V zimě za teplem? Zkuste Dubaj, město nekonečných možností a fantazie!

Petra Šmídová | 7. 9. 2022
Dubaj
Dubaj
Dubaj

Možná si říkáte, že Dubaj není nic pro vás, že byste si pro svou dovolenou vybrali jiná místa. I já si to říkala. A přesto jsem jí dala šanci. Myslím si totiž, že světové unikáty, kterými se tohle nejbohatší město pyšní, by měl alespoň jednou za život vidět každý. Vyzbrojena polštářkem a knihou jsem proto nastoupila na šestihodinový let směr Spojené arabské emiráty a těšila se, čím mě země extrémů překvapí.

A první překvapení přišlo hned v úvodu. Letiště i, jak jsem později zjistila, veškeré místní budovy byly klimatizovány na 17 °C, což v porovnání s venkovními téměř čtyřicítkami byl poměrně šok. Ale zvyknout se na to naštěstí dalo. S nadšením jsem nastoupila do autobusu směr ostrov Palm Jumeirah a z okna za jízdy pozorovala východ slunce nad pobřežím Perského zálivu. Pro někoho další, ničím výjimečný den, pro mě začátek velkého dobrodružství…

Posilte svou psychickou odolnost! Psycholožka radí, jak na to
Zdraví

Posilte svou psychickou odolnost! Psycholožka radí, jak na to

Po příjezdu do pětihvězdičkového resortu Rixos The Palm Dubai Hotel & Suites jsem se už lehce aklimatizovaná ubytovala ve svém pokoji. Jestliže jsem byla nadšená z přístupu personálu a prostředí, které zahrnovalo parfumerii, kavárnu a několik špičkových restaurací, jež byly pro hosty v ceně, pohled z balkonu mi pak naprosto vzal dech. Výhled na moře s armádou výškových budov v dáli, které se každý večer po setmění roztančily barevnými světýlky, přece jen nebylo něco, co bych vídala každý den. Celým prostorem se navíc linula vůně dálek a orientálního koření, což mě přivedlo k myšlence vyrazit hned první den prozkoumat arabská tržiště.

Zvířecí jazýčky: Proč ho mají kočky drsný, psi modrý a jak ovlivňují štěkot?
Cestování

Zvířecí jazýčky: Proč ho mají kočky drsný, psi modrý a jak ovlivňují štěkot?

Nasát tradiční atmosféru

V labyrintu uliček se stovkami stánků a obchůdků bylo možné najít snad vše, na co si jen člověk vzpomněl – od oblečení, šátků, kabelek a dalšího koženého zboží, až po šperky, hodinky, suvenýry či kopie značkového zboží. Mnohem zajímavější byl však bazar s kořením a sypanými čaji. Už když jsem se k němu křivolakými uličkami blížila, pohltila mě směsice rozličných vůní. A na své si krom čichu přišel i zrak – stánky hrály všemi barvami a škatulky s pochutinami vytvářely dokonalou mozaiku. Odpoledne jsem završila návštěvou vyhlášeného tržiště zlata ze všech koutů planety, takzvaného Gold Souk, ležícího u zátoky Dubai Creek na straně Deiry. Jedná se o jedno z nejstarších a bezpochyby nejvíc fascinujících tržišť v celém emirátu. Hned zkraje na člověka bafnul největší zlatý prsten světa, zapsaný v Guinessově knize rekordů, před jehož výlohou se fotily davy turistů. V jiných vitrínách se pak třpytily zlaté šperky sázené diamanty, platinové brože či perlové náhrdelníky.

Podzimní dovolená na greenu: Exotické i horské tipy, kam vyrazit za golfem
Cestování

Podzimní dovolená na greenu: Exotické i horské tipy, kam vyrazit za golfem

Užít si ráj nákupů

Pokud rádi brouzdáte po obchodech a obdivujete luxusní artikly, rozhodně nevynechejte ani největší nákupní centrum světa Dubaj Mall s mořským akváriem plným žraloků či umělým vodopádem. Ceny v buticích jsou podobné jak u nás, přičemž nabídka zboží je tak bohatá, že nebudete vědět, kam dřív skočit. Určitě není od věci nastavit si na platební kartě limit, jelikož nákupní horečka vás pohltí raz dva. Věřte, že vím, o čem mluvím. A až vás „shopování“ omrzí, můžete z areálu nákupního střediska zhlédnout představení nejvyšší fontány světa Dubai Fountain, anebo vyjet na vyhlídkovou plošinu do 124. patra nejvyšší budovy světa Burj Khalify měřící neuvěřitelných 828 metrů. Já jsem si dopřála podívanou po setmění.

Aby těch „nej“ nebylo málo, v říjnu minulého roku proběhlo slavnostní otevření Dubai Eye, neboli ruského kola na ostrově Bluewaters, s celkovou výškovou 210 metrů. Během pětačtyřiceti minut nabízí Dubajské oko panoramatický výhled na ostrov Palm Jumeirah i pevninskou část a konkuruje tak vyhlídkovým atrakcím The Frame a The View, které pro svou vzdušnost patří k nejoblíbenějším. No a pokud by vaše dobrodružná duše lačnila po intenzívnější dávce adrenalinu, určitě vyzkoušejte driftování na terénní čtyřkolce nebo jízdu v luxusním jeepu mezi rozpálenými pouštními dunami.

Pozor na skrytý cukr v potravinách. Kromě obezity rozjíždí i vážná onemocnění
Zdraví

Pozor na skrytý cukr v potravinách. Kromě obezity rozjíždí i vážná onemocnění

Za teplem v zimě? Ideální!

Na jeden den jsem se také zcela beztrestně, pouze s knihou a drinkem, vyvalila na pláž. Jestliže jsem se obávala davů, spletla jsem se. Dubajské pláže aktuálně nejsou nijak přeplněné, u některých hotelů dokonce zejí prázdnotou. A to i přesto, že už nyní do zimního dovolenkového ráje míří kromě mnohých cizinců i celá řada Čechů. Momentálně zde totiž začíná sezóna. Proto pokud máte toulavé boty a už teď přemýšlíte, ve které exotické destinaci byste se během dlouhé zimy rádi ohřáli, Dubaj může být tou správnou volbou.

Zdroj: autorka místo procestovala vlasta.cz

Příběh lásky Margity a Zagorové: První seznámení a proč neměli děti
Příběhy

Příběh lásky Margity a Zagorové: První seznámení a proč neměli děti

Stres, únava a špatná nálada? 4 způsoby, jak docílit hormonální rovnováhy
Zdraví

Stres, únava a špatná nálada? 4 způsoby, jak docílit hormonální rovnováhy

Cvičit 30 minut denně a hubnout? Rady, jak vytěžit z krátkého tréninku maximum
Hubnutí

Cvičit 30 minut denně a hubnout? Rady, jak vytěžit z krátkého tréninku maximum

Tagy Dubaj Perský záliv Spojené arabské emiráty zima