pořiďte ploutev vlastní, i když zápůjčky jsou také možné. Obzvlášť pro děti bude prima mít svůj vlastní kostým, ve kterém mohou dovádět i doma, možná jim to pomůže se do role lépe vpravit a třeba přes počáteční nejistotu se začít těšit na každou novou hodinu.

Co myslíte, kdy se objeví česká Siréna?

První singapurská mořská panna, která si říká Syrena, na svých lekcích učí i o historii a kultuře mořských panen. V netypických kurzech plavání vidí spoustu výhod: „Za prvé, je to skvělý způsob, jak se udržet fit a pracovat na formování hlavních svalů, zatímco se bavíte. Jako mořské panny klademe velký důraz na sesterství a přátelství. Budete mít možnost setkat se s dalšími mořskými pannami a vytvořit si s nimi silné pouto,“ píše na svých stránkách. Tak takhle daleko jsme se v Čechách ještě nedostali, o žádné české mořské panně jsem od pohádky Malá mořská víla neslyšela. Ovšem v tempu doby se dá očekávat, že se kromě umělé české Barbie nějaké slavné mořské panny z českého rybníčku dočkáme. Pokud to chytne za pačesy jako její singapurská kolegyně, jenom dobře. Sportovat a bavit se ruku v ruce je fajn!

Zdroj: Vlasta.cz, Luckyswim.cz, Kenny.cz

Čtěte také

Jiřina Bohdalová na MFF KV 2022

Čtěte také

Vary nejen pro modelky. Víc zářily herečky, kterým je padesát plus!