„Dávno už neplatí, že člověk by měl naposledy jíst někdy kolem páté odpoledne, protože chodíme spát hodně pozdě. Berte to spíše tak, že poslední jídlo byste si měli dát dvě až tři hodiny před ulehnutím,“ vysvětluje Iva Málková ze společnosti Stop obezitě. Pokud se například nesnažíte shodit pomocí metody přerušovaného půstu a nepotřebujete tak být bez jídla třeba čtrnáct až šestnáct hodin v kuse, nemá cenu, abyste navečer a večer dlouhé hodiny nejedli, protože pak by vás mohl dostihnout vlčí hlad a snědli byste toho nakonec víc, než když si třeba v sedm dáte večeři.

Alkohol nebo tuky? Tělo si musí vybrat

Tak jako tak, více než na složení záleží na množství – se sacharidy by se sice večer mělo zacházet hodně obezřetně, ale pokud si dáte ještě po večeři jeden čtvereček čokolády s vyšším obsahem kakaa a dokážete nesníst celou tabulku, nemusí to vaše hubnutí nijak ohrozit.

To s deckou, nebo dokonce dvěma deci vína už to je horší – některé nové výzkumy totiž ukazují, že v případě vína, respektive alkoholu obecně, nejde jen o přijaté kalorie. Minimálně část lidí totiž neumí odbourávat přijatý alkohol snadno, a pokud si tedy na uvolnění před spaním dopřejí sklenku, soustředí se jejich tělo na odbourávání alkoholu, místo aby spalovalo tuky, jak by jinak člověk rád. A nezachráníte to ani tím, že si o energetickou hodnotu přijatého alkoholu snížíte celkový denní energetický příjem, jde zkrátka o to, že s alkoholem tělo zachází jinak. Když už si chcete trochu dát, dejte si slabý vinný střik.

Nikdy neříkejte už nikdy

Paštika je kategorie sama pro sebe, protože jde o jedno z nejtučnějších jídel, ačkoli samozřejmě záleží na tom, kolik bylo k játrům přidáno sádla nebo jiných tuků. Je nakonec celkem jedno, kdy si ji dáte, tučná bude stejně ráno i večer, ale nenalhávejte si, že si tímto doplňujete denní příjem bílkovin na doporučené množství – ty tady prim skutečně nehrají.

Deset deka paštiky – a to není zase tak mnoho – má energie až jako tři rohlíky. Anebo třeba jako lehký zeleninový salát s vejcem a kouskem pečiva k večeři, bohužel však s mnohem horším složením. Takže pokud jste milovníky slaného a uzenin, dejte si raději libovou šunku. Paštiky se ani tak nemusíte vzdávat úplně, ale dejte si ji jen výjimečně a menší kousek.

To, co by nás u paštik mělo nejvíce zajímat, je obsah masa, tuku, soli a přídavků, které výrobku dodávají výraznější chuť, vůni a především lákavou barvu. Studovali jste někdy, co všechno běžně prodávané paštiky obsahují? „Největším úskalím paštik je vysoký obsah tuku. Když už si je dopřát, tak jen občas a použít je jako nátěrku a navrch položit plátek méně tučného sýra,“ radí dietoložka Karolína Hlavatá. Nejhorším zlozvykem je podle ní namazat si chléb máslem a navrch ještě přidat paštiku. Každopádně paštiky mohou podle ní být v jídelníčku zastoupeny jen jako pochoutka, nikoliv každodenní strava.

Zdroj: www.stob.cz

https://www.eatthis.com/foods-that-affect-sleep/