Zdroj: Youtube

Jak uskladnit vánoční cukroví

Co se vám stalo nejhoršího? Kamarádce na rodinném statku se do krabice prokousaly myši. A taky jste napekly tak skvěle, že se všechno do vánoc snědlo?

  • Perníčky už by měly být napečené, aby stihly do svátků změknout. Dejte je do dortové krabice nebo do krabice od bot vyložených papírovými ubrousky. Ideální je chladnější místo, kde není úplně suchý vzduch. Balkon je v pohodě, pokud nemrzne, mráz by mohl způsobit, že se cukroví bude drolit. Krabice se dají zateplit dekou. Podle babiččiných receptů prospívá dát do krabice kousek jablka. Ovšem musí se kontrolovat, aby neplesnivělo. Ale s nakukováním a odebíráním vzorků na ochutnání opatrně. Na rukou jsou bakterie. Nabírejte cukroví radši kleštěmi.
  • Na měkkosti by teď mělo pracovat i linecké. Jestli ho máte teprve v plánu, zkontrolujte si džem, kterým budete kousky slepovat. Pokud by byl naprosto přírodní, tedy bez cukru nebo konzervantů, hrozí, že se Vánoc bez plísně nedožije. Možná se vám to stalo, že už za pár dní po otevření takového džemu se na povrchu objevila plíseň, tak radši sáhněte po klasice. Linecké krásně dojde v plechových dózách.
  • Naopak plnění krémem nechte až na stříbrnou neděli a poslední adventní týden. Berte to jako narozeninový dort, jak dlouho vydrží jedlý? Napečené kousky skladujte v dobře uzavíratelných krabicích, klidně umělohmotných. V těch ho nechte i po naplnění a najděte jim místo v lednici, tím se jejich poživatelnost prodlouží. Ideální teplota je kolem čtyř stupňů.
  • Možná si připadáte trochu provinile, když nepečená vosí hnízda nebo dvoubarevné rolády tvoříte těsně před Štědrým dnem. Naopak, pochvalte se! Máslo a ořechy rychle žluknou, což není ani chutné, ani zdravé. Hned po vyrobení je šoupněte do lednice. Raději než papírové krabice zvolte neprodyšné plastovky. Vosí hnízda vonící po vedle stojícím bramborovém salátu nechcete.

Jak na salát?

Bez bramborového salátu se na Štědrý večer neobejdeme. I při jeho přípravě ale platí pravidlo, že bude tak dobrý, jak dobré použijeme suroviny. Patří do něj pouze salátové brambory, nikoli jakékoli, které se rozpadnou na kašovitou hmotu. Stejně tak sterilovanou zeleninu a okurky volte kvalitní, salátu to prospěje.

Co možná nevíte o chlebíčkách

I když se ho na oslavách dnes snaží vytlačit kanapky či tapas, český chlebíček je nezmar!

Všichni je milujeme, přestože nám při konzumaci často nějaká součást oblohy přistane na klíně. Většina domácích oslav se bez nich neobejde a jsme na ně tak zvyklí, že je nepovažujeme za nic výjimečného. Ale obložený chlebíček je český vynález a světový unikát. Víte, jak vyrobit ten nejlepší? Možná vás ani nenapadne, že velký díl úspěchu obloženého chlebíčku tvoří veka. Svoji pozornost totiž upíráme na oblohu, ale to, jaký dojem si po ochutnání chlebíčku odneseme, začíná dole. Veka musí být křupavá a těsto měkké, proto je lepší koupit ji v pekárně než balenou v supermarketu. Dobře se vám bude krájet nožem na pečivo – tzv. pilkou. Máte-li horší veku, zkuste ji potřít nejdřív trochou másla. Věřte, že tenká, sotva znatelná vrstva másla na vece pod bramborovým salátem zafunguje skvěle. Při zdobení použijte salát s nadrobno nakrájenou zeleninou a na veku ho mažte (stejně jako pomazánky) nikoli nožem, ale vidličkou. Takto vrstvená struktura vypadá nejen dekorativněji, ale díky ní pak na chlebíčku i lépe drží ozdobení. Šunku, sýry a další oblohu do vrstvy můžete lehce vtlačit a umisťovat na chlebíček i zdobně stočené suroviny.

ZDROJ: časopis Vlasta

Související články