Občas se stane, že člověk zachytí nějaký námět, co dělat pro to, aby se choval více ekologicky. Pustí se do toho a po čase se dozví, že je to sice pěkné, ale životnímu prostředí to extra nepomůže. "Asi znáte různé sbírání víček a shánění brček. To jsou extrémní hlouposti a ne vždy je to tak zřejmé," říká Yvonna Gaillyová, zakladatelka Ekologického institutu Veronika a laureátka Ceny Josefa Vavrouška. Také miluje výrok britského fyzika a autora knihy Obnovitelné zdroje „Když každý uděláme maličko, dohromady se stane maličko.“ a pravidelně s ním šokuje posluchačky a posluchače na svých přednáškách. Co tedy dělat, aby váš první krok k udržitelnosti nebyl maličký?

1. Začněte se vzdělávat

Přemýšlíte o tom, že začnete s udržitelným stylem života? Pak vám nesmí ujít dokumenty o životním prostředí a rostlinné stravě od Davida Attenborougha, jako je Život na planetě zemi, dále Food, Inc. anebo Seaspiracy (k vidění na Netflixu). Právě vzdělání je nejudržitelnější začátek životních změn. Člověk pak snadněji dojde k závěru, že většina řešení, která jsou lepší pro životní prostředí, jsou zároveň lepší i pro jeho vlastní zdraví, jak v jídle, pohybu nebo energetice.

2. Pořiďte si solární panely

Velkou radost přináší sprchování ve vodě ohřáté sluncem, tedy solárními kolektory, obdobné a dnes ještě častější je pořídit si na střechu sluneční elektrárnu a používat doma elektřinu z ní.

3. Cestujte vlakem

Člověk se může projít, protáhnout. A pokud cestuje s dětmi nebo vnoučaty, je krása dívat se po krajině a povídat si, místo toho, aby se bál v autě.

4. Kompostujte

Kdo má zahradu či jinou možnost, jak zbytky z kuchyně kompostovat, neměl by se ochudit o tuto radost.

5. Kupujte od farmářů

Máte v okolí selku nebo sedláka, kteří hospodaří ekologicky? Pak neváhejte a kupte od nich bioprodukty. Jsou čerstvější, chutnější a mnohem zdravější než ze supermarketu.

6. V zimě stáhněte topení

Zvykejte si na to, že v zimě není potřeba topit tolik jako doposud. Snižte teplotu vytápění o tři, čtyři stupně, klidně to může být pod dvacet stupňů Celsia. Uvidíte, jak je to příjemné a jaký to přináší dobrý pocit. Případně sáhněte do skříně pro svetr.

7. Vytahujte nabíječky ze zásuvky

Je už váš mobil či počítač nabitý? Pak nezapomeňte vypojit kabel ze zásuvky. Nikde není psáno, že tam musí napojený strašit nonstop.

8. Sbírejte odpadky

Jdete po ulici a všímáte si poházených obalů od sušenek a prázdných pet lahví? Pak se pro ně sehněte a vyhoďte je do nejbližšího odpadkového koše. Za ten dobrý pocit to stojí a uvidíte, že to začne být nakažlivé i pro ostatní.

9. Pěstujte za oknem či na zahrádce

Co takhle si za oknem v truhlíku vypěstovat pažitku, bazalku a ve velkém pytli na balkoně rajčata? Doma si můžete také zasadit do květináče nahusto stroužky česneku a využívat z něho listy, které chutnají jako jemnější česnek, a na zahradu vysadit jedlé květiny denivku nebo měsíček. A jak tyto drobné zahradnické krůčky souvisejí s ochranou klimatu? Tím, že se některé potraviny nemusí vozit přes půlku světa, čímž ušetříte CO2 z dopravy, které se dostává do atmosféry. A také nespotřebujete obaly, které byste si při nákupu přinesli z obchodu.

10. Nekupujte řezané květy

Také si domov rády zdobíte květinami, těmi ve váze i v květináči? Víte ale, co vše se skrývá za nákupem řezaných i pokojových květin v běžném květinářství, kdy květiny putují třeba z Afriky přes Holandskou burzu až k nám domů? Zkuste si proto pokojové rostliny namnožit a povyměňovat s kamarádkami a kytice do vázy vytvořit z toho, co máte kolem sebe. Na jaře při ostřihávání stromů větve nepalte, ale nastříhejte je do vázy - za pár dní vypučí lístky či květy. V létě se projděte zahradou nebo volnou krajinou a natrhejte si takové květiny, kterých je zrovna velké množství, třeba různé trávy, které nakombinujte s barevnými zvonky či kopretinami. Kyticí, která potěší, je také ta z jedlých, voňavých bylinek. Můžete ji nechat uschnout a později z ní uvařit čaj. Na podzim lze pak vytvořit aranžmá z barevných listů a větviček z šípkových růží. No a v zimě, kdy se zdá, že na stole žádnou kytici mít nebudete, nastříhejte několik strukturou zajímavých suchých stvolů a oživte je stálezeleným břečťanem a větvičkami z jehličnanů. Uvidíte, kolik ve váze nadělají parády!

11. Půjčujte si a půjčujte

Věci, které nepoužíváte tak často, přece nemusíte vlastnit. Příjemnější je ušetřit nějakou tu kačku i planetu, a raději si věc půjčit od sousedky či známé. Potřebujete jednou za rok na Velikonoce formu na beránka a váš manžel třeba zase pilu, jelikož ho popadla kutilská nálada? Poptejte se po okolí a navažte dobré vztahy. Je přece hezké si vzájemně pomáhat.

Zdroj: vlasta.cz časopis Vlasta, kniha Obnovitelné zdroje

Související články