Domácí těstoviny podle Pavla Berkyho. Dokonalá večeře za pár minut

Jitka Musilová | 1. 4. 2021
Ruční strojek na výrobu těstovin, Banquet, 650 Kč
Strojek na těstoviny, Imperia Pasta Presto, 5290 Kč
Sušák na těstoviny, Laica, 670 Kč

Italové jsou svou „pastou“ proslulí, stejně jako Japonci svým sushi, Rusové pirohy a vodkou a my Češi knedlíky, syrečky a pivem. Může se tedy někdo divit, že těstoviny v nepřeberných podobách zdomácněly po celém světě?

Těstoviny se italsky nazývají pasta, přesněji pasta alimentari, a dělí se do dvou základních skupin podle typu zpracování. Pasta secca neboli suché sušené těstoviny se vyrábí z mouky semolin, vody a soli a prodávají se balené v obchodech. Pasta all’uovo nebo pasta fatta in casa jsou vyráběné doma z mouky a vajec.

Domácím těstovinám jsme přišli na chuť i u nás. V tomto článku vám přinášíme recept na domácí tagliatelle carbonara od Pavla Berkyho, uznávaného módního návrháře, vášnivého kuchaře a účastníka kuchařské soutěže MasterChef Česko 2020. Jako první ze soutěžících se dostal přímo do finálové TOP 16!

Upečte si slavné dorty: linecký, sachr a pavlova
Recepty

Upečte si slavné dorty: linecký, sachr a pavlova

Tagliatelle carbonara od Pavla Berkyho

Ingredience:

Domácí těstoviny

● 130 g hladké mouky typu 00

● 50 g semolinové mouky

● 2 velká vejce

Carbonara

● 150 g pancetty nebo slaniny

● 4 žloutky

● 50 g parmazánu + extra na servis

● olivový olej

● sůl

● černý pepř celý

Postup:

Na pracovní desku prosejte 130 g hladké mouky typu 00 a 50 g semolinové mouky. Vytvořte důlek a do něj rozklepněte 2 celá vejce. Vypracujte těsto, zabalte ho do potravinové fólie a nechte alespoň 30 minut odpočinout. Poté těsto rozdělte na 2 části. Každou část nejprve ručně rozválejte na hrubší placku. Strojek na těstoviny nastavte na nejvyšší stupeň a posypte trochou mouky, aby se těsto při projíždění nelepilo na válce. Placku dvakrát projeďte na nejvyšší stupeň a poté s každým projetím těsta stupeň snižujte až do předposledního. Takto vyválejte i druhou placku, pak pláty těsta nakrájejte pomocí speciálního nástavce na tagliatelle nebo nožem.

Rychlý koláč s tvarůžky je hotový za půl hodiny
Recepty

Rychlý koláč s tvarůžky je hotový za půl hodiny

Pancettu nakrájejte na malé kostky. Ve větší pánvi rozehřejte 2 lžíce olivového oleje, přidejte nakrájenou pancettu a usmažte dozlatova. Do misky dejte 4 žloutky a čerstvě namletý pepř. Vidličkou směs rozšlehejte a přidejte 2–3 lžíce vroucí vody z hrnce na těstoviny. Přidejte 50 g nastrouhaného parmazánu, ještě jednou zašlehejte a dejte stranou.

Do vroucí osolené vody ve velkém hrnci dejte vařit těstoviny a zároveň znovu rozehřejte pánev s pancettou. Těstoviny vařte 3–5 minut, poté neslévejte, ale cedníkem přendávejte přímo do pánve s pancettou. Přidejte 3–5 lžic vody, ve které se těstoviny vařily. Na těstoviny nalejte rozšlehané žloutky s parmazánem. Pánev ihned odstavte a směs pořádně promíchejte, aby se žloutky nesrazily, ale vznikla krémová omáčka. Pokud se vám zdá, že jsou těstoviny stále příliš suché, přilejte ještě pár lžic vody z hrnce.

Těstoviny naservírujte na talíře, posypejte parmazánem dle chuti a na každou porci přidejte špetku rozemletého čerstvého pepře.

Pomocníky pro výrobu domácích těstovin najdete v galerii v úvodu článku.

Pomalu pečené maso nemusíte v troubě hlídat. Navíc je dokonalé
Recepty

Pomalu pečené maso nemusíte v troubě hlídat. Navíc je dokonalé

Tagy hrnec mouka pánev Parmezán pasta Pavel Berky pepř těsto těstoviny vejce žloutek