Takzvaně pod širákem jsem kdysi na výletě s kamarádem taky spal a odpovědně prohlašuji, že od té doby bych se dalšího takového nocování obával. Zmíněné inzerující osobě však může být šumafuk, že se vylučuji z možné kandidatury. Jednak jsem už dosti vysokého věku, jednak jsem takzvaně zadaný a jednak jsem si jednoho takového spaní už užil.

Plně respektuji, že zmíněné svobodomyslné přenocování v přírodě může být přitažlivé pro spoustu – zvláště mladých – lidí a poskytovat jim nezapomenutelné zážitky. I moje zkušenost byla v tomto ohledu nezapomenutelná. S kamarádem jsme si v mládí ustlali karimatky poblíž Máchova jezera a netušili jsme, že zároveň i poblíž mraveniště.

Čtěte také

Nejslavnější sportovní dvojice: Dana a Emil Zátopkovi se vzali v roce 1948 a žili spolu přes padesát let

Čtěte také

Dana Zátopková: Zemřela tři dny před tím, co měla hrát ve filmu o Emilovi

Naivně jsme se domnívali, že jsme udělali dobře, když jsme si k ležení vybrali rovný kus louky. Teprve po usnutí se ukázalo, že pod námi musela být nějaká utajená geologická sbírka kamenů. Pořád nás něco tlačilo. Nebo jsme snad byli z domácích postelí natolik zhýčkaní, že by nás tlačilo i zrnko hrášku? Tedy podobně jako pohádkovou princeznu, která i pod dvaceti matracemi pociťovala tlak zmíněné luštěniny.

Pro spaní pod širákem jsme se tehdy rozhodli dílem z finančních důvodů a dílem v romantické představě, že před usnutím se budeme dívat na nebe plné hvězd. Ve skutečnosti však bylo opakovaně zataženo a jednou i pršelo. V tom slejváku jsme si vzpomněli na radu, že v takové situaci je vhodné střechově natáhnout nad sebe igelit mezi dva stromy. Jenže my leželi na louce, kde žádné stromy nebyly.

Čtěte také

Alena Němečková

Čtěte také

Buďte trochu ranařky! Věřte si a u voleb zakroužkujte ženy

Odhazuji širák

Už v mládí jsem rád chodil do divadla, jmenovitě do karlovarského. Tam jsem viděl i příběh o Cyranovi, který svůj širák odhazoval v dál. Že by proto, že nechtěl spát pod širákem? Mimochodem – musel by to být klobouk vskutku rozměrný, aby člověka přikryl.

Natož aby ho ochránil před případným nočním atakem divé zvěře. K tomu v mém případě zaplaťpánbůh nedošlo. Vzhledem k louce by mohly být rizikem nejspíš jen krávy. Ale zřejmě měly nějakou lepší zábavu v rámci některého z tehdejších blízkých JZD.

Čtěte také

Meda Mládková se dožívá úctyhodného věku.

Čtěte také

Meda Mládková: Slavná mecenáška slaví 102 let! Proč v životě ztratila lásku

Vzato kolem a dokola, nic výrazně neblahého se nám tehdy při spaní pod širákem vlastně nepřihodilo. Jen jsem pak později nepociťoval touhu tento způsob už opakovat. Na rozdíl od jeho příznivců, kteří – například trampové – v něm spatřují zálibu. Nacházejí v takovém trávení noci rozličná potěšení, která jim mohu jen upřímně závidět.

Jsem si vědom, že jde o rituál svým způsobem přirozený. Navazuje na nocování, které v dávnějších dobách bývalo pro mnohé lidi – z různých důvodů – zcela běžné. Mám proto plné pochopení pro tradicionalisty, kteří čas od času podstupují tohle nocování v přírodě a nacházejí v něm osobité uspokojení.

Že jsem v daném ohledu takzvaný mastňák, s tím se smiřuji. Ale zároveň jsem byl v rozpacích, když jsem se dověděl, že takzvaně „pro náročné“ vznikla pro spaní pod širákem možnost v kategorii de luxe.

Věřte nevěřte (ale upřesňuji: věřte), že ve Švýcarsku v Toggenburgu se zrodila vskutku nebývalá hoteliérská nabídka k přespání pod otevřenou oblohou neboli pod širákem.

Jde o několik v přírodě instalovaných dřevěných plošin, na nichž jsou umístěny regulérní postele s peřinami. Dokonce i s nočními lampičkami na baterie. Pro případ špatného počasí je v záloze možnost ubytování pod střechou.

Čtěte také

Olga Schoberová natočila za život pouhých dvaadvacet filmů, ale slavnou se přesto stala.

Čtěte také

Olga Schoberová: Nechtěla se stát herečkou a přebrala muže Streisandové

Zahrnuta je i donáška snídaně k oné posteli.

Celková cena za takto uměle vytvořený dvoulůžkový bizarní podširák činí v naší měně za jednu noc 6500 korun.

No, já nevím… Nebo spíš vím.

Když už nápodoba, tak předpokládám, že důsledná. Tedy že nocležníci tam budou mít pro věrohodnost k dispozici i objednané mravence k poštípání.

RUDOLF KŘESŤAN

Český spisovatel a novinář. První fejeton zveřejnil v 16 letech a od té doby jich publikoval přes dva tisíce. Byl jednou z hlavních postav časopisu Mladý svět, působil v něm skoro 30 let. Je na volné noze. Vydal dvacet knih. Jeho žena Magdalena je malířka.

 

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Mathilda Nostitzová: Komunisté je vyhnali z Plané, nechali jí jen památníček