Fenomén zvaný uklízení: Chcete mít byt jako ze škatulky? A máte rádi svůj lux?

Rudolf Křesťan | 13. 2. 2022

Ideálem uklizeného bytu je, aby tam bylo všechno jako v klícce. Nevím, kdo tohle přirovnání vymyslel. Mám zkušenost s naší rodinnou andulkou, která měla svou klícku trvale zaneřáděnou. Úklid tam nechávala jen na nás a nedala si říct, že by si mohla svůj prostor taky někdy vysmejčit sama.

Zmíněná andulka byla mluvící, takže se divím, že nám neřekla nějakou výmluvu kvůli svému neuklízení. Například mohla uvést, že zvlášť intenzivně se v bytech uklízí, když je očekávána nějaká návštěva. Kdežto k ní že žádná návštěva nechodí (nepřilétá).

Rituální přednávštěvnický úklid bytu je svéráznou akcí. Namlouváme si, že bychom stejně pečlivě uklízeli i tak. Ale kdesi v hloubi duše jsme vedeni obavou, co by si o nás Novákovi pomysleli, kdyby nedejbože spatřili, že nahoře na skříni máme prach. Ten však ve skutečnosti nespatří, protože vršek dotyčné skříně se nachází výše, než kam dohlédne zrak Novákových, i kdyby se stavěli na špičky.

Reklamně nabízených pomůcek, prostředků a vychytávek k úklidu bytů je čím dál tím víc. Jsme atakováni neustále novými možnostmi. Ty nás nejednou staví do nepříjemné pozice, že zůstaneme-li u svých dosavadních postupů, můžeme být pokládáni(y) za šmudly. Navzdory tomu, že Šmudla je pokládán za nejroztomilejšího ze všech sedmi Sněhurčiných trpaslíků.

Jak opravit lásku? Stojí to hodiny těžké práce, ale je to smysluplná investice
Příběhy

Jak opravit lásku? Stojí to hodiny těžké práce, ale je to smysluplná investice

Tančit jako robot

Jedním z přítomných útoků na naše dosavadní uklízecí zvyky je robotický vysavač určený k zametání, vysávání a vytírání domova. Ad vytírání: ukázky na obrazovce nám mají vytřít zjevně i zrak. V televizních nabídkách tančí tento výrobek po místnostech málem jako by vystupoval ve StarDance.

Kdo ví, jak se k těmto robotům staví herec Bohumil Klepl. Proslul nejen tím, že vystupuje v divadelní hře s názvem Vysavač. Taky soukromě je stoupencem luxování jako takového. Dostatečně výmluvně to doložilo před časem jeho mediální vyjádření: „Kdybych nebyl hercem, chtěl bych být uklízečkou. Mám úchylku na silný vysavače a jsem rád, že jsem jeden takový dostal od kolegů jako narozeninový dárek…“

Jestliže jsem úvodem svého uklízečského zamyšlení vyslovil pochybnost nad vhodností výrazu „jako v klícce“, pak mi dovolte, abych zpochybnil i občas užívané přirovnání, že vzorně uklizený byt vypadá „jako ze škatulky“. Jak známo, jde o podobenství užívané i u pečlivě a vyladěně oblečené bytosti. V bytové souvislosti jsem se setkal s tímto obratem dokonce i v rámci zvěrokruhu. Konkrétně v horoskopu u bytostí narozených ve znamení Štíra: „Milují čistotu a nesnášejí špínu. Jejich byt je jako ze škatulky, podlahy a okna se jen lesknou a nikde ani smítko prachu…“ Netuším, o jakou škatulku by mělo jít, že její útroby se staly symbolem čistoty. Určitě to nebude škatulka z umělecké sféry, kde někteří herci jsou neradi, když jsou takzvaně zaškatulkovaně obsazováni do stejnostejného typu rolí.

Klára Kubíčková o výchově k poslušnosti a ženách, co pořád musejí poučovat
Příběhy

Klára Kubíčková o výchově k poslušnosti a ženách, co pořád musejí poučovat

U bytů uklizených jako ze škatulky jde však o význam jiný. Například na iDnes jsem od pisatelky Moniky četl postesknutí s příznačným titulkem: „Přítel chce mít byt jako ze škatulky, máme ale dítě…“ Zvláštní kategorií v rámci uklízení jsou bytosti k tomu účelu zjednané. Buď jde o některé z úklidových firem, nebo o individuální domluvu s „paní na úklid“. Kupodivu se ještě nevžil termín „pán na úklid“, byť i takových postupně přibývá. Dokonce jsem ke svému údivu zjistil, že například Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje nabízelo na svých webových stránkách pracovní místo pouze pro – cituji – uklízeče. Tedy nikoliv pro uklízečku. Že by tomu tak bylo z obavy, že ženy bývají povídavější a mohly by z policejních útrob vynést tajné informace?

Vrátím-li se k uklízení v bytech, pak závěrem připojuji ještě zmínku o jedné svérázné situaci. Její protagonistkou byla samostatně žijící starší paní. Když byla delší dobu doma ve svém bytě nemocná, její syn – žijící v jiném městě – pro ni jednou v dobré vůli objednal uklízečku k celkovému zvelebení jejího bytu. Řekla synovi, že mu za tu možnost děkuje, ale že před avizovaným uklízeččiným příchodem bude muset doma pečlivě uklidit – s odůvodněním, že tak se to před příchodem návštěvy sluší.

Připomeňte si to hezké, co vás potkalo. Zjistíte, že není tak zle!
Příběhy

Připomeňte si to hezké, co vás potkalo. Zjistíte, že není tak zle!

Autor

je český spisovatel a novinář. První fejeton zveřejnil v 16 letech a od té doby jich publikoval přes dva tisíce. Byl jednou z hlavních postav časopisu Mladý svět, působil v něm skoro 30 let. Je na volné noze. Vydal dvacet knih. Jeho žena Magdalena je malířka.

Pro krásu se musí trpět, říkaly babičky. Proč je to úplná blbost?
Příběhy

Pro krásu se musí trpět, říkaly babičky. Proč je to úplná blbost?

Tagy Bohumil Klepl herec návštěva Úklid