Umravněte je

Nemyslete si, že stačí postavit se do čela anebo za řečnický pultík a doufat, že si vás hned všichni všimnou a ztichnou v napjatém očekávání, co světaborného jim sdělíte. Je to jako ve školní třídě plné neposedných školáků, pozornost si musíte vyžádat. Žádné pššššt nebo haló, rázně publikum oslovte: „Dámy a pánové, prosím, věnujte mi pozornost.“ Chvíli počkejte, až se zklidní, a poděkujte, tím se naváže žádoucí první kontakt.

Narovnejte se

Politici se na prvních hodinách veřejného vystupování od profesionálních poradců učí sebevědomý postoj. Narovnejte záda a vztyčte hlavu, můžete si třeba představit, že jste loutka, kterou někdo za drátek tahá ke stropu. Vzpřímení budete vypadat větší a sebevědomější. Zastrčte ramena mírně dozadu, tím se uvolní hrudní koš a plíce a bude se vám lehce dýchat. To je při mluvení velmi důležité.

Taktizujte

Volte kratší věty a mezi nimi se pravidelně nadechujte. Pokud vám někdo skočí do řeči, nenechte se odvést od hlavního tématu. Chytře podotkněte: „To je zajímavá poznámka, určitě se k ní ještě vrátím.“ Nesnažte se svou řeč vychrlit jako kolovrátek. Dělejte pravidelné pauzy, na konci věty klesejte hlasem. Také před fakty, které chcete zdůraznit, udělejte pauzu, mírně přidejte na hlase a mluvte pomaleji.

Zaostřete

Jedním z největších oříšků veřejných projevů je oční kontakt, protože v takové situaci býváme nervózní a přirozeně se snažíme očima uhýbat. Jenže pokud chcete publikum zaujmout, bez upřímného pohledu to neklapne. Nemusí být dlouhý, stačí si vybrat pár osob a podívat se jim do očí na pět vteřin. Trémisti se mohou zadívat do zadních řad. Nervozitu zmírní cvik – s nádechem počítejte do čtyř, vydechujte na šest.

Otevřete pusu

I když vám příroda nadělila slabší hlas, nemusíte hned sahat po mikrofonu. Hlas tvoří proud vzduchu, který rozechvěje hlasivky a odráží se v ústní dutině. Takže stačí víc otevírat pusu a váš projev získá na síle. Také vám bude víc rozumět, než když budete mumlat jen na půl úst. Pokud to chcete natrénovat, na logopedii by vám poradili, ať si před zrcadlem přeříkáváte slova s důrazem na souhlásky: BáBaDýBa.

Zkuste babskou radu

Lidé, kteří se hlasem živí, mají různé rituály, které jejich výrobní nástroj posilují. Celkem známé polknutí syrového vajíčka asi není pro každého. Ale sílu a čistotu hlasu údajně posílí pár soust zeleného jablka. Obsahuje totiž ovocné kyseliny, které detoxikují hlasivky. Libý zvuk si také pojistíte, když se napijete vlažné vody s pár kapkami citronu. Jestli trémou nic nepolknete, zkuste si vodou alespoň vypláchnout ústa.