Obrázek Vlasta.cz

To je krása! barbíny v šatech českých návrhářů byly vydraženy za milion

Ten pocit, když jsme jako dítě poprvé držely v ruce svoji vysněnou panenku, si pamatuje snad každá z nás. A ne jinak na tom byly hvězdy showbyznysu, které během charitativního večera projektu Helping Dolls, jenž spojuje módu a touhu pomoci dobré věci, nad vystavenými designovými panenkami oblečenými v modelech českých a slovenských návrhářů zavzpomínaly na bezstarostné dětství. 

Sabina Laurinová, Petra Špalková nebo zpěvačka Annamária d´Almeida - právě ony měly o včerejším večeru možnost sledovat spojení módy, renomovaných i začínajících československých designérů a ikonických panenek Barbie, s nimiž si nejedna z nás jako malá hrála. Barbíny přetvořené do originálních uměleckých děl vznikly pod rukama například Kláry Nademlýnské, Chiary Boni, Pavla Berky, Zofie Angelic a dalších umělců, kteří s miniaturními návrhy strávili dlouhé měsíce. Díky nim byly na dražbě k vidění panenky v nejroztodivnějších modelech od večerních honosných rób, přes romantické šaty plné růžových květů jako z pohádky, až po černé latexové oblečky á la sado-maso.

Čtěte také

Striktní diety často přinesou více škody než užitku

Čtěte také

Takhle ne! Pět nejčastějších chyb při hubnutí

Na aukci letošního sedmého ročníku akce Helping Dolls, na níž se sešli nejen milovníci módy a umění, ale také vášniví sběratelé unikátních panenek, se vydražilo celkem 42 předmětů, z toho z toho 37 panenek, 4 obrazy a váza od Františka Junkmirta. Výtěžek ve výši 1 197 000 korun bude dle organizátorů přerozdělen hned několika potřebným skupinám. Největší část poputuje na pomoc dětem z Klokánku Láskova, další peníze pomohou vybraným seniorům v tíživé finanční situaci nebo rodinám, v nichž žijí nemohoucí osoby. A nezapomene se ani na záchrannou stanici na Moravě v oblasti, kterou zpustošil hurikán, či na pomoc Ukrajině a ukrajinskému dětskému domovu. Výstava panenek je pro veřejnost k vidění v pražské Pasáži českého designu.

Zdroj: helpingdolls.com

Čtěte také

Václav Neužil si o víkendu zaběhl charitativní závod

Čtěte také

Filmový Zátopek Václav Neužil běžel závod! Důvod k tomu měl pořádný

Alena Němečková

Alena němečková: peníze nesmí být tabu. zejména v manželství

Jak to máte doma s financemi? Máte vhled do toho, jak klape vaše domácnost, podílíte se na rozhodnutích, do čeho se bude investovat? Přes letitou snahu přesvědčit ženy, že je dobré do tématu peněz začít kecat, se mi zdá, že jsem se snažila nedostatečně, respektive neúčinně.

Peníze kazí charakter a chudoba cti netratí. Tahle „pravda“ zněla u nás doma docela často. A tak na dovolenou jezdíme do autokempu, utrácet za oblečení se nám příčí, a když se konečně podaří vytvořit finanční rezervu ze šesti měsíčních platů, po které volají finanční experti, se slzou v oku sledujeme, jak pracně ufufněné úspory požírá inflace. Neinvestovali jsme včas do zlata ani do bitcoinů (naštěstí, protože s nimi to vypadá ještě bídněji než s korunou). Ale o náklady na život se dělíme s mužem (skoro) rovným dílem a dala jsem do pořádku penzijní připojištění.

Ale... znám i takové, které netuší, jestli si jejich manžel náhodou nevzal úvěr a nezastavil dům, španělská vesnice jsou pro ně aktuální zálohy na plyn, dosud nemají vlastní konto a při stoupajících cenách už dva týdny po výplatě přemýšlejí, čím budou rodinu krmit do té další. Recept na to, jak rozpočet napjatý už před současnou krizí udržet v limitech, bohužel nemám. Ale znovu volám: Ženy! Penězům se musíme naučit rozumět. Za plotem už žádná peříčka neleží. Není prozíravé nechat na svých bedrech veškerou starost o výchovu dětí, naplnění špajzu a lednice, ale ausgerechnet o finanční situaci nic netušit. Může se vám to vymstít.

Elizaveta Maximová Elizaveta Maximová Zdroj: Monika Navrátilová