Fejeton Rudolfa Křesťana: Jak odpadkujeme

Rudolf Křesťan | 22. 5. 2022

Na rozdíl od neblahého vynášení informací je vynášení odpadků činností kladnou. Jak známo, zvláště prospěšné je ekologické třídění odpadu. Možná jednou bude takové třídění žádoucí i na počítačové ploše. Tam zatím do ikonky s nápisem Koš odhazujeme vše nepotřebné bez ladu a skladu.

Výhodou počítačově elektronického odpadkového koše je skutečnost, že k jeho vyprázdnění nemusím opustit byt. Tudíž ani dbát na to, jak se obléknout, abych nevzbuzoval případné pohoršení, že jsem oděn jen příliš domácky.

Smekám před pečlivostí žen, které i pro cestu s odpadky se neopomenou náležitě společensky zušlechtit. V době covidové karantény s omezeným pohybem se proto moderátorka Eva Perkausová nechala zobrazit, jak i kráčení ke kontejneru s odpadky lze pojmout jako povznášející. Zde je svědectví z médií:

„Oblékla si černé minišaty s výstřihem, vyfénovala vlasy, nahodila sexy make-up a rudé rty. Vše doplnila luxusními lodičkami na vysokých podpatcích, aby dokázala, že v pandemické době lze i tuhle krátkou cestu z domova k popelnici považovat za slavnostní.“

Poslední rozloučení s Medou Mládkovou. Pohřbena bude tak, jak si přála
Rozhovory

Poslední rozloučení s Medou Mládkovou. Pohřbena bude tak, jak si přála

V uvedené citaci byl použit tradiční výraz popelnice. Jako pamětník vím z mládí, že se tam tehdy opravdu sypal i popel. Dnes už popelnice nemají s popelem povětšinou nic společného. Možná i rčení „sypat si popel na hlavu“ by se mělo změnit na rčení sypat si tam směsný odpad.

S vynášením odpadků se pojí někdy i zajímavé historky.

Tak například jeden emeritní profesor pobavil v rozhlasovém pořadu posluchače vzpomínkou, jak mu jeho žena řekla, ať cestou z domova vyhodí pytlík s odpadky. Pan profesor však ve své roztržitosti minul příslušný kontejner a s pytlíkem v ruce nastoupil do tramvaje. Po následném návratu domů pak sdělil manželce, že svůj slib s vyhozením odpadků splnil a že je navíc předtím ještě povozil po Praze.

Odcházení s odpadky z bytu může však někdy mít i vážnější komplikace. Svědčí o tom i následující policejní zpráva z Moravskoslezského kraje:

„Na tísňovou linku oznámila několik minut po půl osmé večer žena, že pohřešuje své dvě malé děti. Žena odešla vynést odpadky a při svém návratu zjistila, že zapomněla zavřít dveře bytu a že její děti se už v bytě nenacházely.“

Filmová královna Alžběta Cate Blanchett slaví třiapadesát! Kam dala vrásky?
Příběhy

Filmová královna Alžběta Cate Blanchett slaví třiapadesát! Kam dala vrásky?

Policejní zpráva pak pokračuje informací, že do pátrání bylo zapojeno několik hlídek. Výsledně vše šťastně skončilo nalezením obou dětí, které pak policisté předali 25leté matce.

Kolem odpadků v přírodě se novodobě zrodil dokonce speciální druh běhu. Vznikl v roce 2016 ve Švédsku a o dva roky později se objevil už i u nás. Říká se mu plogging. Dotyčné označení je spojením švédského výrazu „plocka“ (sbírat) a termínu pro kondiční běh „jogging“. Jde o běh s plastovým pytlem, do kterého se cestou sbírají v parku či v lese odpadky, které tam nepatří.

Ctitelé této nové disciplíny prohlašují, že jde jednak o službu přírodě a jednak i o službu tělu, neboť běh je průběžně střídán patřičnými předklony.

Ad odpadky doplňuji ještě, že v dětství jsme po jednu dobu byli s bratrem odměňováni za různé domácí práce. Podle nedávno zveřejněného průzkumu je tomu tak v naší zemi dodnes – v šestnácti procentech rodin. Názory na (ne)výchovnost takového postupu se různí. Jisté je, že u nás doma bylo v příslušném dětském sazebníku i vynášení odpadků.

Magdalena Zimová: Ordinace pro mě byla velká zkušenost, doma jsem na jevišti
Rozhovory

Magdalena Zimová: Ordinace pro mě byla velká zkušenost, doma jsem na jevišti

To jsme s bratrem preferovali, i když v ceníku šlo o nižší sazbu než za jiné činnosti. Ale zato jsme takové vynášení mohli plynule spojit s odchodem z bytu ven za kamarády.

Člověk by netušil, co všechno může souviset s odpadky. Ba i přímo s odpadkovým košem jako takovým. Viz následující zaznamenaný kuriózní výrok Vladimíra Renčína, jednoho ze tří ilustrátorů mých knížek:

„Ve škole jsem kreslil mizerně. Jednou mi dokonce učitel přikázal, zatímco třída kreslila hranoly a kužele, abych namaloval koš na odpadky. A dodal, abych tam pak hnedka svůj výtvor vyhodil.“

Za zmínku stojí i skutečnost, že odpadkové téma se vyskytuje dokonce i v jednom ze snářů. Zdá-li se člověku v noci sen o nevynesených odpadcích, pak to prý znamená, že – cituji – „už delší dobu odkládáme něco osobního, co se nám nechce řešit. Neměli bychom potřebné řešení odkládat, aby se nám ulevilo.“

Poučení? Nezapomeňte včas vynést odpadky!

RUDOLF KŘESŤAN

Český spisovatel a novinář. První fejeton zveřejnil v 16 letech a od té doby jich publikoval přes dva tisíce. Byl jednou z hlavních postav časopisu Mladý svět, působil v něm skoro 30 let. Je na volné noze. Vydal dvacet knih. Jeho žena Magdalena je malířka.

Reality show: Proč nás tak fascinují? A kdo se tam hlásí?
Vztahy

Reality show: Proč nás tak fascinují? A kdo se tam hlásí?

Tagy Eva Perkausová odpad odpadkový koš popelnice Praha Rudolf Křesťan Švédsko Vladimír Renčín