Dobrý přítel Hany Maciuchové exkluzivně o jejím odcházení: Mám ji stále v zádech

Hana Halfarová | 27. 1. 2021

Zemřela Hana Maciuchová, legenda českého divadla i televizních obrazovek. Co o jejích posledních dnech řekl exkluzivně pro časopis Vlasta její kamarád Jiří Vymětal? 

"Od včerejšího rána je mi smutno – bylo to náročné odcházení. Ale Hanička ve své křehkosti byla stále obdivuhodně silná, pevná. Miluju ji dál, mám ji stále v zádech. Teď tu její pomyslnou štafetu lidskosti ponesou ti, kteří jí byli nejblíže a kteří nechali do sebe vepisovat to, co pro ni bylo příznačné: pokoru, vděčnost, sebevědomí, laskavost, ohleduplnost a schopnost prožívat okamžik naplno," říká Jiří Vymětal.

Před rokem nám poskytl rozhovor, kde mluvil také o Haně – své blízké přítelkyni, která se na dva roky stala patronkou komunitní ZŠ a MŠ Svatoplukova v Olomouci, kde je Jiří ředitelem. Tehdy jsme v redakci doufali, že si budeme moci popovídat i s ní. To už se nám bohužel nesplní.

Každé dítě má zažít úspěch, říká pedagog Jiří Vymětal. Získal titul Ředitel roku
Rozhovory

Každé dítě má zažít úspěch, říká pedagog Jiří Vymětal. Získal titul Ředitel roku

Anička z Krkonoš či Miriam z Ulice

Hana Maciuchová se narodila v roce 1945 ve Šternberku u Olomouce. Zahrála si v mnoha divadelních, televizních i filmových rolích. Známá je například jako Anička z Krkonošských pohádek nebo noblesní Miriam, středoškolská učitelka z Ulice. Před několika lety se ale v seriálech kvůli jejich náročnosti přestala objevovat.

Byla dlouholetou členkou pražského Divadla na Vinohradech. V něm ztvárnila řadu zejména tragikomických rolí. K takovým patřila Líza z Obchodníka s deštěm, Roxana ze Cyrana z Bergeracu či Markétka v Mistrovi a Markétce.

Její poslední divadelní rolí na Vinohradech byla Maude v představení Harold a Maude. V té roli už byla Hana Maciuchová nemocná, ale návrat vážného onkologického onemocnění tajila. „Byla energická a mladistvá jako vždy. S Markem Adamczykem tvořili jiskřivý pár, prakticky neslezla z jeviště. Až při děkovačce bylo v náznaku znát, jak ji ta role vyčerpává – soubor odcházel a přicházel a ona stála uprostřed nehybně jako vrostlá,“ vzpomíná dramaturgyně České televize Zuzana Trávníčková.

Slávu jí přinesla role ve filmu o Karlu Čapkovi Člověk proti zkáze z roku 1989, kde ztvárnila Olgu Scheinpflugovou. Zahrála si i v Samotářích Davida Ondříčka, naposledy ji diváci mohli vidět v drobnější roli ve filmu Tátova volha. Velkou popularitu jí kromě inscenací a pohádek přinesly také televizní seriály ze 70. a 80. let.

Jejím životním partnerem byl dvacet let, až do své smrti v roce 1993, herec Jiří Adamíra. Vztah zůstal bezdětný.

Bára Hrzánová: Táta byl můj mladší, trošku nespolehlivý brácha
Rozhovory

Bára Hrzánová: Táta byl můj mladší, trošku nespolehlivý brácha

Tagy Bergerac Česká televize David Ondříček Hana Maciuchová Jiří Adamíra Jiří Vymětal Karel Čapek Marek Adamczyk Olga Scheinpflugová Olomouc