V pátek startuje karlovarský filmový festival! Na jaké hvězdy se můžeme těšit?

Petra Šmídová | 28. 6. 2022
Geoffrey Rush si zahrál s Johnnym Deppem v sérii Piráti z Karibiku
Herec Benicio Del Toro obdrží cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky
Bolek Polívka převezme cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky

Karlovarský filmový festival už klepe na dveře. 56. ročník odstartuje už tento pátek 1. června a potrvá až do čtvrtka 7. července. Tváří letošní znělky je Iva Janžurová. Tradičního zahajovacího koncertu se ujme kapela MIG 21 se symfonickým orchestrem. Kromě bohaté nabídky filmového promítání se však návštěvníci mohou těšit i na nabitý doprovodný program. A bude se i oceňovat! Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie získá například Bolek Polívka. Ovšem většina z nás se rok co rok třese především na slavné osobnosti stříbrného plátna, které máme možnost zhlédnout na vlastní oči. Na které světové hvězdy se můžeme těšit tentokrát?

Svou návštěvou letos Karlovy Vary poctí australský herec Geoffrey Rush, kterého známe například jako kapitána Barbossu z pětidílné hollywoodské série Piráti z Karibiku. Po charismatickém Johnnym Deppovi, alias Jacku Sparowovi, který ovládl festival v minulém roce, bude Rush již druhou hvězdou z dobrodružné fantasy série. Řada lidí si Geoffreyho rovněž vybaví z filmu Králova řeč, kde si zahrál Lionela Loguea, lektora, který pomohl britskému králi Jiřímu VI. s jeho koktáním. Reálné historické postavy ho ovšem ve filmové práci potkaly vícekrát. V roce 2017 ztvárnil Alberta Einsteina v minisérii Génius nebo malíře a sochaře Alberta Giacometti ve filmu Finální portrét. Za jedinečný herecký výkon v roli skladatele a klavíristy Davida Helfgotta, který se zmítá mezi genialitou a šílenstvím ve filmu Záře z roku 1996 byl pak právem oceněn Oscarem, Zlatým Globem a cenou BAFTA. Geoffrey Rush si na karlovarském festivalu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a karlovarský festival uvede hned tři jeho filmy.

  • Králova řeč 6. července v 14:00 ve Velkém sále hotelu Thermal
  • Quills - Perem markýze de Sade 8. července v 16:00 v Karlovarském městském divadle
  • Záře 7. července ve 22:00 ve Velkém sále hotelu Thermal
Oceán, hory, pouště i rozmanitá kultura. Seznamte se s pestrobarevným Marokem
Cestování

Oceán, hory, pouště i rozmanitá kultura. Seznamte se s pestrobarevným Marokem

Jste fanoušky bondovek? Pak si možná vzpomenete na film Povolení zabíjet z roku 1989, kde se další osobnost letošního festivalu, Benicio Del Toro, stala nejmladším hercem, ztvárňující protivníka agenta 007. Klíčovým titulem pro jeho další hereckou kariéru se ovšem stala až role ve filmu Bryana Singera Obvyklí podezřelí, za níž byl dokonce oceněn Film Independent Spirit Award. V roce 2000 pak získal Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film Traffic - nadvláda gangů, ve stejné kategorii si pak odnesl i nominaci za roli ve filmu 21 gramů. Na 56. ročníku MFF Karlovy Vary Benicio Del Toro obdrží cenu prezidenta festivalu. Letošní festival uvede jeho oscarový snímek Traffic - Nadvláda gangů a film Obvyklí podezřelí.

  • Traffic - Nadvláda Gangů 8. července ve 13:00 ve Velkém sále hotelu Thermal
  • Obvyklí podezřelí 9. července ve 13:00 v Karlovarském městském divadle
Trápí vás chutě, deprese, obezita či kožní problémy? Zaměřte se na mikrobiom
Zdraví

Trápí vás chutě, deprese, obezita či kožní problémy? Zaměřte se na mikrobiom

Kdo z hvězd dorazil v minulosti?

V roce 2021 na festival zavítal například Johnny Depp, Ethan Hawke nebo Michael Caine. V roce 2019 svou přítomností české filmové fajnšmekry poctila herečka Julianne Moore nebo Casey Affleck, kterému se u nás zjevně líbí a do Varů dorazil už podruhé. V předešlých ročnících se pak festivaloví návštěvníci měli možnost setkat i s Leonardem DiCapriem, Michaelem Douglesem, Keirou Knightley, Morganem Freemanem, Scarlett Johansson, Benem Kingsley, Sharon Stone, Robertem Redfordem, Antoniem Banderasem, Robertem De Nirem, Danny De Vitem, Andy Garciou, Helen Mirren, Judem Law, Johnem Malkovichem, Johnem Travoltou, Susan Sarandon, Melem Gibsonem, Richardem Gereem, Jeanem Reno, Willemem Dafoe, Umou Thurman, Robertem Pattinsonem a spoustou dalších.

Zdroj: kviff.com

Máte střechu nad hlavou, rodinu a práci? Pak jste šťastnější, než si myslíte
Cestování

Máte střechu nad hlavou, rodinu a práci? Pak jste šťastnější, než si myslíte

Tagy Benicio del Toro Bolek Polívka festival film Geoffrey Rush hotel Iva Janžurová Johnny Depp Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Mig 21