Dejte starému kousku oblečení nový život! Někdy stačí jen nůžky

Jitka Musilová | 28. 1. 2022
Vrstvené šaty, Lipsy
Halenka, Lipsy
Tunika s volány, Fatface, 1650 Kč

Jednou za čas uděláte radikální debordelizaci šatníku, ale několika dávno obnošených a okoukaných kousků se ne a ne zbavit? Líbí se vám potisk na starých dlouhých šatech, ale délka už je trochu zastaralá? Stačí jednoduchý zásah a můžete mít v šatníku nový a moderní kousek. Třeba jen pomocí nůžek, jehly a nitě.

Upcyklace, recyklace, udržitelnost…

Dnešní doba nahrává recyklaci. Všude se o tom mluví, píše… Pro starší ročníky nejde o nějaký objev, takhle jsme fungovaly před mnoha lety a divné nám to nepřišlo. Naše babičky, maminky i my, dnešní „sátnice“, jsme pletly, háčkovaly, šily a hlavně přešívaly oblečení po starších dětech, upravovaly podle potřeb figury, látaly záplaty a všívaly klíny. K záplatování bych se vracet nechtěla, snad jen v rámci modernizace kousku, aby dostal trendy odrbaný vzhled. Ale úprava oblečení by měla být běžnou součástí našeho života. Když už máte ve skříni nějaký kvalitnější kousek a stačí byť jen drobná úprava, proč se ho zbavovat. Nehledě na to, že některé z nás stále máme k věcem, s nimiž jsme provázané nebo které mají souvislost s nějakým významným okamžikem našeho života, trvalý vztah. Mnohdy stačí trochu zastřihnout, zarovnat, obšít a výsledek může být dokonalý.

Sázka na detail! Hitem jsou zase volány, ale také krajkové límečky
Krása

Sázka na detail! Hitem jsou zase volány, ale také krajkové límečky

Pokráceno

Dlouhé šaty po kotníky jsou už dole odrbané, ale střihově by ještě ušly? Zkraťte je na moderní midi délku nebo střihněte ještě výš, až nad kolena, pokud to dovoluje střih, vznikne rázem úplně jiný model. Připadá vám stará košile fádní? Rozpárejte ji v bočních švech, obšijte lemy a noste ji uvázanou na břiše pomocí cípů. Široké kalhoty mají sešlapané nohavice? Tak je ustřihněte, obšijte a máte novou kalhotovou sukni.

Boty s kožíškem nemají v zimě konkurenci. Obujete šněrovací farmářky či válenky?
Krása

Boty s kožíškem nemají v zimě konkurenci. Obujete šněrovací farmářky či válenky?

Jde to i obráceně

A teď z jiného soudku. Oblíbená halenka se vám smrskla na délku? No, co si budeme povídat, většinou to bývá tím, že vám vyrostlo břicho a trochu jste nabrala tak nějak celkově, tím pádem vám větší objem povytáhne spodní lem výš. I to se dá elegantně vyřešit. Když top přestřihnete v pase a všijete širší příčný pruh, třeba tón v tónu nebo naopak z kontrastní, ale pružné látky, máte tuniku jako vystřiženou z módního žurnálu. A ještě se zvýrazněnými proporcemi.

Stylová ofina podle herečky Halle Berry. Spolehlivě vás omladí!
Krása

Stylová ofina podle herečky Halle Berry. Spolehlivě vás omladí!

Jeden potisk ve více variantách

Také se vám může stát, že se vám materiál a látka líbí natolik, že se neumíte rozhodnout, jestli si vybrat raději delší šaty nebo sáhnout po košili, která se vám bude super kombinovat s džínami. Pokud se vám potisk opravdu líbí a nemůžete si vybrat, pořiďte si klidně obě varianty, stejně by se vám doma mohlo stát, že se z obchodu vrátíte s halenkou a před zrcadlem pak budete dumat, jestli jste si raději neměla vzít ty krásné šaty. Mít ve skříni dva různé kousky ve stejném designu vám ve finále ulehčí práci při sestavování běžného outfitu, protože už budete vědět, která kabelka a boty ideálně ladí s potiskem, a vy si můžete pohrát pouze se zbytkem oblečení.

Objevte originální barvu roku 2022 a dejte jí vyniknout. Jmenuje se Very Peri
Krása

Objevte originální barvu roku 2022 a dejte jí vyniknout. Jmenuje se Very Peri

Tagy nůžky šaty