Tak šel čas s Dagmar Patrasovou. Z princezny Koloběžky bojovnice o manžela

Petra Šmídová | 5. 1. 2023
Dagmar Patrasová
Dagmar Patrasová jako princezna Xenia a Jana Nagyová jako princezna Arabela
Dáda Patrasová hraje v muzikálu Ledová královna

Kdo by neznal Dádu? Herečka s pronikavým pohledem a laskavým úsměvem, který v dobách její největší popularity milovaly tisíce dětí, je stálicí českého showbyznysu. A přestože o ní média v posledních letech nepíší zrovna valně, úspěchů jako ona nedosáhl zdaleka každý. Pojďme si o Dagmar Patrasové připomenout obdivuhodná fakta, která by rozhodně neměla být zapomenuta a přebita skandály. 

K umělecké profesi měla Dagmar nakročeno od malička. Jejím otcem byl profesor Karel Patras, sólový harfenista České filharmonie a docent AMU, maminka Věra Patrasová pak zpěvačkou filharmonického sboru. Logicky byla vedena především k lásce k hudbě. Malá Dáda tak zpívala v dětském pěveckém sboru, hrála na klavír, svoji všestrannost ovšem rozvíjela i ve výtvarném a dramatickém kroužku a sportovní gymnastice. Její další kroky proto nemohly vést nikam jinam, než na pražskou konzervatoř, která její aktivity logicky završovala.

Zdroj: Youtube

Po studiu byla přijata do stálého angažmá divadla Semafor a stala se členkou skupiny Jiřího Suchého. Podílela se tak na nespočtu slavných divadelních představení, jako například Kytice nebo Kdyby tisíc klarinetů. Filmový debut si odbyla v pouhých sedmnácti letech, kdy se v roli studentky objevila v hudební komedii Třicet panen a Pythagoras. Osudnou se jí však stala až role Marty Vaňkové v kriminálce Smrt stopařek v roce 1979, kde si zahrála společně s Janou Nagyovou. Režisér Václav Vorlíček si zde obě dámy vyhlédl pro pohádkový seriál Arabela. Dagmar Patrasová byla obsazena do role zlé princezny Xenie, díky níž – přestože se jednalo o vedlejší zápornou roli – se zapsala do pamětí diváků i samotných režisérů.

Díky tomu šla v osmdesátých letech z role do role. Nezapomenutelnou se stala kultovním seriálem Návštěvníci nebo pohádkami Koloběžka první a O princezně, která ráčkovala a zopakovala si i roli Xenie v navazujícím díle pohádkového seriálu tentokrát s názvem Arabela se vrací. Pamatovat si ji ale můžeme i ze snímku Pan Tau či Vrchní, prchni!

Jak usnout během 2 minut kdykoli a kdekoli. Jde o vojenskou spánkovou techniku
Cestování

Jak usnout během 2 minut kdykoli a kdekoli. Jde o vojenskou spánkovou techniku

Devadesátky pak zasvětila dětským písničkám a pořadům. Kdo by neznal žížalu Jůlii nebo Strašidýlko Emílek? Na popud svého budoucího manžela Felixe Slováčka, s nímž se seznámila v pořadu Sejdeme se výsluní, tak postupně natočila dvacet desek pro nejmenší, na nichž spolupracovala se svým bývalým spolužákem z konzervatoře Michaelem Kocábem a s Lou Fanánkem Hagenem. Dětská srdce si získala i jako moderátorka Studia Kamarád, OK3, Baby Studia, Kuřátek, Kouzelné školky a Pohádkové neděle. Svůj nevídaný úspěch podpořila také vlastním časopisem nazvaným Dáda.

V posledních letech se však Dagmar Patrasová spíše než na filmovou a hudební kariéru soustředila na líté boje o manžela. Toho jí na pár let přebrala o několik dekád mladší výtvarnice Lucie Gelemová. Dáda se však nevzdala a manžela si, nejspíš i kvůli dětem, synovi Felixovi a dceři Aničce, vydobyla zpět. Během nešťastného období se ale údajně často podívala na dno sklenky, což mnohdy nedopadlo dobře. A přestože jí to dnes na společenských akcích vždy velmi sluší, problémy s pitím zřejmě přetrvávají i nadále, což ostatně tisku několikrát potvrdil i rozladěný manžel... Zkrátka a dobře - ať je to tak, nebo tak, jedno je jisté, stálicí českého showbyznysu herečka byla a zůstává dál.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz wikipedia.cz zivotopisyonline.cz

Vzorový redukční jídelníček od nutriční specialistky: Takhle jezte a zhubnete!
Hubnutí

Vzorový redukční jídelníček od nutriční specialistky: Takhle jezte a zhubnete!

Pupafobie: Strach z loutek a panenek může spustit dětské loutkové divadlo
Zdraví

Pupafobie: Strach z loutek a panenek může spustit dětské loutkové divadlo

5 potravin pro omlazení pleti. Místo botoxu si dejte brokolici nebo avokádo
Krása

5 potravin pro omlazení pleti. Místo botoxu si dejte brokolici nebo avokádo

Tagy Česká filharmonie Dagmar Patrasová Divadlo Semafor Felix Slováček Jana Nagyová Jiří Suchý Karel Patras manželé Michael Kocáb Václav Vorlíček