Pátý květen totiž každoročně patří Světovému dni plicní hypertenze, který tradičně připomínají modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. V hlavním městě se po setmění blankytně rozzáří Tančící dům a budova ministerstva zdravotnictví, v Brně se do modrého kabátu obléknou budovy Janáčkova divadla, Divadla Husa na provázku a OC Omega a v Olomouci pak zasvětélkuje radnice a sloup Nejsvětější trojice na Horním náměstí.  A proč zrovna modrá barva? Pacientům totiž kvůli nemoci často modrají rty.

Čtěte také

Alena Šeredová je trojnásobnou maminkou. Své úplně první miminko však nedonosila. Se ztrátou se již vyrovnala.

Čtěte také

Potratem končí polovina těhotenství. Týká se to i nás, svěřily se slavné maminky

Pozor také na únavu, otoky a dušnost

Laicky by se hypertenze dala popsat jako vysoký tlak v plicích způsobený postupným rozpínáním a zvýšenou námahou pravé komory srdeční, čímž se nedostatečně okysličuje krev. Z toho důvodu se barví rty a kůže modře a otékají kotníky. "Také se objevuje dušnost, únava nebo závratě a mdloby,“ říká prof. MUDr. Pavel Jansa, kardiolog z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze s tím, že včasná diagnóza a léčba může zabránit vážným zdravotním následkům nebo i smrti. Různými formami této choroby přitom v Česku trpí tisíce lidí. Řada z nich o tom ale neví a své potíže zaměňuje například s astmatem či jinými nemocemi, které se projevují obdobně. Ostatně i lékaři často možnost plicní hypertenze zvažují až mezi posledními, jelikož je to nemoc relativně vzácná. Nejčastěji plicní hypertenzi odborníci diagnostikují jako komplikaci jiného onemocnění plic a srdce. Má ovšem celou řadu příčin, za jejím vznikem mohou stát i autoimunitní choroby nebo plicní embolie.

Dýchají za ty, co nemohou

Včasné zahájení léčby je naprosto klíčové pro delší a kvalitnější život. I proto se Milena Kaftanová ze Sdružení pacientů s plicní hypertenzí snaží u příležitosti dnešního světového dne o nezbytnou osvětu, například výstupem na Petřínskou rozhlednu. "Symbolicky tak věnujeme dech pacientům, kteří touto chorobou trpí,“ říká.

Zdroj: MaVePR

Čtěte také

Astma není radno podceňovat

Čtěte také

A co když je to astma? Vzniknout může v každém věku, lidé o nemoci často netuší