Nazujte dřeváky a hurá ven! Jsou pohodlné, praktické a letos hrají všemi barvami

Jitka Musilová | 15. 4. 2022
Dřeváky, Marks & Spencer, 1650 Kč
Anatomické dřevák, Ovečkárna, 699 Kč
Anatomické dřevák, Ovečkárna, 699 Kč

Ať už jsou tyhle tradiční boty celodřevěné nebo mají jen dřevěnou podrážku, po světě si to klapou už pěknou řádku tisíciletí. V létě se nosily naboso, v zimě přes punčochy a za mrazu si je lidé fikaně vystýlali slámou.

V sedmdesátkách byly dřeváky velkým hitem. Sice jsem tehdy byla malá holka, ale móda už mě bavila. Takže když mi táta přivezl z Německa moje první, dokonce džínové dřeváky, stala jsem se módní ikonou prvního stupně základky. Dnes se tyhle zajímavé boty vrací s plnou parádou.

Dřeváky a jejich historie

Boty s dřevěnou podrážkou nosívali už antičtí herci, aby na jevišti působili vyšší. Nejstarší dochované dřeváky se našly v Nizozemsku a pochází až ze 13. století. Největší tradice se samozřejmě váže k Holandsku, kde jsou dřevák oblíbené dodnes a turisté si je vozí z Holandska jako suvenýr. Dřeváky bývaly běžnou součástí lidového oděvu v mnoha dalších evropských státech a u nás se vyráběly na Šumavě a v jejím podhůří z tvrdého dřeva listnatých stromů, nejčastěji se jednalo o buky. Nejoblíbenější byly tzv. nejšle s dřevěnou podrážkou, na kterou byl přibitý kus kůže jako horní díl přes nárt a prsty. Tyhle šumavské boty se vyvážely do zahraničí, nejvíce do Bavorska.

Jarní salát a vajíčková pomazánka, jakou jste ještě neměli
Recepty

Jarní salát a vajíčková pomazánka, jakou jste ještě neměli

Módní hit ze 70. let je zpátky

Dnešní moderní dřeváky mají většinou dřevěný jen podpatek a podrážku. Svršek bývá látkový, kožený nebo pogumovaný, moderní jsou dřeváky z umělé kůže. Typické je připevnění svrchní stélky k podrážce pomocí výrazných cvočků nebo druků. Dřeváky jsou šik, ať už je obujete k džínům nebo džinovým kraťasům v kombinaci s bílým topem nebo košilí, nebo je zkombinujete letními šaty či kolovou midi sukní. V chladnějším počasí je můžete nosit s vysokými vlněnými ponožkami, v létě vám v nich bude příjemně naboso.

Hrají všemi barvami

Velmi moderní jsou pestrobarevné dřeváky s potiskem, ať už s květinovými motiv, nebo puntíky či abstraktní výšivkou. Nosí se klasické pantofle, dřeváky s plnou nebo otevřené špičkou, ale i páskové boty na vysokém dřevěném podpatku nebo platformě. A že vám připadají nepohodlné? Někteří výrobci přišli na trh s podélně tvarovanou stélku, která dodá klenbě nohy správnou podporu pro zdravou chůzi. Můžou je nosit muži i ženy, spousta variant je ve stylu unisex. Dřeváky sedí i lidem s vyšším nártem nebo se silnějšími prsty na nohou, protože širší špička zajišťuje dostatek místa v přední části boty. Ke dřevákům se nemusíte ohýbat, stačí do boty vklouznout a jít.

Do léta pár měsíců a vy potřebujete shodit přebytečná kila?
Doporučujeme

Do léta pár měsíců a vy potřebujete shodit přebytečná kila?

Tagy Bavorsko Německo Nizozemsko obuv Šumava